Ubranka do chrztu – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Przygotowujecie się do chrztu Waszego dziecka? Jednym z ważnych elementów takich przygotowań jest strój dla maluszka. Jak go wybrać? Na co zwrócić uwagę przy zakupie, aby ubranko było nie tylko ładne, ale przede wszystkim przyjazne małemu dziecku? 

Wybierając ubranko na chrzest dziecka, musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na dwie rzeczy: dopasowanie do uroczystości oraz wygodę. Strój nie powinien drażnić maluszka, czy krępować jego ruchów – byłby to dodatkowy stres dla dziecka. Szukajmy przyjaznych dla delikatnej skóry dziecka materiałów i kroju, w którym będzie mu wygodnie. Ponadto ubranko do chrztu musi być dopasowane do charakteru uroczystości – powinno być schludne i eleganckie.

Wygodne i eleganckie ubranko do chrztu

Podczas poszukiwań idealnego stroju dla malucha na chrzest weźmy pod uwagę wiek i wzrost dziecka oraz warunki pogodowe, jakie przewidywane są na daną porę roku – nie chcemy, aby maluch zmarzł albo zanadto się zgrzał. Pamiętajmy, aby cały czas mieć na uwadze jego komfort. 

Wybór ubranek do chrztu jest ogromny, dlatego warto ustalić sobie główne wytyczne podczas poszukiwań odpowiedniego stroju. Zatem są to wspomniane już:

  • komfort dziecka,
  • dopasowanie do charakteru uroczystości.

Zdecydowanie najbardziej popularnymi strojami są te w bieli, chociaż w ostatnim czasie coraz częściej rodzice decydują się na coś bardziej oryginalnego, np. kolorowe garniturki dla chłopców czy sukienki w odcieniach różu lub écru dla dziewczynek. 

Sukienki do chrztu dla dziewczynek

Mocno zdobione sukienki, z licznymi koronkami, falbankami i obfitym tiulem wyszły już z mody – teraz małe dziewczynki do chrztu ubiera się w bardziej subtelne stroje, w myśl prostej elegancji. Dziecko powinno czuć się w stroju dobrze i komfortowo. Wybierając sukienkę dla dziewczynki, pamiętajmy, aby nie przesadzać z ozdobami. Unikajmy zwłaszcza drażniących elementów w stroju dla dziecka. 

Obecnie w dziewczęcej garderobie na chrzest dominują eleganckie, ale proste i nieco skromniejsze sukienki. Nadal są zdobione koronką czy tiulem, jednak są to delikatniejsze kreacje. Często pojawiają się efektowne hafty, drobne kwiaty lub perełki, które subtelnie dekorują strój. Przede wszystkim zaś większą wagę przywiązuje się do wygody dziecka – coraz częściej ubranka na chrzest tworzone są nie tylko pod kątem estetyki, ale z myślą o komforcie malucha.

Stroje na chrzest dla chłopców

W przypadku ubranek na chrzest dla chłopców również zauważyć możemy sporą zmianę na przestrzeni lat. Standardowe białe stroje zostały wyparte przez eleganckie minigarniturki. W ostatnim czasie też i same garniturki zaczęto robić nieco inaczej, bo z myślą o wygodzie dziecka.

Kroje i materiały są lepiej dopasowane do potrzeb i skóry maluszka. Częściej stawia się na naturalne, przyjazne dla skóry dziecka materiały. Dlatego wybierając strój dla chłopca, zwróćmy uwagę na skład użytych tkanin – ważne, aby były odpowiednie dla malucha. Nie powinny też krępować jego ruchów.

Szczególnie lubianymi i chętnie wybieranymi elementami garderoby na chrzest dla chłopców są stylowe muchy, kamizelki i kaszkiety w stylu vintage. 

Zdjęcie główne: pexels.com/Nataliya Vaitkevich

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

  • sylwiaank 22.03.2022

    Ja szukałam ostatnio dla mojej starszej córki, bo to też kłopot, w co ubrać dzieci, które podczas takich uroczystości nie wytrzymają przecież w marynarkach czy sztywnych koszulach… Szczególnie, gdy jest ciepło. Jest taki sklep famke, tam znalazłam prześliczne sukienki – nie gniotą się, urocze, bez rękawków. Polecam mocno!