Rozszerzanie diety niemowlaka – wszystko, co warto wiedzieć

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pierwszy rok życia to dla Twojego dziecka okres intensywnego rozwoju. W pewnym momencie mleko matki przestaje pokrywać zapotrzebowanie na kalorie i substancje odżywcze. Jest to moment, w którym trzeba rozpocząć rozszerzanie diety u niemowlaka. Jak się do tego zabrać?

Z danych WHO wynika, że przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecko powinno być karmione wyłącznie mlekiem matki lub modyfikowanym. Wprowadzenie nowych pokarmów przed 4. miesiącem życia może wywołać u dziecka zaburzenia niedojrzałego układu pokarmowego.

Równie niedobre jest jednak zwlekanie z wprowadzaniem nowych produktów do jadłospisu dziecka. Karmienie półrocznej pociechy samym mlekiem może doprowadzić do niedoborów składników odżywczych. Poza tym im wcześniej przyuczysz dziecko do nowych pokarmów, tym szybciej wyrobisz w nim nawyk gryzienia i żucia.

Z czego powinna się składać dieta niemowlaka?

Rozszerzanie diety rozbudza w dziecku zainteresowanie jedzeniem i kształtuje w nim prawidłowe nawyki żywieniowe. Wprowadzenie do jego jadłospisu nowych produktów nie jest jednak powodem, by odstawiać je od piersi. Na etapie zapoznawania dziecka z różnymi produktami mleko matki pozostaje podstawą jego schematu żywienia. Rozszerzanie diety niemowląt najlepiej zacząć od warzyw lub kasz.

Warzywa

Warzywne purée jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci z nadmierną masą ciała i zaparciami. Na początek najlepiej podawać dzieciom pojedyncze warzywa. Tak łatwiej Ci będzie prześledzić reakcję dziecka na nowy produkt. Zacznij od przecieru z cukinii, kalafiora lub brokuła. Kiedy dziecko wypróbuje 2–3 różne warzywa, jadłospis będzie można uzupełnić o przecier z marchwi lub ziemniaka.

Kasze

Jeśli Twoje dziecko mało przybiera na wadze i często oddaje rzadkie stolce, rozpocznij rozszerzanie diety od kaszek bezglutenowych – ryżowej, gryczanej i kukurydzianej. Na następnym etapie możesz wypróbować kaszki zawierające gluten – mannę, pszenną i owsianą. Nie dodawaj do nich cukru ani soli.

Mięso

Rozszerzanie diety niemowlaka nie może się obyć bez mięsa, które jest źródłem niezbędnych aminokwasów, cynku, żelaza i witamin z grupy B. Dziecku, które nie ukończyło roczku, można podawać drób, wołowinę, cielęcinę i jagnięcinę. Porcja mięsnego przecieru nie powinna przekraczać 100 g.

Owoce

Po wprowadzeniu do diety dziecka warzyw, kaszy i mięsa, możesz mu podać pierwsze owoce. Tak jak w przypadku warzyw, utrzyj je na papkę i podaj łyżeczką. Na początek najlepiej podać dziecku lekkostrawne przeciery z jabłek lub gruszek. Dopiero potem możesz się pokusić o brzoskwinie, śliwki, morele i inne owoce, które w większym stopniu drażnią ściany jelit. Nowe owoce wprowadzaj z częstotliwością raz na tydzień. W taki sposób łatwiej wychwycisz, który wywołał ewentualną reakcję alergiczną.

Twarożki, jogurty

Produkty mleczne podajemy dziecku od 7. miesiąca życia. Są one doskonałym źródłem wapnia i fosforu, a więc składników budujących tkankę kostną. Jeśli maluch nie akceptuje kwaśnego smaku jogurtu, nie dodawaj do niego cukru. Odczekaj tydzień i ponów próbę. Czasem niemowlę musi spróbować dany produkt 10–12 razy, nim zdecyduje się go zjeść.

Olej i masło

Wprowadzaj je do diety dziecka od 5. miesiąca życia. Olej roślinny zawiera witaminę E i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dla dzieci najlepszym wyborem będzie oliwa, olej kukurydziany i rzepakowy. Pierwsza porcja nie powinna przekraczać 2 kropli. Dodaj je do przecieru z warzyw i mięsa.

Zdj. główne: Tanaphong Toochinda/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*