Kwiaty na rocznicę ślubu – jakie wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Rocznica ślubu to uroczysty dzień w życiu każdej rodziny, zwłaszcza w początkowym okresie trwania małżeństwa i potem, gdy każda okrągła rocznica uświadamia głębie uczucia i przywiązania. Te wyjątkowe dni uświetniają kwiaty: mąż obdarowuje nimi żonę, a dzieci wręczają je rodzicom. Jakie kwiaty podarować na kolejne rocznice ślubu? Przeczytaj!

Kwiaty – co symbolizują?

Zanim podarujesz kwiaty na rocznicę ślubu, dowiedz się, jakie znaczenie, wartości i emocje niosą określone ich rodzaje.

Delikatne konwalie symbolizują radość. Chronią też dom przed złem, czego bardzo potrzebuje młoda, nieokrzepła para. Romantyczne rumianki symbolizują skromność, cnotę i delikatność, dlatego będą idealnym prezentem dla młodego małżeństwa. Piwonie i chryzantemy oznaczają bogactwo, obfitość i dobrobyt – podaruj je młodej parze w dzień ślubu i na ich pierwsze rocznice małżeńskie. Irysy symbolizują męstwo i stabilność, a frezje są uosobieniem elegancji i wykwintu. Takim bukietem możesz wyrazić nie tylko swoją miłość, ale też szacunek i podziw dla ukochanej kobiety.

Kwiaty na pierwsze rocznice ślubu – jakie wybrać?

Pierwsze dziesięć lat trwania związku małżeńskiego to okres, w którym każdy drobiazg ma ogromne znaczenie. Każda kolejna rocznica niesie ze sobą nowe znaczenie, co warto zaakcentować odpowiednio dobranym bukietem kwiatów.

Bukiet kwiatów na pierwszą rocznicę ślubu powinien uosabiać delikatność i romantykę. Najlepiej sprawdzą się w tej roli dzwonki, chabry i stokrotki. Zwróć też uwagę na rumianki i gerbery. Drugi rok trwania ślub jest wciąż niestabilny i kruchy. Na taką rocznicę można sprezentować eleganckie i wiotkie goździki, tulipany czy orchidee. Na trzecią nadadzą się wszelkie bukiety, które symbolicznie można obwiązać skórzanym sznurkiem. Na czwartą rocznicę, tzw. kwiatową, najlepszym wyborem będą rumianki i gerbery, które można zawinąć w kawałek tkaniny. Na piątą rocznicę ślubu warto uzupełnić kompozycję kwiatową elementem drewna – zgodnie z symboliką rocznicy małżeńskiej. Może nim być zdrewniała łodyga róży, chryzantemy lub piwonii.

Kolejna rocznica ślubu, tzw. cukrowa, skłania do tego, by w kompozycji kwiatowej znalazło się coś owocowego. Może owoce jarzębiny, dzikiej róży lub hibiskusa? Miedzianą rocznicę warto podkreślić jakimś ciepłym kolorem, żółtym lub pomarańczowym. Słoneczniki, chryzantemy i gerbery w tych kolorach będą właściwym wyborem. Z kolei na spiżową rocznicę warto postawić na kwiaty w chłodnych kolorach, np. niebieskie irysy lub białe chryzantemy. Na dziewiątą podaruj stokrotki lub gerbery, a na dziesiątą – cynową – bukiet czerwonych róż, symbolizujących wierność i oddanie.

Kwiaty na kolejne rocznice – jakie wybrać?

Po upływie pierwszych dziesięciu lat wspólnego życia rzadko kiedy wręcza się kwiaty na każdą rocznicę. Szczególne znaczenie dla rodziny mają wówczas wybrane okrągłe rocznice: piętnasta, dwudziesta, trzydziesta, czterdziesta i pięćdziesiąta.

Dla uczczenia piętnastej, kryształowej, rocznicy ślubu wybierz bukiet ze szlachetnych białych lilii, róż czy orchidei. Porcelanową rocznicę ślubu uświetnią delikatne eustomy, a perłową – wykwintne czermienie. Rubinową rocznicę ślubu i złote gody to zazwyczaj okazja do tego, by podarować szkarłatne róże, umieszczane w dużym koszyku.

Zdj. główne: Milada Vigerova/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*