Sezon wakacyjny już wygasa, ale to nie oznacza, że należy schować walizkę głęboko do szafy i zaszyć się pod kocem, warto bowiem zdecydować się na weekendowy city break.
Za nazwą city break kryje się krótki wyjazd do europejskiego miasta, najczęściej obejmujący trzy dni. Polecamy dwa miejsca, które okażą się ciekawą destynacją na weekendową wycieczkę.
Wycieczki w duchu city break cieszą się rosnącą popularnością, ze względu na tanie bilety lotnicze i bogatą ofertę połączeń. Zanim, skuszony niską ceną biletów, zdecydujesz się na zakup biletów, zastanów się, czego oczekujesz od wyjazdu i upewnij się, czy Twoje oczekiwania pokrywają się z charakterem miasta.
Miasto umiejscowione na północy Włoch, stolica regionu Emilia-Romania. To właśnie Bolonii swoją nazwę zawdzięcza słynny sos boloński. Bolonia łączy w sobie wszystkie elementy, które zachwycają we Włoszech: zabytkowa zabudowa, uliczki tętniące życiem i przepyszna kuchnia. Jednocześnie miasto jest mniej oblegane przez turystów, nie zajmuje za dużo powierzchni, więc znakomicie sprawdzi się na weekendowy wyjazd.
Bolonia zachwyca średniowieczną architekturą, w mieście znajduje się najstarszy na świecie uniwersytet, który został założony w drugiej połowie XI wieku. Zwiedzanie Bolonii warto rozpocząć od serca miasta – placu Piazza Maggiore, otoczonego średniowieczną zabudową. W obrębie placu znajduje się ogromna Bazylika św. Petroniusza, odznaczająca się niezwykłą fasadą: dolna część pokryta jest marmurem, górna cegłą. Fontanna Neptuna znajduje się na placu Piazza del Nettuno, została wybudowana w połowie XVI wieku i osiąga niebotyczne rozmiary.
W muzeum Pinacoteca Nazionale wystawiane są dzieła z okresu od XIII do XVIII wieku, znajdują się tu prace największych mistrzów: Rafaela, Guido Reniego, Tintoretta czy Tycjana. Znakiem rozpoznawczym Bolonii były strzeliste wieże, które w średniowieczu miały pełnić funkcje mieszkalno-obronne.
Do dzisiaj zachowała się niewielka liczba, najpopularniejszymi wieżami w Bolonii są dziś Asinella i Gerisenda, potocznie nazywane Dwoma Wieżami. Wieże zostały wzniesione w XII wieku, jedna z nich – Asinella – uznawana jest za najwyższą średniowieczną wieże na świecie, druga zaś została doceniona przez Dantego w jego twórczości. Symbolem Bolonii są portyki, które zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Portyki mają 62 km długości, a aż 40 km znajduje się w centrum. A to nie koniec atrakcji w Bolonii!
Kolejną propozycją jest miasto w Portugalii, usytuowane w północnej części kraju, nad wpadającą do oceanu rzeką Douro. Miasto słynnego trunku bogate jest w liczne atrakcje i zabytki. Najpopularniejszym miejscem, również odznaczonym przez UNESCO, jest Ribeira, niegdysiejsza uboga dzielnica, obecnie przyciągająca tłumy turystów. Wysokie, wąskie kamienice, nierzadko odrapane, które zachwycają żywymi kolorami, wypełniają średniowieczne, kręte uliczki.
Równie rozpoznawalnym miejscem w Porto jest most Ponte Dom Luis I. Dwupoziomowy most, będący symbolem miasta, powstał w XIX wieku, projektantem był inżynier z grupy Gustave Eiffel’a. Górna kondygnacja mostu stanowi punkt widokowy, przez który rozpościera się widok na rzekę, sąsiadujące miasto Villa Nova da Gaia oraz czerwone dachy Ribeiry. Miejscem obleganym przez turystów jest Księgarnia Lello, na której miała wzorować się autorka Harrego Pottera. W księgarni znajdują się kręte, neogotyckie schody, witraże, płaskorzeźby w drewnie i mnogość starych książek. A to tylko wycinek tego, co ma do zaoferowania Porto.
Zdj. główne: Daria Nepriakhina 🇺🇦/unsplash.com