Wybór odpowiedniej smyczy jest konieczny zarówno dla komfortu i bezpieczeństwa psa, jak i dla wygody jego właściciela. Czasem jednak trudno się odnaleźć wśród wielu rodzajów smyczy i materiałów, z których je wykonano. Oto garść praktycznych informacji.
Najczęstsze błędy przy wyborze smyczy
Łatwiej jest rozpocząć od tego, czego nie należy robić przy wyborze smyczy dla naszego czworonoga. Typowych błędów jest przynajmniej kilka:
Wybór zbyt krótkiej smyczy
Smycz dla psa nie może być krótsza, niż 3 m. Taka długość umożliwia zwierzęciu korzystanie z potrzebnej mu swobody, obwąchiwania napotykanych przedmiotów, ale także zmiany tempa podczas spaceru. Zwierzę, trzymane na zbyt krótkiej smyczy, będzie też przejawiało silniejsze tendencje do ciągnięcia.
Inne błędy
Nie należy także wybierać smyczy niedopasowanych do wagi i siły psa, co może zakończyć się jej zerwaniem i ucieczką naszego pupila, z czego mogą wyniknąć duże kłopoty. Trzeba też zwrócić uwagę na odpowiedni wybór materiału wykonania smyczy.
Smycz a wielkość psa
Kupując smycz w sklepie zoologicznym lub internetowym koniecznie musimy znać wagę czworonoga, dla którego będzie przeznaczona. Najczęściej klasyfikuje się je w następujący sposób:
waga psa do 10 kg – szerokość smyczy 0,8 – 1 cm;
waga psa od 11 do 20 kg – szerokość smyczy 1,1 – 2 cm;
waga psa powyżej 20 kg – szerokość smyczy 2,1 – 2,5 cm.
Z jakiego materiału smycz wybrać?
Smycze dla psów najczęściej wykonuje się z:
skóry i materiału skóropodobnego – mogą być szyte na płasko lub na okrągło; charakteryzuje je bardzo elegancki wygląd, trwałość i bardzo duża wytrzymałość; należy je jednak chronić przed wilgocią, niektóre psy mają też tendencję do gryzienia takiej smyczy;
materiału syntetycznego – bardzo wytrzymałe, kolorowe, odporne na gryzienie;
taśmy parcianej – cechują ją bardzo dobre parametry użytkowe;
łańcucha – wytrzymała, ale ciężka, nieporęczna i nieprzyjazna podczas mrozów.
Rodzaje Smyczy według ich przeznaczenia
Smycze dla psów zwykle dzieli się na klasyczne i specjalistyczne. Pierwsze przeznaczone są do codziennych spacerów, drugie zaś wykorzystuje się np. w przypadku specjalnego rodzaju szkolenia czworonogów.
Smycze klasyczne
Wśród najpopularniejszych rodzajów smyczy wymienia się uprzęże:
klasyczne – wykonane ze skóry, materiału lub taśmy parcianej i zakończone karabińczykiem, na którym mocowana jest obroża; ich wadą jest z reguły dość mała długość sięgająca 2 m; nie są też tak poręczne, jak ich bardziej nowoczesne odpowiedniczki;
regulowane – składane, z dwoma karabińczykami na końcach; dzięki takiej budowie można dowolnie skracać długość smyczy, można też łatwo zrobić z niej pętlę i zaczepić np. przy słupku;
automatyczne – najbardziej nowoczesne rozwiązanie, które pozwala na wykorzystywanie dowolnej długości smyczy według własnych potrzeb; niekiedy mogą mieć nawet 8 m długości; chwali się je za swobodę, którą dają psom.
Smycze specjalistyczne
smycz treningowa – wykonuje się ją z nylonowej linki o szczególnej długości, która niekiedy dochodzi nawet do 15 m; stosowana jest przez trenerów pracujących z psami;
smycz ringowa – smycz służąca do prezentowania psów wystawowych; najlepsze modele wykonane są tak, żeby kształtem i kolorem dopasowywać się do psa;
smycz sportowa – przeznaczona przede wszystkim dla osób, które uwielbiają uprawiać jogging wraz ze swoim pupilem; najczęściej mają okazałą rączkę przeznaczoną do przekładania przez ramię.
Co jeszcze może zawierać smycz?
Oferowane na rynku smycze mają szereg udogodnień dla właściciela, które również mogą skłaniać do ich zakupu. Chodzi między innymi o:
przyjazny uchwyt – miękkie podbicie rączki może być wykonane z gumy lub materiału i pomagać wówczas, gdy psiak zanadto ciągnie,
amortyzatory,
wygodne zapięcie – dzięki niemu przypinanie i odpinanie smyczy od obroży nie będzie stanowiło problemu,
odblaski – poprawiają widoczność psa po zmroku,
rozdzielacz przeznaczony dla posiadaczy więcej, niż jednego psa,