Oświetlenie klatki schodowej – jak sobie z tym poradzić?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Projektowanie i aranżacja oświetlenia w domu to jedno z trudniejszych zadań wykonywanych przy jego wykończeniu. Dobre rozplanowanie konkretnych miejsc i barw poszczególnych źródeł światła to spory krok do uzyskania sprzyjającego klimatu w każdym z pomieszczeń. Wiele trudności pojawia się przy zamieszczaniu oświetlenia na klatce schodowej. To bardzo newralgiczne miejsce, w którym należy zadbać o odpowiednią jasność nie tylko w kontekście przyjemnego efektu wizualnego, ale też bezpieczeństwa.

Oczywiście, połączenie znakomitej widoczności ze sprzyjającym klimatem również jest możliwe, a w poniższym wpisie dokładnie wytłumaczymy, jak taki efekt osiągnąć. Zapraszamy!

Jaki rodzaj oświetlenia na klatką schodową wybrać?

Gama oświetlenia do schodów jest na rynku bardzo obszerna. Producenci starają się zapewnić maksymalną różnorodność tak, by każdy inwestor mógł uzyskać efekt w pełni go zadowalający. Klasycznym rozwiązaniem w tej kwestii są oczywiście lampy wiszące. Zazwyczaj mocuje się je przed schodami z obu stron oraz na półpiętrze. Nie powinniśmy oczywiście mocować żyrandoli, a jedynie lampy z oprawami posiadającymi możliwość ich dowolnego ustawienia.

Znacznie nowszym i bardziej atrakcyjnym rozwiązaniem są oprawy schodowe. Ich fenomen polega na montowaniu małych lampek do ściany na niewielkiej wysokości bądź bezpośrednio w stopniach. Niekiedy można również wyposażyć każdy stopień w pasek LED, co daje znakomity efekt dobrze oświetlonej klatki schodowej.

Ostatnią opcją są kinkiety, które mocuje się na ścianie parędziesiąt centymetrów nad głową osób znajdujących się na schodach. Każde z wymienionych źródeł światła występuje w sklepach w różnych kształtach, kolorach i opcjach.

Barwa światła na klatce schodowej

Typ wybranej lampy czy oprawy może świadczyć o natężeniu światła oraz o efekcie końcowym dotyczącym wystroju. Istotnym parametrem jest również sama temperatura barwowa, mierzona w popularnych Kelvinach [K] i świadcząca o dokładnej barwie i emisji. Choć w teorii wysoka temperatura może kojarzyć się nam z ciepłem, tak w przypadku światła jest odwrotnie. Okazuje się, że to właśnie niskie wartości Kelvinów są przydzielone dla barwy ciepłej. Analogicznie, im większa ilość, tym światło staje się zimniejsze. Poniżej przedstawimy wartości temperatury barwowej LED z podziałem na grupy:

  • 2700 – 3000 K – światło ciepłe, wprowadzające odprężający nastrój;
  • 3500 – 4000 K – światło neutralne białe, dobrze rozświetla pomieszczenie przy okazji nie męcząc oczu;
  • 4600 – 6500 K – światło zimne, idealne do pracy, czytania i pomocne w skupieniu się.

Trzeba powiedzieć, że w przypadku klatki schodowej wybór jest dowolny i w pełni zależy od inwestora. Oczywiście, warto wpasować się w taki klimat, jaki panuje w pomieszczeniach otaczających klatkę schodową. Pozbawi to zbędnego odcięcia i zapewni pełną jednolitość i harmonię w całym domu.

Na klatce schodowej warto umieszczać automatyczne sterowniki z czujnikami. Tworzy to wrażenie inteligentnego domu i oszczędza szukania włączników przy każdym schodzeniu ze schodów porą wieczorną.

Zdjęcia: elements.envato.com / Picsuite

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*