Jak znaleźć więcej czasu dla rodziny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wielkimi krokami zbliża się okres świąteczny. Z pewnością zależy Ci na tym, aby jak najwięcej czasu spędzić wtedy z rodziną. Pamiętaj jednak,  że na co dzień również powinieneś poświęcać czas najbliższym. Przedstawiamy kilka najciekawszych propozycji, dzięki którym znalezienie czasu dla naszych najbliższych będzie znacznie łatwiejsze. 

Zdecyduj się na wspólny posiłek z rodziną 

W niektórych domach wspólne posiłki są codzienną tradycją, jednak w praktyce zdecydowanie częściej każdy z domowników spożywa dania o innej porze. Wynika to z naszych odmiennych stylów życia i z ilości obowiązków. Nawet jeśli zależy Ci na tym, aby zgromadzić wszystkich członków w jednym miejscu, to często okazuje się to niemożliwe. Mimo wszystko warto próbować wypracować sobie nawyk, który spowoduje, że domownicy będą zjadać posiłki przy jednym stole. Niektóre mało istotne czynności, jak chociażby obejrzenie serialu, wykonanie telefonu czy też dokończenie poziomu w grze, mogą przecież chwilę poczekać. Usiądź do stołu i w trakcie posiłku nawiąż ciekawą konwersację z innymi. Tematem może być chociażby to, co wydarzyło się w danym dniu. Jeśli jednak z różnych przyczyn wspólne zgromadzenie okaże się niemożliwe, wówczas warto zastanowić się nad zarezerwowaniem stolika w restauracji wtedy, gdy każdy z domowników będzie miał chwilę wolnego czasu. 

Weź krótki urlop w pracy

Praca, dom, praca, dom – w pewnym momencie staje się to rutyną. Żyjemy, jakbyśmy byli zaprogramowani, wykonując codziennie te same czynności. W konsekwencji regularnie dochodzi do sytuacji, w których nie mamy wystarczająco czasu dla swojej rodziny. Masz podobnie? Zdecyduj się na wzięcie krótkiego urlopu, o ile jest to możliwe. Zaproponuj rodzinie krótki wyjazd na weekend, w celu wypoczęcia i wspólnego spędzenia czasu. Szef z pewnością zgodzi się na Twój odpoczynek, o ile użyjesz odpowiednich argumentów. Pamiętaj o tym, że rodzina jest najważniejsza i to właśnie jej musisz poświęcać najwięcej uwagi.

fot. Elina Sazonova/Pexels

Zrezygnuj z urządzeń elektronicznych

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, jak wiele czasu zajmuje im codzienne korzystanie z urządzeń elektronicznych. Są to telewizory, komputery, tablety, czy też telefony. Nic dziwnego, że w takich sytuacjach nie masz czasu dla własnej rodziny. Nie od dziś wiadomo, że tego typu rozrywka jest „złodziejem czasu”, i nie jest pożądana w naszym życiu. Zrezygnuj z urządzeń elektronicznych, a zaoszczędzony czas poświęć na rozmowę z najbliższymi. Odpuść sobie serial, zakończ szybciej rozgrywkę komputerową, przestań przeglądać strony internetowe i spędź wieczór z rodziną. 

Zrezygnuj z aktywności poza domem

Częstym powodem braku czasu dla rodziny jest zbyt duża ilość obowiązków. Jednak część z nich spowodowana jest naszymi aktywnościami poza domem. Owszem, chodzenie na siłownię, sztuki walki, szkoła muzyczna, czy bieganie też są ważnymi aktywnościami, jeśli jednak przez to nie masz czasu na własną rodzinę – zastanów się, czy to ma sens. Wybierz tylko najciekawsze zajęcia, a z tych mniej ważnych zrezygnuj. Dzięki temu znajdziesz więcej czasu na to, aby porozmawiać z najbliższymi, a przecież na tym Ci zależy, jeśli zdecydowałeś się na przeczytanie tego artykułu. 

Wspólne wykonywanie obowiązków domowych

Zapewne każdy z domowników ma codziennie do wykonania kilka obowiązków domowych. Jeśli zdecydujesz się na to, aby rozdzielić najważniejsze czynności między członków rodziny, oszczędzisz czas, który będziesz mógł poświęcić swoim najbliższym. Dodatkowo wspólnie sprzątając stół, czy też opróżniając zmywarkę, spędzamy czas z najbliższymi. Połączenie przyjemnego z pożytecznym z pewnością jest satysfakcjonującym rozwiązaniem.

Fot. Jessica Rockowitz on Unsplash

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*