Jak wyczyścić pralkę?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Pralka wymaga czyszczenia tak samo, jak zmywarka czy piekarnik. Gromadzi się w niej brud i kamień. Regularne dbanie o jej stan pozwoli nam cieszyć się świeżym i pachnącym praniem oraz niezawodnością urządzenia.

Nie każdy wie, że pralka wymaga regularnego czyszczenia. Wbrew pozorom nie oczyszcza się sama przy każdym praniu. Wręcz przeciwnie. W trakcie prania wytrąca się kamień, który osadza się na elementach urządzenia, pozostaje osad ze środków piorących, a także włosy, kurz i inne zanieczyszczenia z ubrań.

Jak samodzielnie wyczyścić pralkę? Na szczęście nie jest to trudne. Podpowiadamy kilka sposobów.fot.

Niezawodny i niezastąpiony ocet

Ocet to absolutny must-have w każdym gospodarstwie domowym. Nadaje się nie tylko do doprawiania potraw i marynowania. Jest tanim i rewelacyjnym środkiem czyszczącym do wielu powierzchni. Idealnie sprawdzi się także przy czyszczeniu pralki. 

Ocet odkamieni, odkazi i usunie brzydkie zapachy z pralki. Najprostszym rozwiązaniem jest wlanie 2 litrów octu i włączenie pralki na tryb prania w wysokiej temperaturze. Idealne będzie 90 stopni.

Jeżeli chcemy wzmocnić efekt, warto dodać do octu kwasek cytrynowy lub sodę oczyszczoną. Do wspomnianych 2–3 litrów octu dodajemy 2 paczki kwasku cytrynowego albo 4 paczki sody oczyszczonej. Nastawiamy pranie (pralka powinna „iść na pusto”, czyli bez ubrań) i czekamy. 

Mankamentem tego rozwiązania jest nieprzyjemny zapach. Ocet wydziela silną woń, która szybko rozprzestrzenia się po mieszkaniu. Wystarczy jednak wywietrzyć pokoje i po problemie.

Tabletka do zmywarki w pralce

Jeżeli nie chcemy kupować dedykowanego środka do czyszczenia pralki, a jesteśmy jednocześnie posiadaczami zmywarki do naczyń, możemy tę zależność wykorzystać.

Tabletki do zmywarki – służące zwykle do mycia zabrudzonych naczyń – idealnie sprawdzą się do wyczyszczenia pralki. Kapsułki mają właściwości bakterio- i grzybobójcze, odtłuszczające i myjące. Wystarczy włożyć 2 tabletki do pustego bębna pralki i włączyć pranie w temperaturze 60 stopni.

Fot. Lightfield Studios/Adobe Stock

Gotowe środki chemiczne

Jeżeli nie mamy ochoty na eksperymenty, możemy kupić środki dedykowane do czyszczenia pralki. Mają one różną postać: płynów, kapsułek i proszków. Różnią się także zastosowaniem. Niektóre z nich należy stosować w pustej pralce, inne łączyć każdorazowo z praniem. Tego typu środki kupimy w dobrze zaopatrzonych drogeriach, sklepach internetowych, a także sklepach RTV/AGD.

Manualne czyszczenie

Czyszczenie bębna i wnętrza pralki to pierwszy krok do zachowania jej w czystości. Pamiętać należy również o regularnym czyszczeniu szufladki na proszek. Wlewane i wsypywane środki często pozostają w dozowniku, tworząc osad i nieestetyczną skorupę. Przy zakupie pralki warto zwrócić uwagę, czy szufladkę da się całkowicie wyciągnąć. Daje to możliwość wygodnego i dokładnego mycia pod bieżącą wodą.

Bardzo ważne jest także regularne oczyszczanie filtra. To właśnie na nim osadzają się duże elementy, które niechcący dostały się do prania. Znajdziemy tam chusteczki higieniczne, monety ale również włosy i zbity kurz. Filtr zapobiega przedostaniu się tych elementów dalej i zatkaniu pompy odpływowej. 

Niestety nieczyszczony filtr także może doprowadzić do zatkania, w efekcie czego pralka przestanie odprowadzać wodę. Zanieczyszczony filtr w pralce jest najczęstszą przyczyną usterek tego urządzenia. Warto więc pamiętać o tej czynności i wykonywać zabieg czyszczenie raz na 2–3 miesiące.

Pamiętaj o uszczelkach

Często pomijanym elementem pralki przy jej czyszczeniu są uszczelki. Tam również zbiera się brud i osad. Mniejsze zabrudzenia wystarczy zebrać wilgotną ściereczką. Jeżeli w uszczelce zebrał się większy osad, z powodzeniem można zastosować pastę z sody i octu. 

Można również nasypać do uszczelek sody, a następnie spryskać ją octem. Mieszanina powinna się spienić. Po kilku minutach wystarczy przemyć powierzchnię wilgotną ściereczką.

Zdjęcie główne: Pixel-Shot/Adobe Stock

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*