Serwis sprzętu stomatologicznego – dlaczego jest tak istotny?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Serwisowanie sprzętu stomatologicznego jest niezbędne w każdej placówce dentystycznej. Ma to duże znaczenie nie tylko z punktu widzenia bezpieczeństwa pacjentów, ale także samych pracowników. Dodatkowo regularne sprawdzanie stanu technicznego urządzeń stomatologicznych jest także określane aspektami prawa. Wobec tego, dlaczego serwis sprzętu stomatologicznego odgrywa tak ogromną rolę?

Istota regularnych kontroli aparatury stomatologicznej

Sprzęt, z którego korzystają stomatolodzy podczas codziennej pracy, jest eksploatowany w wyjątkowo intensywny sposób. Nawet najwyższej jakości aparatura, nie jest w 100% bezawaryjna. Właśnie dlatego serwis sprzętu stomatologicznego ma tak ogromne znaczenie. Dzięki temu w trakcie badań diagnostycznych lub innych zabiegów nie dojdzie do poważniejszej usterki, która mogłaby niekorzystnie wpłynąć nie tylko na przebieg procedury, ale także na bezpieczeństwo samego pacjenta. Decydując się na regularny serwis sprzętu stomatologicznego, wykonywany przez doświadczone firmy jak np. https://www.dentalexcellent.pl/, można uniknąć przykrych wypadków, których konsekwencje mogą być brzemienne w skutkach. Co więcej, posiadanie aktualnej dokumentacji odnośnie przeprowadzonej kontroli sprzętu stomatologicznego jest niezbędne w momencie, kiedy pacjent zdecyduje się wysunąć roszczenia, co do wykonanej usługi.

Serwis sprzętu stomatologicznego a aspekty prawne

Regularny serwis sprzętu stomatologicznego jest także ważny z punktu widzenia prawa. Dyrektor lub właściciel każdej placówki stomatologicznej ponosi — w świetle przepisów — pełną odpowiedzialność za stan wykorzystywanych urządzeń. Co więcej, pracownicy nie mogą korzystać ze sprzętu, który nie posiada aktualnej dokumentacji technicznej i nie jest regularnie poddawany szczegółowym kontrolom. Aparatura stomatologiczna bez ważnego przeglądu technicznego nie może być wykorzystywana celem diagnostyki i leczenia pacjentów. W przypadku kontroli i wykrycia nieprawidłowości przewidziane są pokaźne kary.

Kontrola aparatury stomatologicznej — dokumentacja serwisowa

Każdy, autoryzowany i odpowiedzialny serwis sprzętu stomatologicznego przygotowuje pełną dokumentację techniczną z przeprowadzonej kontroli. Jest ona potwierdzeniem tego, że aparatura może być wykorzystywana do wykonywania niezbędnych czynności diagnostycznych i procedur medycznych. W przypadku nieoczekiwanych problemów, roszczeń pacjentów lub innych nieprzyjemności, to właśnie ta dokumentacja będzie najlepszym punktem obronnym dla danej placówki stomatologicznej i potwierdzi, że wszystko zostało wykonane zgodnie z procedurami.

Zdj. główne: Colourblind Kevin/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*