piątek, 23 października, 2020
Banner Top

Od tego, czy podłoże do akwarium zostanie odpowiednio dobrane, zależy czy roślinom akwariowym zostaną zapewnione właściwe warunki do rozwoju. Na jaki rodzaj podłoża warto się zdecydować?

Dlaczego podłoże w akwarium jest tak bardzo istotne?

Osoba postronna, która niewiele ma wspólnego z akwarystyką, często zupełnie nie zwraca uwagi na rodzaj podłoża znajdującego się w akwarium. Po co zawracać sobie głowę takimi szczegółami, skoro w tym czasie można podziwiać fascynujące rybki oraz rośliny wypełniające akwarium. Właśnie – rośliny – to przede wszystkim z myślą o nich trzeba zadbać o odpowiednie podłoże w akwarium. Bez niego rośliny nie będą chciały rosnąć. Właściwie dobrane podłoże jest dla roślin tym, czym solidny fundament dla budynku – sprawia, że mają się gdzie zakorzenić i dzięki niemu zyskują stabilność. Dla wielu osób zaskoczeniem może być informacja, że podłoże chroni także przed niekontrolowanym namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów. Następnym razem, gdy zza szklanej szybki będziesz obserwować życie toczące się wewnątrz akwarium, zainteresuj się także tym, jakie podłoże zastosowano.

Pierwsze kroki w akwarystyce – na jakie podłoże do akwarium się zdecydować?

Część osób swoją przygodę z hodowaniem rybek w szklanym akwarium zaczyna we wczesnym dzieciństwie, dla innych to hobby staje się interesujące dopiero w wieku dorosłym. Niezależnie od tego ile ma się lat, zorganizowanie fachowego akwarium z prawidłowo dobranym podłożem, filtrem o odpowiedniej mocy i rybkami, które nie są dla siebie naturalnymi wrogami, wcale nie jest sprawą łatwą. Można oczywiście w sieci znaleźć wiele informacji na temat tego, jak sprawnie i bez zbędnych rozczarowań i niepowodzeń rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką, jednak nic tak naprawdę nie jest w stanie zastąpić rady doświadczonego pracownika sklepu zoologicznego. Określ swoje potrzeby i oczekiwania, oszacuj budżet jaki przeznaczysz na tę inwestycję (trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że zakup akwarium i jego późniejsze urządzenie to dosyć duży wydatek), a z pewnością otrzymasz garść fachowych porad.

Mariusz Ziontek – Zakładanie akwarium cz.1 – start zbiornika

Rodzaje podłoża do akwarium

Przeglądając obszerne zasoby sklepów zoologicznych, można natrafić na informację o trzech najpopularniejszych rodzajach podłoża, które sprawdzą się w akwariach osób zajmujących się akwarystyką zarówno hobbystycznie, jak i bardziej zawodowo. Czym różnią się od siebie poszczególne propozycje?

  • Żwirek – jest on najbardziej uniwersalny. Powinien przypaść do gustu i początkującym akwarystom, i osobom, które w domowej hodowli rybek mają już jakieś doświadczenie. W żwirku niemal wszystkie rośliny są w stanie sprawnie rozprowadzić system korzeniowy, co przyczynia się do ich późniejszego prawidłowego wzrostu. Do żwirowego podłoża zalicza się żwir kwarcowy (najjaśniejszy), bazaltowy (kolorystyczne przeciwieństwo żwiru kwarcowego – jest niemal całkowicie czarny) oraz rzeczny (mieniący się różnymi kolorami). Jak łatwo można się domyślić po samych nazwach, większość ryb najlepiej czuje się w otoczeniu żwiru rzecznego, gdyż jest on najbardziej zbliżony do warunków naturalnych, w jakich gatunki mogą żyć na wolności.

  • Piasek – to kolejna z dostępnych propozycji. Kiedyś nie był doceniany i gdy tylko rośliny przestawały w akwarium rosnąć i zaczynały gnić, wówczas cała wina spadała na piaszczyste podłoże. Obecnie akwaryści coraz częściej sięgają po takie rozwiązanie – zwłaszcza ci, którzy zajmują się hodowlą rybek, które lubią chować się w piaszczystych kryjówkach.

  • Podłoże wulkaniczne – osoby, które ostatni raz kontakt z akwarystyką miały dobrych kilkanaście lat temu mogą w ogóle nie znać takiego rozwiązania. Produkt ten jest stosunkowo nowy na rynku, choć systematycznie zyskuje sympatyków. Chwalony jest jako doskonały naturalny filtr. Wiele osób podkreśla także aspekt wizualny – podłoże wulkaniczne ma ciekawą kolorystykę.

Dobór podłoża do akwarium powinien być uzależniony od wielkości zbiornika, a także od tego, jakie rybki będą w nim hodowane. W przypadku gatunków trzymających się blisko dna warto zadbać o to, aby podłoże nie było zbyt ostre.

Tagi: , ,
Marta Głogowska-Drzyzga
Stale w ruchu, w każdej wolnej chwili stara się eksplorować okolicę - tę bliższą oraz dalszą. Wędrówki górskie po beskidzkich i tatrzańskich szlakach, wędrówki długodystansowe, biegi trailowe, wyprawy rowerowe z sakwami, to jedynie mały wycinek jej życia. Uwielbia przyrodę oraz zwierzęta, na co dzień stara się żyć zgodnie z założeniami Zero Waste. Jej najbliższe plany - Główny Szlak Beskidzki w 10 dni, jak również Korona Gór Polski w dwa tygodnie.

Powiązanie artykuły

Brak artykułów

0 Komentarze

Zostaw komentarz