Ząbkowanie u dziecka – co trzeba o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Początki rodzicielstwa wiążą się z różnymi trudnościami, które trzeba pokonać. Wśród nich znajduje się ząbkowanie. Jak poradzić sobie w tym trudnym okresie?

Rodzice każdego dnia obserwują u swojej nowo narodzonej pociechy rozwój. Każda nowa umiejętność, wzrost i progres budzą entuzjazm i dumę. Nie wszystkie momenty są niestety jednakowo przyjemne. Trudnym etapem w rozwoju niemowląt jest ząbkowanie, czyli czas, w którym wyrzynają się zęby mleczne. Dwie trzecie dzieci znosi ten okres bezobjawowo. Pozostałe cierpią, a wraz z nimi rodzice. Jak ulżyć sobie i dziecku podczas ząbkowania?

Ząbkowanie u niemowląt

Ząbkowanie u niemowląt rozpoczyna się około 3–4 miesiąca życia, jednak zęby zaczynają być widoczne nad dziąsłami dopiero w okolicy 6–7. Kilkumiesięczne wahania u poszczególnych dzieci nie powinny budzić naszego niepokoju. Każdy maluch dorasta we własnym tempie. Jako pierwszych powinniśmy wypatrywać dolnych jedynek. Następne w kolejności wyrzynania są: górne jedynki, siekacze, kły i na końcu zęby trzonowe (link).

Objawy ząbkowania

Ząbkowanie u niemowląt objawia się dość charakterystycznie. Zaobserwować możemy ogólne rozdrażnienie u malucha, zwiększoną produkcję śliny, a także intensyfikację wkładania rączek i zabawek do buzi. Dziąsła mogą być zaczerwienione i nabrzmiałe. Dodatkowe symptomy towarzyszące ząbkowaniu to gorączka, biegunka, a nawet wymioty.

Organizm niemowlaka na skutek ząbkowania jest osłabiony. Dziecko podatne jest na złapanie dodatkowej infekcji. Niebezpieczeństwo złapania bakterii lub wirusa jest większe, ponieważ maluch chętnie wkłada dłonie i zabawki do ust. Powinniśmy więc w tym czasie zwrócić szczególną uwagę na higienę rączek dziecka oraz czystość gryzaków.

Objawem ząbkowania może być także spadek apetytu, problemy ze snem, płaczliwość. To co powinno pocieszyć każdego rodzica, to fakt, że objawy ząbkowania mogą być dokuczliwe np. tylko w przypadku jednego zęba. Pozostałe mogą wyjść praktycznie niezauważone.

Co pomoże podczas ząbkowania

Ząbkowanie u dzieci to czas, w którym możemy skorzystać z domowych sposobów na złagodzenie bólu lub wspomóc się farmakologicznymi środkami. Do skutecznych metod domowych zaliczyć można masaż dziąseł. Bardzo delikatny masaż możemy wykonać palcem lub specjalną, silikonową nakładką. Należy pamiętać, że dziąsła niemowlaka są bardzo delikatne i podatne na uszkodzenia. Musimy zachować więc dużą ostrożność podczas tego zabiegu.

Niefarmakologicznym sposobem na łagodzenie bólu towarzyszącego ząbkowaniu jest także podanie dziecku schłodzonego gryzaka. Wystarczy potrzymać zabawkę w lodówce przez kilka godzin, a następnie podać dziecku. Chłód gryzaka powinien przynieść natychmiastowe ukojenie. Podobną funkcję spełni schłodzona, wilgotna pielucha.

Jeżeli domowe metody zawiodą, możemy wspomóc się preparatami z apteki. Na ząbkowanie u dzieci znajdziemy tam żele, maści i spraye. Najbezpieczniejsze są specyfiki ziołowe i homeopatyczne. Działają przeciwbólowo, przeciwobrzękowo i ściągająco.

Silniejszym środkiem farmakologicznym są maści z lidokainą. Należy jednak stosować je z rozwagą i według zaleceń producenta lub pediatry. Przedawkowanie lidokainy u niemowlaka może się skończyć fatalnie dla jego zdrowia. Wśród skutków ubocznych znajduje się chociażby upośledzenie przełykania.

Jeżeli niemowlę gorączkuje podczas ząbkowania, należy podać mu lek zawierający paracetamol lub ibuprofen. Tutaj również należy wybrać preparat dedykowany niemowlętom oraz ściśle przestrzegać dawkowania opisanego w ulotce. Jeżeli objawy się nasilają, dziecko gorączkuje dłużej niż 3 dni, należy zasięgnąć porady pediatry.

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*