Cukrzyca ciążowa – jakie badania warto wykonać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Blisko 4% kobiet spodziewających się dziecka zmaga się z cukrzycą ciążową. Charakterystyczne dla tej choroby objawy bardzo szybko stają się uciążliwe dla przyszłej mamy i niezbędne okazuje się wsparcie diabetologa.

Choć jest to przypadłość dotycząca niewielkiego odsetka kobiet, stanowi ogromne utrudnienie oraz źródło stresu związanego z troską o swoje maleństwo. Jakie badania należy wykonać, aby zdiagnozować cukrzycę ciążową?

Cukrzyca ciążowa – co to takiego?

Cukrzyca ciążowa, czyli zaburzenia gospodarki cukrowej pojawiające się w trakcie ciąży, związana jest bezpośrednio z zaburzeniami hormonalnymi wywołanymi etapami rozwoju dziecka w łonie matki. Do grupy najbardziej narażonej na zachorowanie zaliczamy kobiety które m.in.:

  • starają się o dziecko po 35. roku życia,
  • zmagają się z nadwagą lub otyłością,
  • cierpią na nadciśnienie tętnicze, 
  • mają w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę typu 2.

Jakie badania należy wykonać w kierunku cukrzycy ciążowej?

Pierwszym i podstawowym badaniem, jakie należy wykonać, jest pomiar poziomu glukozy na czczo. Powinno zostać wykonane na początku ciąży, przy pierwszej wizycie u ginekologa. Jego celem jest zdiagnozowanie kobiet, które jeszcze przed ciążą wykazywały zaburzenia gospodarki węglowodanowej. Jeśli wynik poziomu glukozy we krwi wynosi poniżej 100 mg/dl, nie ma powodów do zmartwień. 

Kolejnym badaniem diagnozującym cukrzycę ciążową jest doustny test OGTT. Wykonuje się go pomiędzy 24. i 28. tygodniem ciąży i służy on do ostatecznego potwierdzenia lub wykluczenia choroby.

Profilaktyczne badania przy cukrzycy ciążowej

Przy schorzeniu jakim jest cukrzyca ciążowa – szkoladiabetyka.pl kluczowe znaczenie mają wyżej opisane testy – są one niezwykle istotne w profilaktyce. Wszelkie objawy cukrzycy ciążowej powinny być kontrolowane jak najszybciej, aby móc wprowadzić na czas odpowiednie leczenie. Zaniedbanie tej kwestii i bagatelizowanie jakichkolwiek objawów, może nieść za sobą wiele poważnych konsekwencji dla matki i dziecka.

Zdj.główne: materiał od klienta

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*