Sofa do salonu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sofa to mebel, który powinien stać w każdym salonie. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przy zakupie sofy, żeby Twój nabytek szybko Cię nie rozczarował!

Sofa – funkcjonalna i solidna

Aby sofa do salonu posłużyła Ci przez długie lata i spełniała funkcje, które jej przypisujesz, powinieneś zwrócić uwagę na kilka elementów.

Sposób rozkładania

Mechanizmy rozkładania sof można podzielić na cztery główne typy: sedak, wózek, klik-klak i DL. Sedak przypomina mechanizm stosowany w łóżkach polowych. Mechanizm wózka polega na wysunięciu frontu sofy, a następnie wyrównaniu powierzchni spania. Klik-klak polega na podniesieniu siedziska, a następnie dociśnięciu go do oparcia. W mechanizmie DL należy wysunąć siedzisko i opuścić oparcie.

Wybór mechanizmu rozkładania sofy jest szczególnie istotny, gdy mebel ma służyć do codziennego spania. Najlepsza sofa do salonu z funkcją spania to ta wysuwana, wykorzystująca mechanizm DL lub system typu wózek. Pozostałe zarezerwuj raczej do wypoczynku lub spania okazjonalnego.

Konstrukcja

Do produkcji sof wykorzystywane są konstrukcje metalowe lub drewniane. Konstrukcje metalowe są solidne i długowieczne pod warunkiem, że ich poszczególne segmenty zostały zespawane, a nie połączone śrubami. Żywotność i cena drewnianej konstrukcji zależy od gatunku i jakości drewna. Najdroższe będą konstrukcje z drewna dębowego, bukowego, orzecha i jesionu. Bardziej przystępne cenowo – z brzozy i drzew iglastych.

Rodzaj wypełnienia

Najbardziej żywotnym i ekologicznym wypełnieniem jest lateks. Dzięki wysokiej elastyczności dopasowuje się do użytkownika i błyskawicznie odzyskuje swój pierwotny kształt. Jest używany w produkcji drogich, ergonomicznych mebli.

Na uwagę zasługują też sprężyny kieszeniowe. Ich obecność nie tylko gwarantuje wygodę, ale też wydłuża żywotność i zwiększa wytrzymałość sofy. Wystrzegaj się za to gumy piankowej, która jest najtańszym, ale też najmniej wytrzymałym wypełnieniem. Najdłużej zachowa swój kształt guma piankowa wysokiej gęstości, ale i ta będzie „trzymać fason” przez najwyżej cztery lata.

Sofa do salonu: nowoczesna i gustowna

Sofa do salonu ma być nie tylko wytrzymała i praktyczna – musi być także ozdobą Twojego domu. Tu pierwsze skrzypce grają tkanina obiciowa i kształt mebla.

Tkanina obiciowa

Sofa do salonu powinna być przyjemna w dotyku. Delikatna i gładka faktura tkaniny obiciowej podaruje domownikom i gościom Twojego domu wysoki komfort użytkowania. Przy zakupie zwróć uwagę na tkaninę żakardową, szenil i welur.

Żakard to niezwykle trwała tkanina. Nie odbarwia się i nie wyciera. Poza tym jest elegancka. Szenil ma przyjemną, nieco zbliżoną do sztruksu fakturę. Tkanina jest odporna i nie mechaci się. Welur to kolejny wytrzymały i przyjemny w dotyku materiał. Często towarzyszą mu zawiłe sploty, co sprawia, że jest piękną ozdobą wnętrz w stylu klasycznym lub glamour.

Kształt sofy

Poza prostymi i narożnymi sofami, producenci mają dziś do zaoferowania bardziej wyszukane rozwiązania. Sofa modułowa to mebel dla osób, które lubią eksperymentować. Elementy modułowe możesz ułożyć w zależności od fantazji lub potrzeby chwili.

Nowoczesnym rozwiązaniem jest też popularna sofa z szezlongiem, na której można wygodnie się wyciągnąć, nie pozbawiając innych domowników możliwości siedzenia z książką czy przed telewizorem.

Zdjęcie główne: Sven Brandsma/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*