Smoczek dla noworodka – jaki będzie najlepszy?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca karmienie piersią do 6. miesiąca życia, jednak nie zawsze jest to wskazane. Smoczki przeznaczone dla noworodka powinny być właściwie dobrane, aby odpowiednio wspierały rozwój maleństwa. Na co zwracać uwagę? 

Cechy dobrego smoczka dla noworodka 

Ogólnie rzecz biorąc, smoczek dla noworodka powinien być bezpieczny dla jego jamy ustnej. Odpowiedni smoczek jest:

Dobrany do wielkości jamy ustnej

Zwłaszcza zewnętrzna część powinna dobrze przylegać do twarzy dziecka. W żadnym wypadku nie może zasłaniać mu nosa, bo będzie utrudniała oddychanie. 

Właściwie zbudowany

Zewnętrzna tarcza smoczka musi mieć otworki ułatwiające wentylację. Bardzo ważny jest rodzaj materiału, z którego wykonany jest smoczek. Optymalny jest delikatny i hipoalergiczny materiał, który nie będzie podrażniał bardzo delikatnej dziecięcej skóry. Rączka smoczka powinna być okrągła. Główka smoczka musi przypominać sutek i być wykonana z bezpiecznego silikonu lub kauczuku. Część pomiędzy wargami musi być twardsza, a część w buzi bardziej miękka.

Jakie problemy może spowodować niewłaściwy dobór smoczka? 

Nie bez powodu zaleca się karmienie piersią, ale to nie do końca sam smoczek bywa zagrożeniem dla zdrowia noworodka. Późniejsze problemy z wymową, zgryzem i zdrowiem jamy ustnej są spowodowane raczej przez jego niewłaściwy dobór, siłowe wkładanie, zbyt rzadkie wymienianie, moczenie w słodkich napojach lub podawanie niemal bez przerwy. Ważne jest kierowanie się instrukcjami producentów, które powinny być dla nas drogowskazem. 

fot. Helena Lopes/Pexels

Rodzaje smoczków na rynku

Nawet znając oczekiwania wobec dobrego smoczka, możemy mieć trudność w wyborze z powodu dużej konkurencji takich produktów na rynku. Jakie rodzaje smoczków mamy do wyboru?  

Silikonowe lub lateksowe/kauczukowe

Materiał wykonania smoczka to pierwsza z charakterystyk, które należy brać pod uwagę. Mamy do wyboru produkty wykonane z silikonu lub lateksu czy kauczuku. Zaletą pierwszych jest to, że są bezbarwne, bezwonne i bezsmakowe. Nie mają tendencji do odkształcania się. Drugi typ zaś charakteryzuje się brązowym kolorem, również jest przyjazny dla dziecka i bezpieczny, ale ma określony smak, co nie zawsze jest pożądane. Smoczki lateksowe i kauczukowe należy częściej wymieniać, bo rozciągają się i robią nieestetyczne. 

Podział ze względu na kształt smoczka

Rynek oferuje smoczki o różnych kształtach. Spośród nich warto wymienić przede wszystkim:

  • smoczki okrągłe – praktyczne i łatwe do utrzymania w buzi przez dziecko,
  • smoczki symetryczne – dwustronnie spłaszczone,
  • smoczki ortodontyczne – przypominają kształtem sutek podczas ssania; w ich przypadku malec sam musi chcieć trzymać smoczek w ustach; zaletą tego produktu jest dopasowywanie do kształtu buzi dziecka i wspieranie rozwoju jego zgryzu,
  • smoczki dynamiczne – zaprojektowane w taki sposób, aby zachęcały do naturalnego odruchu ssania przez dziecko; w charakterystyczny sposób rozciągają się i kurczą.

Higiena. Jak dbać o smoczek dla noworodka?

Niezależnie od wybranego przez nas wariantu smoczka dla noworodka, należy odpowiednio zadbać o higienę i jego sterylizację. To przedłuży czas jego użytkowania i zapewni dziecku bezpieczeństwo. 

Jak zadbać o smoczek?

Smoczek należy często myć, ponieważ dziecku zdarza się go upuścić i gromadzi się na nim wiele bakterii. Pierwszym krokiem w kierunku odpowiedniego zadbania o smoczek jest przeczytanie ulotki i zastosowanie się do uwag producenta. Przynajmniej jeden raz w ciągu dnia trzeba go wyparzyć. Wystarczy zalać przedmiot wrzącą wodą i pozostawić na ok. 5 minut w naczyniu całkowicie pokryty wodą. Nim ponownie poda się go dziecku, powinien samoistnie wyschnąć. 

Fot. Pixabay

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*