Wózek dla dziecka – jaki kupić?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Zakup wózka dla dziecka to jeden z najważniejszych punktów wyprawki. Jest to też zazwyczaj jej najdroższa część, więc nic dziwnego, że wybór wózka może spędzać sen z powiek, wzbudza wiele wątpliwości i pytań.

Szczególnie, gdy spodziewasz się pierwszego dziecka i temat wydaje się niezwykle obcy. Producenci prześcigają się w coraz to nowszych technologiach i udogodnieniach. Jak wybrać tak, by nie żałować? 

Na co zwracać uwagę?

Przede wszystkim musisz zdać sobie sprawę, że nie ma jednego wózka idealnego dla wszystkich. To, że koleżanka, czy znana blogerka polecają jakiś konkretny model, nie oznacza, że będzie on dobry dla każdego. Na szczęście istnieje wiele opcji i każdy znajdzie coś dla siebie. Po zadaniu sobie kilku poniższych pytań, będziesz w stanie mniej więcej sprecyzować, czego tak naprawdę poszukujesz i co powinno się sprawdzić w Twoim przypadku. 

Pytania pomocnicze

Pytania, na które musisz sobie odpowiedzieć, by dobrze wybrać wózek dziecięcy:

  1. Gdzie będzie użytkowany? – Jeśli mieszkasz w mieście i zazwyczaj będziesz spacerować po ubitej powierzchni bez wybojów, możesz zdecydować się na jakiś lżejszy model, niekoniecznie z pompowanymi kołami, które są ciężkie. Jeżeli natomiast mieszkasz na wsi, lub wiesz po prostu, że wózek będzie użytkowany na trudnym terenie, wtedy warto postawić na model z dobrą amortyzacją i większymi (pompowanymi, ewentualnie piankowymi) kołami.
  1. Czy trzeba będzie go wnosić? – Jeżeli mieszkasz na trzecim piętrze w bloku bez windy i wiesz, że wózek będziesz musiała każdorazowo wnosić i znosić ze schodów, podstawowym kryterium wyboru powinna być dla Ciebie jego waga.
  1. Potrzebujesz samej gondoli, czy wolisz by wózek był wielofunkcyjny? – Najczęściej kupowane wózki to opcje 2w1 lub 3w1. Ma to swoje plusy, ale również i minusy – warto o tym pamiętać.
  1. Czy między Tobą a Twoim partnerem jest duża różnica wzrostu? – Jeśli mierzysz 150 cm w kapeluszu, a Twój partner czy inna osoba, która często będzie wychodzić z dzieckiem na spacery to 190 centymetrowy gigant, warto pomyśleć o wózku z regulowaną, wysuwaną rączką. Da to komfort każdemu prowadzącemu wózek – niezależnie od wzrostu.
  2. Jak często wózek będzie przewożony/ będzie wymagał składania? – Każdy producent wózków opracowuje swój system składnia. Warto rozejrzeć się za modelem, który można sprawnie złożyć jednym ruchem, co będzie przydatne w przypadku częstego składania.

Wózek dla dziecka – rodzaje

Podstawowy podział wózków to:

  • wózki głębokie (gondole) – zaleca się przewozić w nich maluszki do 6-8 miesiąca życia. Uwaga! Jeśli wiesz, że prawdopodobnie urodzisz dziecko o dużej wadze i długości, zwróć uwagę na wymiary kupowanej gondoli. Warto wtedy wybrać większą;
  • Spacerówki – w nich dziecko jeździ najdłużej, dlatego ważne jest, by były dobrze amortyzowane, lekkie, łatwo się składały i były dobrane do indywidualnych potrzeb – Twoich i dziecka;
  • wózki wielofunkcyjne (2w1 lub 3w1) – Zazwyczaj taka opcja jest atrakcyjna cenowo, oszczędza miejsce i daje kompatybilność (jeden stelaż pasuje do gondoli, spacerówki i fotelika – jeśli wybierzesz opcję 3w1). Warto jednak pamiętać, że spacerówki z modeli wielofunkcyjnych są zazwyczaj ciężkie, a foteliki nie są najlepszej jakości. 

Wózki dla dzieci – czasem diabeł tkwi w szczegółach

By dokonać dobrego wyboru, najlepiej jest po prostu udać się do sklepu i na żywo sprawdzić, dotknąć i poprowadzić upatrzony wózek. Korzystaj z wiedzy i doświadczenia sprzedawcy i zapytaj o kwestie, które Cię trapią, tak, by rozwiać wszystkie wątpliwości. Prócz wymienionych wyżej podziałów, ważne kwestie to też oczywiście wygląd wózka (jeśli nie znasz płci dziecka, lepiej wybierz uniwersalny kolor). Zwracaj też uwagę na to, czy bez problemu złożysz wózek (wykonaj próbę), czy dobrze się go prowadzi, czy jest możliwość prania tapicerki i czy kosz pod wózkiem ma odpowiednią dla Ciebie wielkość. 

Warto zwrócić uwagę na dodatkowe akcesoria w cenie wózka. Może wydawać się to błahostką, jednak niektóre firmy sprzedają wózek „saute” i wszystkie potrzebne gadżety trzeba dokupić osobno. W droższych modelach tworzy to konkretną sumę!

Akcesoria do wózka, które dobrze jest mieć, to: torba, folia przeciwdeszczowa, parasolka, uchwyt na kubek.

Podsumowując: jeśli zależy Ci na oszczędności, wybierz model 2w1. Możesz również na początek kupić tylko wózek głęboki, a spacerówkę dokupić za kilka miesięcy. Wybierając wózek głęboki, spacerówkę i fotelik osobno, możesz każdy z tych elementów dobrać idealnie do swoich potrzeb.

For. Lisa Fotios/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*