Regularne badania — co warto sprawdzać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdrowa dieta i odpowiednia ilość ruchu nie wystarczą, aby zachować zdrowie na długo. Ważna jest także profilaktyka. Regularne badania pozwolą na monitorowanie stanu zdrowia oraz wczesne wykrycie potencjalnej choroby. Jakie badania należy wykonywać cyklicznie?

Lista badań, które należy wykonywać regularnie

Zdrowie jest dla większości najważniejszą wartością w życiu. Aby prawidłowo o nie zadbać, należy między innymi regularnie wykonywać profilaktyczne badania. Jakie badania powinny znaleźć się na Twojej liście? 

Morfologia krwi

Jednym z podstawowych badań, które należy wykonywać regularnie, jest morfologia krwi. Jest to nic innego jak badanie stanu i zawartości poszczególnych elementów krwi, między innymi erytrocytów, poziomu hemoglobiny, leukocytów, limfocytów, monocytów oraz płytek krwi. Dzięki temu badaniu możesz odpowiednio wcześnie wykryć wiele nieprawidłowości takich jak odwodnienie, choroby zakaźne, infekcje i stany zapalne, niedobory podstawowych pierwiastków (na przykład żelaza, witaminy B12, kwasu foliowego), anemia, czerwienica, białaczka, mononukleoza, nowotwory, zakażenia wirusem HIV, a nawet reumatologiczne zapalenie stawów Leczenie wszystkich tych chorób jest o wiele skuteczniejsze, jeśli jest zaczęte we wczesnym stadium. 

Badanie OB

Koniecznie na listę profilaktycznych badań do wykonania wpisz także badanie OB, czyli badanie tempa opadania czerwonych krwinek. Dzięki niemu będziesz w stanie odpowiednio wcześnie wykryć różnego rodzaju infekcje i inne stany zapalne, a także choroby krwi, choroby autoimmunologiczne, nowotwory, niedoczynność lub nadczynność tarczycy, podwyższony poziom cholesterolu, a nawet zawał serca. 

Badanie moczu

Warto także regularnie wykonywać badania moczu. Badanie to może bowiem dostarczyć cennych informacji na temat kondycji całego organizmu oraz poszczególnych narządów. Badając barwę, przejrzystość, ciężar oraz pH moczu, można bowiem wiele dowiedzieć się o poziomie nawodnienia organizmu, ewentualnych stanach zapalnych i infekcjach, niewydolności nerek, nowotworach pęcherza, błędach dietetycznych, dnie moczanowej itp.

Wizyta u ginekologa

W przypadku kobiet bardzo ważne jest także, aby regularnie chodzić do ginekologa na rutynowe badania oraz badania piersi. Do ginekologa warto udać się co najmniej raz w roku, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku. Dzięki temu będziesz w stanie dowiedzieć się o potencjalnych infekcjach, zakażeniu wirusem HPV, raku szyjki macicy lub raku piersi oraz wielu innych chorobach i dolegliwościach. Wizyta u ginekologa jest też konieczna, jeśli interesuje Cię antykoncepcja taka jak tabletki, ring lub implant antykoncepcyjny.

Jeżeli chcesz wykonać wszystkie najważniejsze badania profilaktyczne w jednym miejscu, koniecznie odwiedź stronę https://salvemedica.pl/.

Fot.: MART PRODUCTION/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*