O czym warto pamiętać, zatrudniając fotografa weselnego?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Zdjęcia ze ślubu i wesela to ważna pamiątka. Warto więc wybrać profesjonalistę wykonującego piękne fotografie, które będzie się chciało oglądać. 

Obecnie wiele osób oferuje usługę wykonywania zdjęć na ślubach i weselach. Warto dobrze rozważyć wybór, by mieć pewność, że po uroczystości dostaniemy naprawdę piękne zdjęcia, które będzie się chciało oglądać. Profesjonalista jest w stanie uchwycić naprawdę wyjątkowe kadry. Jak dokonać dobrego wyboru?

Zapoznaj się z portfolio

Dobry fotograf chętnie chwali się swoimi najlepszymi pracami. Prowadzi stronę internetową, na której publikuje zdjęcia swojego autorstwa, zazwyczaj jest też aktywny w mediach społecznościowych. Żaden fotograf nie pozwoli sobie na brak portfolio. Jeśli nie ma go w internecie, wówczas można poprosić, by pokazał swoje dotychczasowe prace. Fotograf, który nie pokaże żadnych zdjęć, z pewnością nie jest wart uwagi. To jak kupowanie kota w worku – nie wiemy, co dostaniemy i czy w ogóle dostaniemy później cokolwiek. 

Spotkaj się z fotografem

Zamawianie fotografa na wesele mailowo lub telefonicznie to zły pomysł. Nawet jeśli bierzemy kogoś z polecenia. Najlepiej jest się z nim spotkać i zapoznać z ofertą. Podczas takiej niezobowiązującej rozmowy można sprawdzić, czy państwo młodzi i fotograf nadają na tych samych falach. To bardzo ważne w przypadku robienia zdjęć. Profesjonalista, jeśli czuje, czego oczekują od niego nowożeńcy, jest w stanie spełnić te oczekiwania. Poza tym praca z kimś, kto nie przypadł młodym do gustu, będzie męcząca i może być dodatkowo stresująca. A w dniu ślubu stresów i tak jest pod dostatkiem.

Zapoznaj się z opiniami

Jeśli fotograf jest aktywny w mediach społecznościowych, to można tam będzie znaleźć wiele opinii na jego temat. Warto się nimi zasugerować, bo jeśli większość z nich dotyczy np. braku dostarczenia zdjęć w terminie, to powinna nam się zapalić czerwona lampka. 

Podpisz umowę

Niczego nie powinno załatwiać się „na gębę”. A jeśli fotograf proponuje takie rozwiązanie, to raczej nie jest profesjonalistą. Powinien mieć założoną działalność i po wykonanej pracy wystawić osobom, które go wynajęły i opłaciły, fakturę lub rachunek. W internecie można znaleźć wiele historii, kiedy państwo młodzi nie spisali umowy z fotografem i później nie zobaczyli ani zdjęć, ani pieniędzy. 

Popytaj wśród znajomych

Warto porozmawiać ze znajomymi, którzy wynajmowali fotografa, i zapytać się, czy go polecają i dlaczego. Dobrym pomysłem jest także zapoznanie się z ich zdjęciami ślubnymi, by wiedzieć, czy faktycznie takie ujęcia trafiają w nasz gust (są osoby, które uważają, że nawet sesja ślubna w studio, jakie robili kilkadziesiąt lat temu, jest dobrym pomysłem).

zdj. główne: Jen Theodore/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*