Skóra głowy dziecka jest wrażliwa! Dlatego jest rzeczą oczywistą, że do mycia jego włosów należy używać wyłącznie produktów specjalnie stworzonych dla dzieci. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy szampon dla dziecka.
Wybór produktów do pielęgnacji dzieci i niemowląt jest ogromny. Dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przy zakupie szamponu dla dzieci.
Oczywiście produkt tego rodzaju nie powinien zawierać żadnych wątpliwych składników. Do takich składników należą na przykład silikony, mikrodrobiny plastiku i formaldehyd, który podejrzewa się o powodowanie raka. Wybierając szampon dla dzieci, należy również unikać znajdujących się w składzie zapachów, konserwantów i barwników, które mogą powodować alergie. Jeśli nie jesteś pewien, czy szampon dla dzieci jest w porządku, ściągnij np. specjalną aplikację na telefon, która pomoże Ci podejmować zdrowe i ekologiczne decyzje zakupowe. Taki program może zeskanować kod kreskowy produktu i wskazać, czy podany w nim skład jest dobry dla dzieci.
Niemowlęta mają bardzo wrażliwą skórę, której naturalny płaszcz ochronny nie powinien być pod żadnym pozorem atakowany. Dlatego szampon dla dzieci powinien być szczególnie delikatny i łagodny. Jeśli produkt ma neutralne pH – wartość około 5,5 – będzie odpowiedni.
Szampony dla dzieci są przeznaczone do odżywiania włosów i skóry małego dziecka bez ich uszkadzania. Ponieważ dzieci są delikatniejsze niż dorośli, zwykle produkty dla nich przeznaczone nie zawierają chemikaliów. Innymi słowy, są one łagodne i hipoalergiczne. Dlatego szampony dla dzieci zostały stworzone z myślą o potrzebach ich delikatnej skóry głowy.
Zaletą organicznych szamponów do włosów dla niemowląt jest to, że zawierają tylko naturalne produkty, które nie stanowią zagrożenia dla skóry ani zdrowia dziecka. Często są również bardzo bogate w oleje roślinne, które są bardzo delikatne.
Jeśli szukasz dobrego szamponu dla dziecka, kieruj się poniższymi wskazówkami:
Aby wybrać najlepszy szampon dla dziecka, sprawdź, czy ma on specjalne etykiety i certyfikaty świadczące o jego wysokiej jakości. Mogą to być etykiety: Ecocert, Cosmebio, Ecolabel, Cosmos Organic, Nature & Progrés, Fleur Européenne, Natrue lub nawet Vegan.
Pomimo określenia „łagodny szampon” klasyczne szampony nieorganiczne często zawierają składniki chemiczne i syntetyczne. Mogą zawierać siarczany, silikony, parafiny, ksenoestrogeny i parabeny. Są to substancje toksyczne i drażniące, czasami kwalifikowane nawet jako substancje zaburzające gospodarkę hormonalną, które są odpowiedzialne za wiele rodzajów chorób skóry. Zwróć szczególną uwagę na firmy uprawiające tzw. greenwashing i fałszywe organiczne szampony. Niestety wiele produktów na rynku oznaczonych jako zdrowe nie jest naturalnych. W rzeczywistości niektóre składniki produktów ekologicznych nie są zakazane, mimo krytyki w badaniach naukowych. Wybierz taki szampon dla dzieci, który nie stanowi zagrożenia dla skóry, nie zawiera alergenów, syntetycznych barwników, petrochemikaliów, olejków eterycznych, parabenów, ftalanów i substancji zaburzających funkcjonowanie układu hormonalnego. Lista jest długa, a składniki nie zawsze są łatwe do zidentyfikowania po ich naukowej nazwie.
Wybierz organiczny szampon dla dzieci z substancjami powierzchniowo czynnymi, który jest w wolny od siarczanów. Delikatne środki powierzchniowo czynne służą do mycia główki malucha i do spieniania szamponu. W produktach przemysłowych często pochodzą one z produktów petrochemicznych, a zatem z substancji drażniących i zanieczyszczeń. Przemysł organiczny wykorzystuje środki powierzchniowo czynne wytwarzane z olejów roślinnych, takich jak olej kokosowy i/lub cukier.
Istnieją bardzo łagodne środki powierzchniowo czynne, takie jak: decyloglukozyd, koko-glukozyd, kokoiloglutaminian disodu, laurylometyloizetionian sodu czy lauryloglukozyd. Lub wiele nieco mniej delikatnych środków powierzchniowo czynnych, ale sklasyfikowanych jako bardzo mało drażniące: siarczan sodu kokosowego (SCS) i kokoiloizetionian sodu (SCI), koko-betaina i kokoamfodioctan disodu. W każdym przypadku należy bezwzględnie unikać środków powierzchniowo czynnych takich jak: laurylosiarczan sodu, laurylosiarczan sodu, laurylosiarczan amonu lub siarczan mitu sodu – są one bardzo drażniące i szkodliwe dla skóry, organizmu i środowiska.
Fot. Pixel-Shot/ Adobe Stock