Podróż z niemowlakiem – jak się do niej przygotować?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kiedy maluch jest gotowy na podróż? Wtedy, kiedy wy jesteście na to gotowi! Jeśli wciąż wahasz się, czy wspólny wyjazd to odpowiednia decyzja, przedstawiamy kilka rad, jak się do niego przygotować, żeby być gotowym na każdą okoliczność.

Naturalnie, najważniejsza kwestia to zdrowie dziecka. Jeśli niepokoi Cię stan zdrowia Twojej pociechy, odłóż wycieczkę na inny termin, jednak jeśli dziecku nic nie dolega, nie zastanawiaj się dłużej – odkrywajcie świat całą rodziną. Właśnie dlatego przed podróżą warto wybrać się z maluszkiem do pediatry, który po badaniu jednoznacznie stwierdzi, czy istnieją przeciwskazania do wyjazdu.

Wiek niemowlaka

Od tego, jak będzie wyglądać Wasza podróż, przede wszystkim zależy wiek maleństwa. 

Przez pierwsze trzy miesiące życia niemowlęcia nie warto decydować się na dłuższe podróże. Jazda samochodem przez wiele godzin to ogromny wysiłek dla świeżo upieczonej mamy i maluszka, dlatego lepiej zdecydować się na krótsze wyjazdy. Lepiej zdecydować się na wycieczkę samochodem niż samolotem lub pociągiem. W publicznych środkach transportu przez obecność innych podróżnych narażamy swoją pociechę na choroby, a dodatkowo jadąc autem, możemy pozwolić sobie na częste przystanki i wyciągnięcie dziecka z fotelika.

Starsze dzieci znoszą podróż dużo lepiej. Szczególnie maluchy w wieku od trzech do siedmiu miesięcy jeżdżą samochodem bezproblemowo, ponieważ większość trasy po prostu przesypiają. W razie, gdyby bobas się zbudził dobrze zaopatrzyć się wcześniej w pałąk na zabawki przyczepiany do fotelika samochodowego, a jeśli już mowa o foteliku…

Fot. Anastaswia Shuareva/Pexels

Fotelik samochodowy

Odpowiednio dobrany fotelik samochodowy dla dziecka to najważniejsza kwestia, ponieważ to właśnie on gwarantuje maluchowi bezpieczeństwo podczas jazdy. W przypadku niemowląt musi on być odwrócony tyłem do kierunku do jazdy. W którym miejscu go zamontować? Opinie są podzielone, jednak z reguły najbezpieczniejszym miejscem na fotelik jest środkowy fotel w samochodzie. Dzięki takiemu umiejscowieniu dziecko narażone jest na najmniejsze konsekwencje zderzenia. Oczywiście, takie rozwiązanie sprawdzi się jedynie, jeśli środkowy fotel w samochodzie jest wystarczająco szeroki. W innym przypadku lepiej zdecydować się na montaż za kierowcą.

Co ze sobą zabrać?

Przede wszystkim spakuj najważniejsze dokumenty, takie jak książeczka zdrowia dziecka, rodzinną legitymację ubezpieczeniową oraz numer do lekarza. Pamiętaj, że jadąc za granicę, dodatkowo musisz zabrać ze sobą paszport dziecka albo tymczasowy dowód osobisty. 

A jakie zabawki umilą drogę Twojemu maluchowi?

  • gryzaki i grzechotki
  • ulubione pluszaki
  • miękkie książeczki z obrazkami
  • piłki sensoryczne

Pamiętaj, żeby nie dawać dziecku wszystkich zabawek jednocześnie, bo szybko go znudzą. Lepiej wyjmować je pojedynczo i zapewnić mu zabawę na dłużej. Warto zakupić nowe zabawki, których maluch jeszcze nie zna, żeby zwiększyć jego zainteresowanie. Sklep dla niemowląt oferuje wiele zabawek sensorycznych, które sprzyjają rozwojowi dzieci oraz pluszaków, które staną się najlepszymi przyjaciółmi Twojej pociechy.

Jak przygotować samochód?

Jadąc na podróż latem, warto założyć na szyby osłonki przeciwsłoneczne, które ochronią malucha przed szkodliwymi promieniami UV. Koniecznie, jeszcze przed wyruszeniem w podróż, zablokuj tylny zamek w drzwiach. Jeśli doskwiera Ci upał, naturalnym odruchem jest podkręcenie klimatyzacji. W podróży z niemowlęciem musisz jednak zwrócić uwagę, czy nawiew nie jest skierowany na malca oraz czy różnica między temperaturą wewnątrz samochodu a temperatura na zewnątrz nie przekracza 4 stopni. Klimatyzacja to szybki sposób na narażenie niemowlaka na przeziębienie, a przecież nie chcecie spędzić wakacji, walcząc z chorobą.

Fot. Josh Willink/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*