Jak zaplanować wesele?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Nie da się ukryć, że organizacja ślubu i wesela to jedno z najbardziej stresujących wydarzeń w życiu człowieka. Kiedy chcielibyście, żeby wszystko poszło po Waszej myśli, a zmartwień jedynie przybywa… Czas wziąć głęboki oddech. Grunt to mieć plan. Jeśli kierujecie się wcześniej przygotowanym harmonogramem, oszczędzicie sobie nerwów, a często także pieniędzy. Jak zaplanować wesele krok po kroku?

Przynajmniej 12 miesięcy przed ślubem

Co warto zaplanować na tym etapie? Dobrze ustalić już termin wesela i zarezerwować salę, w której planujecie zorganizować przyjęcie. Aby to uczynić, warto wcześniej uzgodnić między sobą, jaki charakter uroczystości pasowałby Waszej dwójce. W zależności, czy celujecie bardziej w kameralny obiad weselny, który ograniczy się tylko do najbliższej rodziny czy huczne wesele z poprawinami na dwieście osób, będziecie potrzebować innej sali. A może wolelibyście zorganizować przyjęcie w plenerze? To idealny czas na podejmowanie takich decyzji. Często przy rezerwacji konkretnego terminu w restauracji lub domu weselnym będziecie musieli wpłacić zaliczkę, która zagwarantuje, że nikt inny nie zorganizuje przyjęcia w tym samym czasie. Dobrze wziąć to pod uwagę w swoim budżecie. 

Około 10 miesięcy przed ślubem

Twój ślub zbliża się wielkimi krokami i pora podjąć kolejne decyzje. To ten moment, kiedy panna młoda powinna zacząć rozglądać się za suknią ślubną oraz zaopatrzyć się w buty, które przydadzą się podczas przymiarek idealnej sukni. Równie istotne jest przemyślenie tego, jakie dekoracje znajdą się na Waszej sali weselnej (lub, naturalnie, innym miejscu, w którym odbędzie się Wasze wesele). Aby wiedzieć, co najbardziej wpasuje się w Wasz gust, warto obejrzeć projekty i propozycje kilku firm dekoratorskich. W końcu nie tylko macie czuć się dobrze podczas wesela, ale też jeszcze przez długie lata oglądać zdjęcia lub film. A przy okazji – to kolejna kwestia, którą warto zorganizować, zanim wybije dziesięć miesięcy do ślubu. Fotograf i/lub kamerzysta to istotna kwestia. Nie warto zostawiać jej na głowie wujka z dobrym aparatem. Niezależnie od tego, czy na weselu chcielibyście mieć zespół, czy DJa, powinniście zacząć szukać tego, kto zagra Wam do pierwszego tańca. Może okazać się, że chwila zwłoki, a wszyscy muzycy będą mieli już zarezerwowane dogodne terminy.

Do 6 miesiąca przed ślubem

Zanim do ślubu zostanie zaledwie pół roku, musicie zadbać o ustalenie, kto dokładnie będzie bawić się na Waszym weselu. Warto o tym pomyśleć już teraz, bowiem będziecie musieli poinformować o ilości gości choćby firmę kateringową. Również dla Waszych bliskich jest to szczególnie ważne, bo dzięki temu zawczasu przygotować na Wasz wielki dzień. Skoro więc zamawiacie zaproszenia, warto zainteresować się, czy drukarnia bądź sklep, w którym dokonujecie zakupu, ma w swojej ofercie podziękowanie dla gości weselnych. Mogą one przybrać formę zwykłych kart z kilkoma miłymi słowami, choć coraz więcej młodych par decyduje się na różnego rodzaju pamiątki dla gości weselnych. Mogą być nimi zapachowe świeczki, nasiona, miody, herbaty – tak naprawdę wszystko, co pasuje właśnie do Was. Skoro goście są już zaproszeni, warto zastanowić się także, czy planujecie dla nich specjalne atrakcje. 

Fot. Jonathan Borba/Pexels

Od 5 do 4 miesięcy przed ślubem

Zostało pięć miesięcy do ślubu – na czym powinniście się skupić teraz? Przede wszystkim warto złożyć wizytę w cukierni, ponieważ właśnie teraz nadszedł czas na wybór wymarzonego tortu. Jeśli wasza sala weselna nie oferuje w swoim menu ciast, je również warto zawrzeć w zamówieniu. Tak samo, jeśli planujecie słodkie podarki dla swoich gości. Czekoladki ślubne lepiej kupić o wiele wcześniej i odebrać bliżej terminu przyjęcia, odejmując sobie tym samym zmartwień. Pamiętajcie także o pierwszym tańcu! Kiedy od uroczystości wciąż dzieli was kilka miesięcy przygotowań, to najlepszy moment na zapisanie się na kurs tańca, przygotowanie choreografii i wybór piosenki. Przy okazji możecie pomyśleć nad listą innych utworów, które chcielibyście usłyszeć na swoim weselu. I, co najważniejsze, wreszcie przyszła pora na rozesłanie gościom zaproszeń ślubnych. Odliczanie czas zacząć!

Od 3 do 1 miesiąca przed ślubem

Na tym etapie ważne jest to, by spotkać się ze wszystkimi usługodawcami na weselu i upewnić się, że wszystkie ustalenia respektowane są przez obie strony. Nikt nie chce dowiedzieć się w ostatniej chwili, że menu weselne nie będzie zawierało opcji bezglutenowej czy wegańskiej dla Waszych gości lub że firma dekoratorska owszem, zapamiętała zlecenie ozdobienia sali, ale zapomniała o samochodzie ślubnym. To właśnie na tym etapie kupujecie alkohol, podarunki dla gości i planujecie rozkład sali weselnej.

Na ostatnią chwilę

Został dzień do wesela, a więc najwyższa pora się zrelaksować. Wszystko, co powinno być gotowe, zostało zrobione już wcześniej. Musicie jedynie pamiętać o odebraniu bukietu ślubnego, bukietu świadkowej oraz kwiatka do butonierki, a także przygotowaniu obrączek ślubnych. Dużo zmartwień odejmie Wam także zabranie ze sobą na wesele niezbędnika panny młodej, w którym znajdą się środki przeciwbólowe, plastry na otarcia, pilnik do paznokci, wygodne buty na zmianę czy mały zestaw do szycia. Lepiej być gotowym na każdą okoliczność.

Fot. Drew Coffman/Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*