Pojemna lodówka dla rodziny – na co zwracać uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

W czasach, gdy wszystkie produkty spożywcze dostępne są od ręki i praktycznie bez ograniczeń, konieczność posiadania zapasów wydaje się kompletnie bez sensu. Zdarzają się jednak takie sytuacje, gdy większa ilość jedzenia pojawia się w domu, a wtedy duża przestrzeń w lodówce staje się niezbędna. 

Lodówka: jeden z najważniejszych sprzętów w domu

Lodówka to – z perspektywy gospodyń domowych i nie tylko – jeden z najważniejszych wynalazków na przestrzeni dziejów. Dzięki niej przechowywanie produktów, które łatwo ulegają psuciu, jest całkowicie bezproblemowe. Ponadto chłodziarka pozwala na przygotowanie większej ilości jedzenia, z którego można korzystać przez kilka dni, co zdecydowanie ułatwia codzienne funkcjonowanie, zwłaszcza przy większej ilości domowników. W dzisiejszych czasach nie wyobrażamy sobie funkcjonowania domu bez lodówki. Klimat stale się ociepla, a produkty spożywcze mają coraz gorszą jakość. To wszystko razem wzięte sprawia, że bez zachowania odpowiednich norm przechowywania marnowalibyśmy jeszcze większe ilości produktów spożywczych, niż ma to miejsce obecnie. Posiadanie lodówki jest więc koniecznością. Jak wybrać odpowiednią lodówkę, która spełni nasze oczekiwania?

Pojemna lodówka dla rodziny: jaką wybrać?

Lodówki oferowane w sklepach ze sprzętem AGD i RTV różnią się od siebie pod wieloma względami. Klienci najczęściej zwracają uwagę na: 

  • pojemność,
  • klasę energetyczną,
  • obecność zamrażalnika,
  • układ wewnętrzny,
  • dodatkowe akcesoria.

Decydując się na zakup lodówki dla rodziny, która liczy sobie więcej niż dwoje członków, konieczne jest rozważenie, jak pojemnego urządzenia potrzebujemy. Wiadomo, że im więcej domowników, tym większe ilości jedzenia i napojów wymagały będą przechowywania w chłodziarce. Dlatego przede wszystkim zwracajmy uwagę na ten parametr podczas dokonywania wyboru. Lodówki różnią się pod względem wielkości i różnych funkcji. Dla przykładu: te pozbawione zamrażalnika, będą miały zdecydowanie więcej miejsca na chłodzenie produktów. Jednak brak możliwości zamrożenia czegokolwiek może w perspektywie czasu okazać się kłopotliwy. Lepiej więc zdecydować się na egzemplarz, który będzie posiadał zamrażarkę, choćby niewielką. 

Tu pojawia się kolejne pytanie: jak wiele produktów mrozimy? Jeśli planujemy mrozić sezonowe owoce, warzywa, jesteśmy fanami lodów, które kupujemy w dużych opakowaniach, a od czasu do czasu zdarza nam się także zamrozić kilka porcji mięsa lub nadmiar pierogów albo innego dania, wówczas musimy brać pod uwagę lodówko-zamrażarkę, która będzie dawała nam co najmniej 100 l pojemności w obrębie zamrażarki. Wiadomo jednak, że odbędzie się to kosztem przestrzeni w chłodziarce, chyba że zdecydujemy się na model o wysokości 200 cm wzwyż. Takie lodówki oferują kompromis pomiędzy dużą przestrzenią chłodziarki i wystarczającą pojemnością zamrażarki. 

Jeżeli nasza rodzina jest duża, a dodatkowo mamy skłonność do robienia zapasów żywności, wtedy warto rozważyć zakup lodówko-zamrażarki typu side-by-side. Jest to lodówka dwudrzwiowa. Najczęściej za drzwiami po lewej stronie znajduje się na całej długości zamrażalnik, natomiast po prawej – chłodziarka. Tego typu rozwiązanie daje nam zdecydowanie większą pojemność w obu sektorach. Dodatkowo lodówki tego typu często wyposażone są w kostkarkę do lodu czy dystrybutor wody, co jest szczególnie wygodne latem, kiedy każdy marzy o szklance chłodnej wody. Ważną kwestią jest to, że lodówki side-by-side są zdecydowanie niższe, ale szersze niż tradycyjne chłodziarki. Dlatego ich zakup należy dokładnie przemyśleć. Jeśli urządzamy kuchnię na nowo, wówczas nie ma problemu. Jeśli jednak mamy ją już zabudowaną, wtedy trzeba liczyć się z tym, że wymiary mogą pokrzyżować nasze plany. 

Klasa energetyczna również jest ważna

Pamiętajmy też, żeby wybierając lodówkę dla dużej rodziny, sprawdzić jej klasę energetyczną. Najlepszym wyborem wśród dostępnych obecnie sprzętów będzie ten o klasie A+++. Gwarantuje bowiem najlepsze parametry pod względem ilości pobranego prądu, co bezpośrednio przekłada się na wysokość naszych rachunków za energię elektryczną. W przypadku dużych rodzin opłaty za media są i tak wysokie, więc nie ma sensu ich jeszcze bardziej podwyższać poprzez zakup nieodpowiedniego sprzętu.

fot. Alex Qian/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*