Artykuł sponsorowany
Każdy rodzic musi w końcu zmierzyć się z dorastaniem swoich dzieci, a wraz z nim – z nowymi aranżacjami pokojów pociech. Z miejsca beztroskich zabaw sypialnia juniora musi zamienić się w przestrzeń odpowiednią zarówno do nauki, jak i relaksu. Zaprojektowanie jej może stanowić pewne wyzwanie, ale jeśli skupisz się na funkcjonalności i potrzebach dziecka, z pewnością dasz sobie radę!
Twoja pociecha rośnie, a wraz z nią powiększa się ilość rzeczy, które są jej potrzebne na co dzień. Do zabawek dołączają szkolne podręczniki i zeszyty, do książeczek dla dzieci nieco grubsze lektury dla młodzieży szkolnej, najzwyczajniej w świecie rośnie też rozmiar butów i ubrań. Dziecko staje się też coraz bardziej samodzielnie i potrzebuje swojej prywatnej przestrzeni: nie chce już dzielić z Tobą wszystkiego, dlatego doskonałym pomysłem jest zapewnienie mu miejsca do przechowywania jego rzeczy. Służyć do tego mogą komody dla dzieci, które pomieszczą ubrania i zabawki, oraz regały do pokoju dziecięcego, gdzie swoje miejsce znajdą książki, zeszyty i szkolne przybory. Projektując nową aranżację pokoju swojej pociechy, weź pod uwagę przede wszystkim ilość potrzebnego do przechowywania miejsca. Pamiętaj, że dziecko dopiero uczy się sprzątać i organizować przestrzeń wokół siebie – z tego powodu często może potrzebować dodatkowej półki lub szuflady, która dorosłemu człowiekowi byłaby zbędna. Zaplanuj więc dodatkowe miejsce na drobiazgi pociechy: szuflady pod łóżkiem, półki nad biurkiem, schowki w fotelach czy kosze i pudła, które umieścicie na innych meblach.
Kiedy Twoje dziecko idzie do szkoły, wyjątkowo ważna będzie dla niego przestrzeń przeznaczona do spokojnej nauki. Oczywiście, najważniejszym elementem pokojów pociech w wieku szkolnym są odpowiedniej wysokości biurka dla dzieci. Pamiętaj, że wysokość blatu oraz krzesła powinna być dopasowana do wzrostu ucznia – dziecko powinno móc siedzieć przy biurku wyprostowane, zarówno pracując na komputerze (na przykład podczas lekcji on-line), jak i czytając podręczniki lub pisząc w zeszytach. Na blacie powinna znaleźć się lampka o intensywnym, ale ciepłym świetle, ponieważ jest ono znacznie mniej obciążające dla wzroku niż białe. Przydatnym dodatkiem mogą być organizery na książki i szkolne przybory. Jeśli na biurku dziecka stoi komputer, zadbaj, by praca na nim odbywała się w odpowiedniej pozycji: ręce powinny być wyciągnięte, łokcie dziecka oparte na blacie, a nadgarstki na laptopie lub przed klawiaturą. Pamiętaj, żeby regał z książkami umieścić w pobliżu biurka, tak, by dziecko mogło swobodnie do niego sięgać.
Zabawa i odpoczynek są równie ważne jak nauka. Postaraj się, by w pokoju Twojego dziecka nie zabrakło przestrzeni na rozrywkę i relaks. Weź również pod uwagę pomysły juniora i pozwól mu razem z Tobą urządzać i dekorować sypialnię! Niech wybierze wzór pościeli albo kolor ścian. Nie zapomnijcie również o jego pasjach – niech przestrzeń na nie również znajdzie się w pokoju ucznia. Pamiętaj, że aby efektywnie się uczyć, dziecko musi być wypoczęte i szczęśliwe, dlatego branie pod uwagę jego zdania jest tak ważne dla prawidłowego rozwoju.
Fot.: Arthur Lambillotte/unsplash.com