Jak usadzać gości weselnych?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Usadzenie gości na weselu jest ważną kwestią, którą powinno się ustalić po znalezieniu idealnej sali. Jeśli nie wiesz, jak usadzić gości na weselu, by czuli się komfortowo, koniecznie przeczytaj ten artykuł. 

Jak usadzić gości?

Usadzenie gości na weselu jest uzależnione od wielkości wesela oraz rozmiaru sali weselnej. Sprawdź sposób sadzania gości przy różnych konfiguracjach stołów.

  1. Stoły złączone w podkowę

Na małych weselach bardzo często stoły łączy się tak, by tworzyły jeden ciąg lub miały kształt podkowy. Dzięki temu wszyscy goście poczują się ważni, ponieważ będą siedzieli blisko Pary Młodej. Zostanie też więcej miejsca na słodki stół oraz parkiet. Niewielkie przyjęcia weselne oraz obiady najlepiej organizować przy jednym stole, by nie zabierać cennego miejsca. Przy nowożeńcach powinni usiąść świadkowie, a w drugiej kolejności rodzice Państwa Młodych. Później najbliższa rodzina i przyjaciele. Przy usadzaniu gości koniecznie sprawdźmy, czy się znają oraz, czy są w podobnym wieku. Rodzina powinna siedzieć bliżej siebie, podobnie jak znajomi, którzy są zgraną paczką. Usadźmy ich w takiej kolejności, by nie musieli się przesiadać w trakcie biesiady. Para Młoda zajmuje centralne miejsca, które powinny być odpowiednio wyeksponowane. 

  1. Stoły okrągłe

Hitem na weselach są stoły okrągłe. Pozwalają gościom na bliższą interakcję oraz sprawiają, że każdy z nich może widzieć siebie nawzajem. Osobne stoły okrągłe dla gości i jeden podłużny dla Państwa Młodych to dobre rozwiązanie organizacyjne w przypadku dużych wesel. Jeden długi stół mógłby zaburzyć i utrudnić komunikację między gośćmi, ale również sprawić niemały problem kelnerom. Przy stołach okrągłych łatwiej jest też o obsługę kelnerską, ponieważ każdy stół dostaje swoje dania w tym samym czasie. Przy stołach okrągłych należy pamiętać, by usadzić gości według wieku. Nie powinno się rozdzielać par ani znajomych, warto też usadzać gości tak, by mieli wokół siebie znajome twarze. Z czasem wielu gości się przesiada, by móc biesiadować również z innymi gośćmi, dlatego warto ich usadzić tak, by nie musieli robić tego zbyt często. 

Fot. Laszlo/Adobe Stock

Główne zasady sadzania gości na weselu

Przy usadzaniu gości na weselu należy pamiętać o:

  • zasadzie pierwszej ręki – po prawej stronie Pary Młodej należy usadzić najważniejszych gości – najczęściej są to świadkowie, a w drugiej kolejności rodzice nowożeńców;
  • zasadzie alternacji – gości należy sadzać naprzemiennie, czyli kobieta powinna usiąść obok mężczyzny, w tej zasadzie jest również zawarta rada, by nie sadzać obok siebie małżeństw, by goście mogli nawiązać rozmowę z innymi gośćmi, ta zasada jest nieco kontrowersyjna i rzadko się ją stosuje;
  • zasada precedencji – najbliżej Pary Młodej siadają najważniejsi goście – rodzice, rodzeństwo i świadkowie.

Nie sadzajmy przy jednym stole osób, które w ogóle się nie znają lub się nie lubią. Podczas tak ważnego święta nie potrzebujemy dodatkowych zmartwień i konfliktów. 

Praktyczne porady co do usadzania gości na weselu

Należy wziąć również pod uwagę preferencje naszych gości. Dziadkowie oraz starsze osoby powinny być usadzane bliżej wyjścia i toalet. Młodsze osoby z kolei powinny siedzieć bliżej parkietu. Dobrym rozwiązaniem jest również sadzanie osób z dziećmi bliżej wyjść z sali oraz przy tarasie, ponieważ dzieci są dość ruchliwe i będą chciały częściej wychodzić na zewnątrz, zwłaszcza jeśli znajduje się tam mały plac zabaw lub przygotowane dla dzieci atrakcje, takie jak dmuchana zjeżdżalnia. 

Zdjęcie główne: Spirenko/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*