Planujesz biwak? Sprawdź, co warto ze sobą zabrać

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wakacyjny wypoczynek na łonie natury to wspaniały pomysł na tani wyjazd urlopowy, które pozostawi masę pięknych wspomnień. Jednym z takich sposobów na wypoczynek na budżecie jest biwak. Jak zorganizować taki wyjazd i co ze sobą zabrać? Podpowiadamy!   

Miejsce do spania   

Owszem, na biwak można jechać pod domek w lesie, ale co to za frajda? Prawdziwy biwak odbywa się pod namiotem. Musisz więc zabrać ze sobą porządny namiot oraz gumowy młotek do wbijania śledzi w suchą, zbitą ziemię. Poza namiotem musisz także mieć na czym i w czym spać, spakuj więc karimatę i ciepły śpiwór, bo nawet jeśli dni są upalne, noce mogą okazać się chłodne. Tak naprawdę nie musisz nawet mieć śpiwora, gruby koc w zupełności wystarczy. Jeśli zamierzasz nocować w namiocie, niezbędna wieczorami będzie także latarka, więc nie zapomnij włożyć jej do plecaka!

Ochrona przed owadami

Na biwaku niestety musisz pogodzić się z tym, że będzie wokół Ciebie mnóstwo letnich lub polnych owadów. Ugryzienia komarów lub much są bardzo uciążliwe i potrafią naprawdę zepsuć wieczór przy ognisku. Również niebezpieczne kleszcze mogą przedwcześnie  zakończyć zabawę na biwaku, więc koniecznie zabierz ze sobą spray na owady.   

Suchy prowiant  

Na biwaku konieczny jest suchy prowiant. Pasztety, konserwy, mielonki turystyczne i sucharki to podstawa diety każdego biwakowicza. Oczywiście wszelkie mięsa, na przykład kiełbasę na ognisko, musisz kupić świeżą w najbliższym sklepie, ponieważ lodówka turystyczna nie jest w stanie utrzymać zimna na tyle długo by wędliny utrzymały niezbędną świeżość. Na długie biwaki nie zabieraj też ze sobą chleba, który może szybko spleśnieć, postaw raczej na pieczywo chrupkie, które pozostaje świeże przez bardzo długi czas.    

Fot. godfather/Adobe Stock

Krem z filtrem   

Wczasy na łonie natury mogą łączyć się z dużą i częstą ekspozycją na słońce. Zwłaszcza, jeśli biwak odbywa się nad wodą i większość dnia spędzasz w jeziorze lub na plaży, krem z SPF 50 to absolutny must have. Promienie słoneczne i opalanie się przyspieszają procesy starzenia się skóry oraz powodują ciężkie choroby, jak między innymi nowotwór skóry. Stosowanie kremu z filtrem przeciwsłonecznym to podstawa podczas urlopu na świeżym powietrzu, w pełni słońca. 

Worki na śmieci         

Ta pozycja może wydać Ci się absurdalna, jednak większość zanieczyszczenia i zaśmiecenia lasów i terenów zielonych podchodzi od osób biwakujących. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj śmieci w miejscu, gdzie znajdował się Twój obóz. Zaśmiecanie natury to ogromny powód do wstydu. Zabierz ze sobą na tyle dużo worków, żeby móc segregować śmieci i po powrocie wyrzucić je do przeznaczonych do tego kubłów. 

Kuchenka turystyczna i butla gazowa

Jeśli wybierasz się na dłuższy biwak i lubisz ciepłe posiłki, zabierz ze sobą turystyczną kuchenkę gazową i butlę gazową. Dzięki temu zjedzenie jajecznicy na śniadanie lub gorącej zupy na obiad będzie możliwe. Pamiętaj, że prędzej, czy później źródło ciepła będzie potrzebne, jeśli wyjeżdżasz dłużej niż tylko na weekend.    

Wyjazdy na wczasy w malownicze miejsca, by spędzić po pioniersku kilka dni biwaku, mogą okazać się ogromną frajdą. Jeśli potrzebujesz w swoim życiu odmiany i nieco czasu offline, wakacje na łonie natury będą strzałem w dziesiątkę i wspaniałą odskocznią od codziennego życia. Nie musisz umieć rozbijać namiotu lub rozpalać ogniska, by na biwaku bawić się świetnie.

Zdjęcie główne: natalia_maroz/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*