Kosmetyki przydatne w opiece nad niemowlakiem

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Opieka nad maluszkiem wymaga wielkiej uwagi i ostrożności. Wszelkie tkaniny oraz kosmetyki, jakie mają mieć kontakt z wrażliwą skórą niemowlaka, muszą być delikatne i naturalne. Do pielęgnacji ciała dziecka nie jest wcale potrzebna duża ilość kosmetyków – im bardziej minimalistyczna jest kosmetyczka maluszka, tym lepiej. Przekonaj się, jakie produkty przydają się do opieki nad maluchem. 

Nawilżone chusteczki  

Podczas zmiany pieluszki, konieczne jest oczyszczenie skóry maleństwa. Mokre chusteczki to doskonały i bardzo wygodny sposób na doraźne podmywanie dziecka przy przewijaniu. Najlepsze dla najmłodszych dzieci są chusteczki nasączane czystą wodą z domieszką substancji łagodzących i nawilżających skórę. Może to być na przykład aloes i pantenol albo gliceryna. Ważne, aby skład płynu, którym nasączone są chusteczki do pupy dziecka, był jak najbardziej naturalny i prosty. Krótka i w pełni zrozumiała dla rodzica lista składników danego kosmetyku jest najważniejszym wyznacznikiem dobrego produktu.  

Kosmetyki do pupy dziecka  

Skóra w pieluszce ma przez cały czas kontakt z bakteriami, a często także z wilgocią. Jest to środowisko, które bardzo sprzyja powstawaniu odparzeń, zwłaszcza na delikatnym i podatnym na podrażnienia naskórku dziecka. Bardzo ważne przy pojawieniu się zaczerwienienia lub wysypki jest szybkie działanie odpowiednimi środkami. Obecnie na rynku dostępne są trzy podstawowe rodzaje kosmetyków na podrażnienia i odparzenia skóry w pieluszce. Stosuje się tłuste, gęste maści i kremy, które tworzą ochronną barierę i zapobiegają otarciom, maść na bazie cynku, która działa wysuszająco na wysypki i odparzenia, a także zasypki talkowe. 

Każdy z tych produktów ma nieco inne działanie i powinna być stosowana do innych rodzajów podrażnień. Tłuste maści mają przede wszystkim chronić skórę i pozwalać na gojenie skóry pod utworzonym “opatrunkiem”. Kremy  cynkiem wysuszają naskórek w obrębie stanu zapalnego, dzięki czemu zmniejsza się obrzęk i przyspiesza wyciszenie reakcji naskórka. Talk i tworzone na jego bazie zasypki, mają być łagodzące i kojące dla podrażnionej skóry.  

Produkty do mycia skóry maluszka   

Kąpiele niemowlaka powinny wykorzystywać tylko najdelikatniejsze kosmetyki, bez zawartości silnych detergentów i mydła. Płyn do kąpieli dla dziecka musi zawierać bardzo delikatne substancje myjące pochodzenia naturalnego. Takiego żelu nie powinno się jednak używać za każdym razem, a raczej co drugą lub trzecią kąpiel. Na co dzień lepiej jest stosować po prostu ciepłą wodę i naturalne substancje nawilżające skórę, na przykład olejek ze słodkich migdałów lub jojoba. Te produkty mają strukturę bardzo zbliżoną do sebum, wydzielanego przez skórę, dlatego wspierają ochronę i odbudowę bariery hydrolipidowej, której zaburzenie może skończyć się trudnymi do wyleczenia problemami skórnymi.   

Krem z ochroną SPF  

Skóra małego dziecka jest bardzo wrażliwa i podatna na czynniki zewnętrzne. Słońce emituje bardzo szkodliwe promieniowanie UVA i UVB, które powoduje poparzenia i uszkodzenia skóry oraz nowotwory i przyspieszone starzenie. Już od najmłodszych lat należy chronić dziecko przed szkodliwym wpływem słońca na zdrowie skóry. Krem z wysoką ochroną przeciwsłoneczną, co najmniej SPF 50, to obowiązkowy element wyposażenia dziecięcej kosmetyczki. 

Fot.: Jenean Newcomb/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*