Akcesoria przydatne przy hodowli koni

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Konie to wspaniałe, bardzo inteligentne i lojalne zwierzęta. Ich hodowla daje dużo przyjemności i satysfakcji, jednak, aby zwierzęta te były zdrowe i szczęśliwe, muszą mieć zapewnione odpowiednie warunki. Co powinno znajdować się w wyposażeniu końskiego boksu i jakie elementy warto zamontować na padoku, by konie mogły czuć się dobrze i żyć w komfortowy sposób, a ich hodowla była łatwiejsza? Podpowiadamy!   

Karmnik i poidło   

Jedzenie i picie to najbardziej podstawowe funkcje życiowe każdego zwierzęcia. Konie mają ogromne zapotrzebowanie kaloryczne, zwłaszcza, jeśli na co dzień pracują fizycznie. Powinny mieć one dostęp do jedzenia, przekąsek oraz wody przez cały czas, by uzupełniać spalane kalorie i utracone nawodnienie. Dzienna porcja paszy powinna być dostępna w specjalnym dozowniku, by nie traciła swojej świeżości i jakości. Z kolei woda w poidle powinna być zmieniana minimum raz dziennie, aby nie psuła się i nie zanieczyszczała. Poidła, w przeciwieństwie do wiader lub rynien, zapobiegają nadmiernemu brudzeniu wody, dzięki czemu można wymieniać ją rzadziej, a zwierzęta dużo chętniej ją piją. 

Akcesoria higieniczne  

Zadbane zwierzę zawsze jest czyste, a jego skóra i sierść są zadbane i lśniące. Regularne wyczesywanie koni, usuwanie z ich sierści kurzu i piasku oraz pielęgnacja grzywy to obowiązek każdego opiekuna. Dodatkowo konie należy także od czasu do czasu myć, aby zadbać o stan sierści i skóry. Szczotka do wyczesywania ciała i rozczesywania grzywy, zgrzebło oraz odpowiednie kosmetyki powinny znaleźć się w podstawowej wyprawce każdego konia. Dodatkowo, po kąpieli, aby zwierzę nie zmarzło i nie przeziębiło się, należy założyć na nie ciepłą derkę. Do codziennej pielęgnacji i czyszczenia kopyt potrzebna jest kopystka oraz olejek, który nada kopytom elastyczności i zabezpieczy je. Akcesoria potrzebne do dbania o higienę i pielęgnowania koni możesz znaleźć w internetowym sklepie na stronie https://eggersmann.com.pl/29-akcesoria-dla-konia-i-jezdzca

Akcesoria jeździeckie  

Ujeżdżanie koni to dla wielu osób nieodłączny element ich hodowli. Do jazdy koń musi być odpowiednio przygotowany. Miękki czaprak oraz dobrze wyprofilowane, odpowiednio dobrane siodło angielskie lub westernowe, to absolutna podstawa. Nie obejdzie się także bez kantara lub ogłowia, które pełnią ważną rolę w komunikacji z koniem podczas jazdy. Każdy jeździec powinien mieć co najmniej kask lub toczek, by w razie upadku chronić głowę. Jest to właściwie jedyne obowiązkowe akcesorium, bez którego nie można wsiąść na konia. Dodatkowe ułatwienie mogą podczas ujeżdżania stanowić czapsy, rękawiczki do jazdy i specjalnie wyprofilowane buty. Wszystkie te akcesoria ułatwiają jazdę, utrzymanie się w siodle oraz poprawiają w nieznacznym stopniu postawę jeźdźca. Na wyższym poziomie zaawansowania są naprawdę przydatne, ale na sam początek nie będą robić dużej różnicy.  

Dodatki na padok   

Konie wymagają codziennie dużej dawki ruchu, dlatego trzeba organizować im wybiegi. Długa, wytrzymała lonża przyda się przy treningu koni i ćwiczeniach wzmacniających relacje z opiekunem. Zabawki, takie jak piłki, kule-smakule i wiszące paśniki, dostarczą zwierzętom rozrywki podczas wybiegu i pomogą im spożytkować w skuteczny i zdrowy sposób energię.  

Zdjęcie główne: pexels.com/Brian

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*