Wybór kołder na różne pory roku

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Wybór odpowiedniej kołdry może stanowić problem. Ważne jest to, żeby latem nakrycie było odpowiednio lekkie, a zimą dostarczało optymalną ilość ciepła. Zobacz, jak wybrać kołdry w zależności od pory roku.

Rodzaj wypełnienia kołdry

Wypełnienie kołdry wpływa bezpośrednio na jej właściwości cieplne, dlatego to właśnie powinien być najważniejszy aspekt przy wyborze odpowiedniego nakrycia. Najpopularniejsze wypełnienia to:

– puch. Kołdry puchowe dobrze izolują przed zimnem i, co ważne, są lekkie. Producenci oferują kołdry o różnej ilości i grubości zastosowanego puchu. Bardziej polecane są kołdry wypełnione puchem gęsim, niż kaczym, ponieważ są bardziej wytrzymałe. Na rynku dostępna jest zarówno kołdra puchowa letnia, jak i taka na zimę.

– pierze. To rodzaj wypełnienia bardzo podobny do puchowego, jednak w tym przypadku ptasie pióra występują w połączeniu z pierzem. Kołdry z pierza są jednak nie tylko cięższe, ale posiadają też gorsze właściwości termoizolacyjne od kołdry puchowej.

– wełna. Kołdry wełniane są dobre na zimę. Najczęściej wykonywane są z wełny owczej, dzięki czemu bardzo dobrze utrzymują ciepło. Co ważne, taki typ kołdry pozwala skórze swobodnie oddychać i nie uczula, dlatego też polecany jest dla alergików. ten rodzaj wypełnienia jest bardzo podobny do wypełnienia puchowego z tą jednak różnicą, że w tym wypadku ptasie pióra występują w połączeniu z pierzem. Kołdry i poduszki z pierza są nie tylko cięższe, ale i posiadają nieco gorsze właściwości termoizolacyjne w porównaniu z kołdrą puchową.

– włókno poliestrowe. Składa się ze skręconych włókien, które wewnątrz mają powietrzne kanaliki. Wypełnienie z tego włókna nie zapewnia takiego ciepła jak kołdry z wełny, dlatego najczęściej wykorzystywane jest w kołdrach letnich.

– włókno silikonowe. To włókno poliestrowe, które jest pokryte dodatkową warstwą silikonu. To lepsza wersja wypełnień z włókien poliestrowych. Kołdry z włóknami silikonowymi są odporne na odkształcenia i lekkie. Dlatego też wykorzystuje się je jako wypełnienie kołder letnich.

– włókno bambusowe. W ostatnim czasie coraz bardziej popularne. Kołdry z tym wypełnieniem są gładkie, sprężyste i bardzo trwałe. Kołdra bambusowa bardzo dobrze reguluje temperaturę, dlatego będzie dobrym rozwiązaniem na każdą porę roku – zimą zabezpieczy przed zimnem, a latem zapewni odpowiednią wentylację.

– jedwab. W porównaniu do pozostałych wypełnień, jest stosunkowo drogi, jednak jednocześnie jest bardzo przyjemny dla skóry i bardzo lekki. Dlatego też wykorzystywany jest głównie jako wypełnienie kołder letnich.

Fot. gstockstudio/Adobe Stock

Jakie są rodzaje kołder?

W Polsce najczęściej stosuje się skalę sezonową, żeby określić klasę ciepła kołder. Według niej, kołdry dzieli się na:

– letnie – są bardzo lekkie w użytkowaniu. W zależności od rozmiaru, powinny mieć gramaturę wypełnienia od 500 do 1200 g.

– zimowe – z jednej strony powinny gwarantować ciepło, a z drugiej nie powodować nadmiernego pocenia. Te kołdry powinny mieć gramaturę wypełnienia od 1000 do 1800 g.

– całoroczne – nie każdy decyduje się na dwie kołdry w zależności od pory roku. W takiej sytuacji najlepiej sprawdzą się kołdry z włóknem bambusowym albo puchowe.

– podwójne – składają się z dwóch warstw oddzielnych kołder, które połączone są ze sobą na stałe. Te warstwy wytwarzają „komorę” powietrzną i dzięki temu zapobiegają utracie ciepła.

– „4 pory roku” – składają się z dwóch cienkich kołder, najczęściej spiętych ze sobą napami. Do dyspozycji mamy więc ciepłą kołdrę zimową albo dwie lżejsze, letnie kołdry.

Zdjęcie główne: Photographee.eu/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*