Opiekunka do dziecka – jak wybrać najlepszą?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Trudno dzisiaj pogodzić pracę zawodową z wychowywaniem dzieci. Tu jednak przychodzi na pomoc instytucja opiekunki, którą możesz zatrudnić na stałe – aby w pełnym wymiarze realizować się w pracy – albo też wynajmować na kilka godzin w tygodniu, aby móc efektywnie odpocząć od ciągłych wyzwań, jakie stawia przed Tobą rodzicielstwo. 

Nieważne, na którą opcję się zdecydujesz, staniesz przed problemem wyboru osoby, której będziesz mogła na ten czas powierzyć potomstwo. Jak wybrać dobrą, rzetelną, godną zaufania opiekunkę? 

Agencja czy osoba prywatna – skutecznie i bezpiecznie

Wbrew pozorom odpowiedź nie jest oczywista. Masz wiele opcji do wyboru. Możesz zaufać sprawdzonej agencji, która ma swoje standardy i listę sprawdzonych i rzetelnych kandydatek, jednak ta opcja wiąże się z oczywistą marżą pobieraną przez agencję, a więc również z wyższą opłatą za proponowaną usługę. Zresztą, co człowiek to inny gust i usposobienie. Nawet agencja nie zagwarantuje Ci tego, że między Tobą a opiekunką „zaiskrzy” i współpraca przebiegnie pomyślnie. Rozważyć możesz także zatrudnienie osoby z polecenia – zapytaj przyjaciół i ludzi, których cenisz i którym ufasz. Często właśnie pocztą pantoflową dostajemy informacje o największych perełkach i osobach, które się sprawdzają. Takie osoby dzięki dobrym referencjom budują swoją markę i inwestują w dalsze polecenia i będą chciały dobrze wypaść także i we współpracy z Tobą.

Fot. Gustavo Fring/Pexels

Zamiana ról, w której to Ty stajesz się pracodawcą

Spotkanie z potencjalną kandydatką jest trochę jak rozmowa rekrutacyjna, tylko że tym razem to Ty jesteś stroną rekrutującą. Ważne, chociaż nie decydujące, są kwalifikacje takie jak studia pedagogiczne, pielęgniarskie, wieloletnie doświadczenie w zawodzie albo przynajmniej przy opiece nad młodszym rodzeństwem. To zawsze dobrze świadczy, jeżeli taka osoba ma spójną ścieżkę rozwoju i zwyczajnie umie nawiązywać kontakty z młodymi ludźmi. Najważniejsze będzie jednak porozumienie, jakie razem nawiążecie. Zaufaj intuicji – jeżeli dobrze czujesz się przy takiej osobie to znak, że będzie się Wam dobrze współpracowało. Zwróć uwagę, aby zapytać o istotne cechy charakteru takie jak umiejętność radzenia sobie w chaotycznych warunkach, podzielność uwagi, cierpliwość. Opiekunka będzie spędzać dużą część dnia z Twoim dzieckiem i ważne, aby taka interakcja w sposób naturalny sprawiała przyjemność potencjalnej niani. Kreatywność i elastyczność w niespodziewanych sytuacjach to też cechy warte wybadania.

Zapytaj kandydatkę jak sobie radzi przy wywiązywaniu się z obowiązków w pracy albo szkole. Czy rzetelnie i solidnie podchodzi do zadań, czy zdarza jej się spóźniać albo zapominać o wykonaniu jakichś obowiązków. Poproś również (w ramach przeciwwagi) o wymienienie swoich wad i przywar. To nakreśli obszar działań, w których mogą pojawić się problemy przy współpracy. 

Porozmawiajcie o tym, czy potrafi udzielić pierwszej pomocy. Dom jest pełen najróżniejszych miejsc, które mogą być potencjalnym zagrożeniem. Dziecko może się zranić, wypić szkodliwą substancję lub też się oparzyć. Zapytaj, czy umiałaby działać w takich przypadkach. Dobrym pomysłem będzie także przyklejenie na lodówce albo w innym widocznym miejscu listy z telefonami pierwszego kontaktu, takimi jak numery do Ciebie lub Twojego partnera, a także numery alarmowe na pogotowie i do Waszego zaprzyjaźnionego lekarza rodzinnego. Taka kartka uspokoi Cię wewnętrznie. Da Ci zabezpieczenie w najbardziej ekstremalnych sytuacjach domowych i pewność, że w razie awaryjnej sytuacji jest kompetentna osoba, która będzie umiała pomóc wybranej opiekunce.

Indywidualne potrzeby dziecka

Określ, jaki jest przedział wiekowy i jak wysoką emocjonalność ma Twoja latorośl. Inne będą potrzeby maluszka, który jeszcze nie zaczął chodzić, a inne dziecka, które od kilku lat uczęszcza do szkoły. Przy pierwszej opcji weź pod uwagę, jak wymagająca jest opieka nad niemowlęciem. Tu potrzeba wyczucia, empatii i zrozumienia. Taki maluch nie powie opiekunowi, że jest głodny albo ma kolkę, dobre będzie tu doświadczenie przy zajmowaniu się tak małymi dziećmi. Warto rozważyć zatrudnienie nieco starszej osoby, która ma już odchowane własne potomstwo i rozumie specyfikę takiej opieki i odpowiedzialność, która za tym stoi. Oczywiście oprócz tego sprawdzi się również indywidualne podejście i zawiązanie więzi jeszcze podczas pobytu mamy w domu, tak aby maluch nie czuł się wystraszony obecnością obcej osoby i aby miał czas się przyzwyczaić i polubić przyszłą nianię. Jeżeli zaś chodzi o dzieci nieco starsze, w wieku szkolnym tutaj można trochę luźniej podejść do tematu. Dalej ważna jest odpowiedzialność osoby i wspólna nić porozumienia między dziećmi a opiekunką oraz Twoje zaufanie do niej, ale w tym przypadku spokojnie możesz poszukać kogoś młodszego. Dobrze sprawdzi się studentka albo trochę młodsza osoba, która nie będzie miała jeszcze ambicji na bardziej wykwalifikowane prace, a kontakt z młodzieżą będzie sprawiać jej satysfakcję i przy okazji dawać świetną okazję do dorobienia sobie w czasie wolnym od nauki. Taka osoba ma świeży umysł i nie będzie miała problemu z przypilnowaniem i wytłumaczeniem lekcji, a i Twoje pociechy chętniej zaakceptują nową opiekunkę, jeżeli będą nadawać na podobnych falach. 

Fot. Ksenia Chernaya/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*