Projektanci, architekci i designerzy oszaleli na punkcie stylu boho. Kolejnym pomieszczeniem, które bez trudu możemy zaaranżować w tym stylu, jest łazienka.
Boho to bez wątpienia słowo wymieniane w ostatnich latach przy rozmaitych okazjach. Bez wahania można dodać je do czołowych słów ostatniej dekady. Ubrania boho, dodatki boho, śluby boho, no i przede wszystkim boho wnętrza!
Wnętrza w stylu boho zaaranżowane są w zgodzie z naturą, z użyciem naturalnych dodatków i materiałów. W kolorystyce dominują ziemiste i naturalne barwy oraz beże. Wykorzystywane są drewno, słomiane kosze, ceramiczne donice. Tekstylne dodatki są lniane lub wykonane z makramy. Hipisowsko, swobodnie, ekologicznie i przytulnie.
Boho nie wymaga dużej przestrzeni. Praktycznie każde pomieszczenie da się w kilku prostych krokach zaaranżować na ten właśnie styl. Nie inaczej jest w przypadku łazienki. Zacznijmy od pozbycia się z pomieszczenia plastikowych dodatków. Wymieńmy je na te wykonane z bambusa, słomy, rattanu albo ceramiczne. Gliniany handmade idealnie wpisze się w stylistykę łazienki boho. Zacznijmy od wymiany osłonek na kwiaty, mydelniczki, kubka na szczoteczki do zębów.
Wybierajmy dodatki o rustykalnym charakterze, z drugiej ręki czy takie, które mają charakter i historię. Zwykła drewniana deska położona w poprzek wanny, świece i suszone kwiaty od razu nadadzą łazience klimatu.
Jeżeli jesteśmy szczęśliwymi posiadaczami łazienki z oknem, urządzenie jej w stylu boho będzie jeszcze prostsze. Boho kocha żywe kwiaty. Im ich więcej, tym lepiej. Paprocie, monstery, sansewiery, epipremnum złociste czy sukulenty – to kwiaty idealnie wpisujące się w stylistkę boho. Zarówno rośliny, jak i donice, w których je umieścimy, wystylizują naszą łazienkę.
Styl boho jest nie tylko ekologiczny, ale również ekonomiczny. Jeżeli mamy w mieszkaniu starą, post PRL-owską łazienkę, boho osiągniemy dzięki dodatkom i podkreśleniu retro charakteru wnętrza. Możemy wykorzystać również meble z minionej epoki jako łazienkowe. W tej sprawdzą się niskie komody, które mogą służyć za blat do umywalki.
Meble do łazienki w stylu boho powinny być proste i wykonane z drewnianych lub bambusowych elementów. Otwarte regały, proste półki, lekkie zamykane meble z sieciówki. Część rzeczy możemy przechowywać w koszach i skrzyniach.
Idealne dodatki do łazienki, która będzie urządzona w stylu boho to: makatki, tkane dywaniki i chodniczki oraz wszystko, co wykonane z makramy. Mogą to być doniczki, ozdoby do powieszenia na ścianie, firanki… Idealnie sprawdzą się też kominki, kadzidełka i świece. W prosty sposób wymienimy także klosze lamp. W sieciówkach bez trudu znajdziemy duże, rattanowe klosze.
Na ścianach możemy umieścić obrazki, lustro w słomianej oprawie albo przykleić kwiecistą tapetę. Dużą zmianą uzyskaną niewielkim kosztem jest wymiana zasłonki prysznicowej. Te w stylu boho powinny mieć kwiatowe albo roślinne nadruki, delikatny rzucik geometryczny, kolory utrzymane w beżowej, ziemistej i zielonej tonacji.
Jeżeli mamy do zaaranżowania łazienkę boho od podstaw, warto odpowiednio dobrać do niej kafle. Uniwersalnym rozwiązaniem jest biała łazienka, którą następnie możemy zmieniać dodatkami. Podobnie sprawdzi się pokój kąpielowy utrzymany w stylistyce drewna i jednego koloru przewodniego (szary, biały).
Chcąc położyć kafle stricte nawiązujące do boho, można zaszaleć z kolorami i wybrać np. głęboką zieleń. Dobrze sprawdzą się również kafle z widocznym wzorem – monochromatyczna cegła z kontrastową fugą, marokańska koniczyna i wzorzyste, wielobarwne płytki.
Zdj. główne: Abbey Houston/unsplash.com