Wszystko, co musisz wiedzieć o ubezpieczeniu dla motoroweru

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czym jest motorower w myśl polskiego prawa? To jedno z wielu pytań, na które odpowiedź znajdziesz w tym artykule. Podpowiadamy, jak podejść do tematu ubezpieczenia tego pojazdu. Wspominamy o obowiązkach, ale i możliwościach, które stoją przed ich właścicielami.

Motorower – niepozorny pojazd dający dużo radości

Zanim przejdziemy do kwestii ubezpieczeń komunikacyjnych (o których możesz przeczytać więcej np. pod adresem https://kalkulator-oc-ac.auto.pl/ubezpieczenie-samochodu/ubezpieczenie-komunikacyjne/), zacznijmy od zdefiniowania motoroweru. Zgodnie z przepisami jest on pojazdem:

dwu-, ale również trzykołowym, poruszającym się dzięki pracy silnika spalinowego o pojemności do 50 cm3 lub elektrycznego o mocy do 4 kW, jeżdżącym z prędkością maksymalną 45 km/h, którym można poruszać się po drogach po ukończeniu 14. roku życia i po otrzymaniu prawa jazdy kategorii AM.

Motorowerem należy trzymać się pobocza, o ile nie utrudnia to pieszego ruchu. Nie można za to wjeżdżać na ścieżkę rowerową. Zgodnie z przepisami, należy jeździć w kasku i posiadając ważne ubezpieczenie OC. Tu dochodzimy do interesującego nas wątku polis komunikacyjnych.

OC – obowiązkowe jak dla właścicieli samochodów

Często traktujemy OC jako „ubezpieczenie samochodowe”, tymczasem jest to polisa przewidziana dla właścicieli wszystkich pojazdów dopuszczonych do ruchu drogowego, a więc zarówno motorowerów, jak i motocykli, a nie tylko aut osobowych czy i ciężarowych. Tym samym gdy posiadasz motorower na własność, Twoim obowiązkiem jest wykupienie ważnego OC.

Kara za brak OC

W 2022 roku wzrosną kary za brak ważnego ubezpieczenia, co wynika z podwyżki minimalnej pensji brutto, na podstawie której oblicza się „opłatę dodatkową”. Stawki dla motorowerów będą wynosić:

201 zł za 1-3 dni bez OC,

502 zł za 4-14 dni bez OC,

1003 zł za ponad 14 dni bez OC.

Pamiętaj, że Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny może zdalnie wykryć przerwę w OC, nawet jeśli faktycznie Twój motorower od miesięcy nie opuszcza podwórka albo garażu.

Motorower – jakie ubezpieczenie poza OC?

Wiesz już, że OC jest obowiązkowe i trzeba posiadać taką polisę. Wysokość składki jest ustalana dla każdego indywidualnie, dlatego znaczenie mają zarówno Twoje dane (np. wiek, miejsce zamieszkania), jak i specyfikacja samego pojazdu (np. producent, rocznik, moc silnika).

OC działa jednak jedynie wtedy, gdy trzeba pokryć szkodę, której jesteś sprawcą. A co z likwidacją szkód, które dotknęły Ciebie? Tutaj w grę wchodzi wykupienie AC, czyli autocasco. Pakiet AC dla motoroweru wydaje się opłacalny, jeśli mówimy o relatywnie nowych i drogich modelach. Tego typu pojazdy mogą być przecież skradzione czy zostać zniszczone przez osoby trzecie. Każda sytuacja uwzględniona w pakiecie jest podstawą do pokrycia szkody przez ubezpieczyciela. Właściciele motorowerów mogą również wykupić dodatek w postaci assistance. Wyjątkowo pomocnym punktem tej polisy może okazać się dowóz paliwa w awaryjnej sytuacji.

Motorower z racji swojej budowy, a przede wszystkim z powodu niewielkiego silnika nie zapewnia osiągów motocykli sportowych. Ale nawet na tym jednośladzie może dojść do kolizji lub wypadku. Wykupienie ubezpieczenia NNW (następstw nieszczęśliwych wypadków) też należy do rozsądnych decyzji. Jeśli chcesz ubezpieczyć motorower, skorzystaj z możliwości porównywania ofert na takich stronach jak kalkulator-oc-ac.auto.pl. Nie przepłacaj za OC ani AC dla swojego jednośladu!

Zdjęcie główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*