Jakie biurko dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dziecko szybko rośnie i wnet okazuje się, że trzeba mu zapewnić miejsce do nauki, odrabiania lekcji i siedzenia przy komputerze. Niezbędne jest biurko dostosowane do fizyczności i potrzeb malca. Co należy wziąć pod uwagę?

Rozmiary biurka dla dziecka

Prawidłowo dobrane biurko pozwala dziecku na pracę w pozycji, która nie stanowi obciążenia dla jego kręgosłupa i pozwala w wygodny sposób korzystać z komputera czy książek. Trzeba więc zadbać o dopasowanie wymiarów blatu i wysokości mebla. Konieczna jest też jego funkcjonalność; wyposażenie w odpowiednią liczbę szafek i szuflad.

Pozycja dziecka

Blat biurka musi znajdować się na takiej wysokości, żeby pomiędzy przedramionami a ramionami tworzył się kąt 90 stopni. Głowa dziecka powinna być ustawiona na wprost monitora z oczyma na jego wysokości. Preferuje się też ustawienie blatu pod kątem 30 stopni tak, żeby wygodnie się na nim pisało.

Wysokość biurka

Standardowe biurko o wysokości 75 cm i rozmiarach blatu np. 160 × 75 cm nie będzie dobrym wyborem dla dzieci. Powinno się je raczej pozostawić z myślą o nastolatkach. Dziecko w wieku 6 lub 7 lat ma z reguły nie więcej, niż 130 cm wzrostu. Wybierając biurko, musimy uwzględniać ten parametr w pierwszej kolejności. Najczęściej poleca się wybieranie egzemplarzy o wysokości ok. 55 – 60 cm. Niekiedy oferuje się biurka dla dzieci z regulowaną wysokością blatu, co jest odpowiednią propozycją w sytuacji, gdy malec rośnie szczególnie szybko. Niestety, za takie modele trzeba zapłacić znacznie więcej, niż w przypadku standardowego biurka. 

Wymiary blatu

Również wymiary blatu w przypadku biurka dla dziecka mogą być mniejsze, niż w standardowych modelach. Najmniejsi uczniowie nie potrzebują go tak wiele. Poleca się zwykle blaty o rozmiarach np. 75 × 55 cm. Na dłuższy blat należy się zdecydować wtedy, gdy będzie korzystało z niego rodzeństwo. Na rynku można spotkać modele o długości nawet do 180 cm.

Wyposażenie biurka

Biurko do pracy przy komputerze powinno zawierać półeczkę na mysz i klawiaturę 10 cm pod powierzchnią blatu. Szuflady i półki w biurku mogą być miejscem przechowywania pomocy naukowych. Ich posegregowanie pozwoli uniknąć bałaganu wewnątrz pomieszczenia. Jeśli jednak jest w nim miejsca na komodę z odpowiednią do potrzeb liczbą szuflad, to dodatkowe w biurku nie są już konieczne.

Krzesło do biurka dla dziecka

W przypadku małych dzieci problemem przy doborze krzesła jest ich szybki wzrost. Wymaga się zaś, żeby umożliwiało ono pionową postawę kręgosłupa, stanowiło dla niego wygodne oparcie i pozwalało stabilnie opierać się stopom.

Krzesło do biurka powinno być regulowane

Z tych względów najkorzystniejszym wyborem będzie zakup krzesła do biurka o możliwie dużym zakresie regulacji. Powinna ona obejmować siedzisko, ale też podłokietniki i oparcie. Ważne też, żeby podstawa krzesła była stabilna zwłaszcza wtedy, gdy dziecko będzie się próbowało na niej huśtać.

Miejsce na biurko dla dziecka

Ustawienie biurka dla dziecka w pokoju powinno być powiązane z potrzebą jego doświetlenia. Optymalnym wyborem jest skorzystanie ze światła dziennego, które jest najkorzystniejsze dla wzroku malca. 

Najlepsze miejsce dla biurka: przed oknem

Preferuje się ustawienie biurka dla dziecka przed oknem. Dopuszcza się też lokalizację bokiem. W każdym wypadku: podczas odrabiania lekcji dziecko nie może sobie zasłaniać światła dziennego. Trzeba też zadbać o lampkę do czytania z regulacją wysokości i odchylenia żarówki. 

Estetyka biurka dla dziecka

Biurko powinno pasować do wystroju pokoju. Nie ma przy tym potrzeby, żeby pokój dziecinny urządzać na sposób właściwy dla dorosłych. Do kolorowych ścian, zabawek i ozdób dopasujemy jednak nie tylko różnobarwne modele biurek, ale też te wykonane z drewna i prezentujące jego naturalny kolor, lub malowane na biało. W przypadku małych dzieci trzeba raczej zadbać o to, żeby mebel nie posiadał kantów i ostrych krawędzi, które mogą być niebezpieczne podczas beztroskiej zabawy.

Fot. Julia M Cameron/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*