Co spakować w bagaż podręczny na eurotrip?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Planowanie podróży po Europie to nie lada przedsięwzięcie. Aby zaoszczędzić na kosztach, podpowiadamy, jak skutecznie spakować bagaż podręczny.

Co liczy się jako bagaż podręczny?

Bagaż podręczny to taki, który możesz wraz ze sobą wnieść na pokład samolotu, a więc tym samym nie ponosisz za niego opłaty. Musi on wynosić do 10 kg w wadze (miej na uwadze, że określone linie lotnicze mają własne zasady) oraz nie więcej niż 40x20x25 cm w wymiarach. Jeśli zastanawiasz się, w co spakować bagaż podręczny, plecaki miejskie damskie świetnie się do tego nadadzą.

Czy jest możliwe odbycie eurotripa, mając ze sobą tylko jedną małą torebkę? I tak, i nie. Z pewnością będzie to wyzwanie, ale jeżeli jesteś osobą, której ono nie straszne, nic cię nie powstrzyma. Umiejętność podróżowania z tylko tyloma rzeczami, ile zwykły plecak damski pomieści, to przede wszystkim ogromna wygoda. Nie musisz martwić się o to, że linia lotnicza zgubi twój ekwipunek. Nie spędzisz też tyle czasu na pakowaniu i rozpakowywaniu się. Oczywiście, oznacza to, że musisz ostrożnie gospodarować swoją przestrzenią i tym, co zabierasz ze sobą. Jest w tym jednak pewna wolność, tak typowa dla minimalistycznego stylu życia. Mniej czasu poświęconego na zamartwianie się swoimi własnościami to więcej czasu na podziwianie pięknych okolic i zachwycających widoków.

Czego nie wolno przewozić?

W bagażu podręcznym nie mogą się znaleźć przedmioty zagrażające zdrowiu twojemu lub innych pasażerów. Są to wszelkie toksyczne i chemiczne oraz wybuchowe produkty, na przykład farby w aerozolu. Urządzenia emitujące ciepło (za wyjątkiem zapalniczki jednorazowej) czy ekwipunek sportowy, który mógłby posłużyć jako broń, również nie przejdą przez kontrolę celną. Jeśli przewozisz leki dostępne tylko za receptą, miej przy sobie zaświadczenie od lekarza.

Warto pamiętać, że jeśli strażnicy uznają twoje kosmetyki za niebezpieczne lub o podejrzanej zawartości, to mogą ci je odebrać. Dlatego najlepiej jest je przewozić w bardzo małych dawkach. Możesz także zdecydować się nie brać żadnych produktów tego typu i zakupić je w miejscu swojej destynacji.

Fot. Kamila Maciejewska/Unsplash

Najprzydatniejsze rzeczy

Przede wszystkim przygotuj sobie czystą bieliznę na zmianę i szczoteczkę z pastą do zębów. Jeśli torba podręczna to twój jedyny bagaż, zapakuj sobie przynajmniej po jednej sztuce każdego elementu garderoby, którą zazwyczaj nosisz. Stawiaj na komfort, a nie na na wygląd. Jeżeli bardzo mocno zależy ci na szykownym wyglądzie, potraktuj swój bagaż jako ozdobę – eleganckie plecaczki damskie nadadzą się idealnie.

Twoim priorytetem powinny być leki oraz przedmioty do higieny, które mogą ci być potrzebne już w czasie lotu, na przykład chusteczki do nosa. Rzeczy typu szampon czy mydło możesz kupić w docelowym miejscu swojej podróży. Staraj się używać próbek, a nie pełnych produktów, aby zaoszczędzić miejsce.

Oczywiście, upewnij się, że masz też ze sobą telefon, wygodne słuchawki i sprawną ładowarkę. Powerbank będzie także użyteczny. Musem jest również dowód osobisty lub prawo jazdy.

Jak pakować się oszczędnie

Najskuteczniejsza metoda pakowania się w walizkę polega na zwijaniu ubrań. Wystarczy, że daną część odzieży, niech będzie to koszulka, zwiniesz na pół. Uprzednio schowaj jej rękawy do środka. Następnie zacznij rolowanie od dolnego brzegu koszulki i, starając się, by początkowy rulonik był jak najcieńszy, dokończ cały proces. Odpowiednio zawinięte ubranie powinno wyglądać jak bagietka.

Jeśli musisz, ale to koniecznie musisz wziąć ze sobą coś, co zajmuje dużo miejsca (chociażby wełniany sweter), wyposaż się w torby próżniowe. Najtańsze znajdziesz w Ikei. Pamiętaj jednak, że zmienią one tylko rozmiar pakowanego przedmiotu, a nie jego wagę, więc dalej musisz stosować się do ograniczeń linii lotniczych.

Zdjęcie główne: NDABCREATIVITY/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*