Kiedy udać się z dzieckiem do poradni pediatrycznej?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Kiedy udać się z dzieckiem do poradni pediatrycznej?

Josh Applegate/unsplash.com

Zdrowie i uroda

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Gabinet pediatry odwiedzamy najczęściej wtedy, gdy dziecko złapie jakąś infekcję. Katar, męczący kaszel, wysypka czy przekrwienie oczu to jedne z powodów, dla których rodzice umawiają wizytę. Niemniej jednak warto też zwrócić uwagę na inne niepokojące sygnały, które mogą – choć nie muszą – być zwiastunem poważniejszej choroby. Na co w szczególności trzeba uważać? Kiedy należy udać się z dzieckiem do pediatry?

Kiedy zgłosić lekarzowi swoje obawy?

Dzieci odwiedzają poradnię pediatryczną w Lublinie stosunkowo często – maluchy i przedszkolaki chorują nawet kilkanaście razy w roku, dlatego kontakt rodziców z pediatrą jest praktycznie stały. Z harmonogramem pracy  przychodni można się zapoznać na stronie https://www.sgl.lublin.pl/zakres-uslug/poradnia-pediatryczna. Niemniej jednak zdrowe dzieci również od czasu do czasu przychodzą do lekarza w ramach wizyt szczepiennych i bilansowych. To właśnie w ich trakcie warto zgłosić lekarzowi wszelkie nieprawidłowości, jakie obserwujemy u dziecka. Specjaliści z poradni pediatrycznej w Lublinie wysłuchają obaw rodzica, a w razie potrzeby skierują dziecko na dalszą diagnostykę. Jeśli pociecha ma problemy z wymawianiem słów, występują u niej trudności w przyswajaniu wiedzy albo rozwija się nieadekwatnie do wieku, warto skonsultować się z odpowiednim lekarzem, logopedą albo psychologiem dziecięcym.

Niepokojące objawy, które skłaniają do wizyty u pediatry

Wizyty szczepienne odbywają się regularnie w pierwszym roku życia dziecka, natomiast później występują znacznie rzadziej. Wizyty bilansowe mają miejsce co kilka lat, dlatego, jeśli występują niepokojące objawy, nie należy czekać. Kiedy zgłaszamy się do pediatry? Warto uważnie obserwować swoje dziecko, aby zauważyć pierwsze objawy choroby. Najczęściej jest to przewlekłe zmęczenie, bladość, apatyczność. Mogą wystąpić trudności z zasypianiem, nocne moczenie czy nieuzasadnione lęki. Bardzo niepokojące są wybroczyny, które pojawiają się na ciele nagle i nie znikają w ciągu kilku dni. Rodzice powinni też zwrócić uwagę na częstotliwość przyjmowania przez dziecko posiłków. Brak apetytu w dłuższym okresie, podobnie jak utrata masy ciała mogą zwiastować chorobę. Oczywiście, powyższe sygnały mogą być oznaką przemęczenia albo braku witamin i składników odżywczych. Czasami wystarczy zmiana stylu życia, aby zauważyć poprawę w krótkim czasie. Niemniej jednak każdy objaw warto skonsultować – lekarz może zlecić wykonanie specjalistycznych badań, które pomogą postawić diagnozę, a następnie dobierze odpowiednie leczenie.

Wizyta u pediatry – jak często?

Lekarze z przychodni pediatrycznej w Lublinie są otwarci na potrzeby małych pacjentów, przyjmując ich tak często, jak to konieczne. Dzieci z objawami choroby przyjmowane są w innych terminach, niż dzieci zdrowe, przygotowujące się do szczepienia albo bilansu. W tych godzinach przyjęci zostaną też pacjenci z objawami niezwiastującymi choroby zakaźnej, na przykład z opóźnieniem rozwoju mowy. Wizyta u pediatry powinna być pierwszym krokiem, jaki podejmą rodzice. Często próbują oni działać na własną rękę, jednak nie jest to najlepsze rozwiązanie – dobór odpowiedniego specjalisty nie zawsze jest sprawą oczywistą. Może też okazać się, że dziecko wymaga znacznie głębszej diagnostyki, którą trzeba przeprowadzić na przykład w warunkach szpitalnych. Dziecko ma prawo do wizyty zarówno u pediatry, jak i u lekarza specjalisty w ramach NFZ. Wszelkie badania również zostaną wykonane bezpłatnie, o ile oczywiście ich przeprowadzenie zleci lekarz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*