Artykuł sponsorowany
Opieka nad maluszkiem wymaga wielkiej uwagi i ostrożności. Wszelkie tkaniny oraz kosmetyki, jakie mają mieć kontakt z wrażliwą skórą niemowlaka, muszą być delikatne i naturalne. Do pielęgnacji ciała dziecka nie jest wcale potrzebna duża ilość kosmetyków – im bardziej minimalistyczna jest kosmetyczka maluszka, tym lepiej. Przekonaj się, jakie produkty przydają się do opieki nad maluchem.
Podczas zmiany pieluszki, konieczne jest oczyszczenie skóry maleństwa. Mokre chusteczki to doskonały i bardzo wygodny sposób na doraźne podmywanie dziecka przy przewijaniu. Najlepsze dla najmłodszych dzieci są chusteczki nasączane czystą wodą z domieszką substancji łagodzących i nawilżających skórę. Może to być na przykład aloes i pantenol albo gliceryna. Ważne, aby skład płynu, którym nasączone są chusteczki do pupy dziecka, był jak najbardziej naturalny i prosty. Krótka i w pełni zrozumiała dla rodzica lista składników danego kosmetyku jest najważniejszym wyznacznikiem dobrego produktu.
Skóra w pieluszce ma przez cały czas kontakt z bakteriami, a często także z wilgocią. Jest to środowisko, które bardzo sprzyja powstawaniu odparzeń, zwłaszcza na delikatnym i podatnym na podrażnienia naskórku dziecka. Bardzo ważne przy pojawieniu się zaczerwienienia lub wysypki jest szybkie działanie odpowiednimi środkami. Obecnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje kosmetyków na podrażnienia i odparzenia skóry w pieluszce. Stosuje się tłuste, gęste maści i kremy, które tworzą ochronną barierę i zapobiegają otarciom, maść na bazie cynku, która działa wysuszająco na wysypki i odparzenia, a także zasypki talkowe.
Każdy z tych produktów ma nieco inne działanie i powinna być stosowana do innych rodzajów podrażnień. Tłuste maści mają przede wszystkim chronić skórę i pozwalać na gojenie skóry pod utworzonym “opatrunkiem”. Kremy cynkiem wysuszają naskórek w obrębie stanu zapalnego, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk i przyspiesza wyciszenie reakcji naskórka. Talk i tworzone na jego bazie zasypki, mają być łagodzące i kojące dla podrażnionej skóry.
Kąpiele niemowlaka powinny wykorzystywać tylko najdelikatniejsze kosmetyki, bez zawartości silnych detergentów i mydła. Płyn do kąpieli dla dziecka musi zawierać bardzo delikatne substancje myjące pochodzenia naturalnego. Takiego żelu nie powinno się jednak używać za każdym razem, a raczej co drugą lub trzecią kąpiel. Na co dzień lepiej jest stosować po prostu ciepłą wodę i naturalne substancje nawilżające skórę, na przykład olejek ze słodkich migdałów lub jojoba. Te produkty mają strukturę bardzo zbliżoną do sebum, wydzielanego przez skórę, dlatego wspierają ochronę i odbudowę bariery hydrolipidowej, której zaburzenie może skończyć się trudnymi do wyleczenia problemami skórnymi.
Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na czynniki zewnętrzne. Słońce emituje bardzo szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, które powoduje poparzenia i uszkodzenia skóry oraz nowotwory i przyspieszone starzenie. Już od najmłodszych lat należy chronić dziecko przed szkodliwym wpływem słońca na zdrowie skóry. Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, co najmniej SPF 50, to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcej kosmetyczki.
Fot.: Jenean Newcomb/unsplash.com