Przyczyny, objawy i leczenie nerwicy natręctw

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

W obecnych nam czasach pojawiło się mnóstwo chorób cywilizacyjnych. Za jedną z nich można uznać nerwicę natręctw, czyli zespół obsesyjno-kompulsyjny (OCD). Bywa on często bagatelizowany, a jego rozpoznanie i prawidłowe leczenie pozwoli zaoszczędzić wielu problemów w przyszłości.

Co to OCD?

Ostatnimi czasy w społeczeństwach w XXI wieku, częstym schorzeniem jest nerwica natręctw Test przeprowadzony przez specjalistę pozwoli ją zdiagnozować. Jednak czym dokładnie jest to zaburzenie? Zespół obsesyjno-kompulsyjny (OCD) charakteryzuje się napadami niechcianych myśli i lęków (obsesji), które doprowadzają do powtarzających się zachowań (kompulsji). Obsesje i kompulsje zakłócają codziennie funkcjonowanie i powodują w dłuższej perspektywie czasu ogromne cierpienie.

Tłumienie obsesji może tylko pogorszyć problem. Twój niepokój będzie nieustannie narastał, aż w końcu wykonasz czynność kompulsywną, aby złagodzić lęk. Próba pozbycia się natrętnych myśli, popędów lub bierność i ignorowanie, będzie prowadziło do coraz częstszego ich nawracania, co poskutkuje swoistą rytualizacją zachowań, tzw. błędne koło OCD.

Zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne często obierają sobie temat, pewną sferę w naszym życiu, np. strach przed bakteriami, wirusami i przed zakażeniem. W ekstremalnych przypadkach nieustanne mycie rąk w celu zachowania higieny, może doprowadzić do uszkodzenia skóry dłoni.

Objawy obsesji

W zaburzeniach obsesyjno-kompulsywnych najczęściej można zauważyć objawy obsesji i kompulsji jednocześnie, jednak są przypadki, gdzie wystąpią jedynie symptomy obsesji lub jedynie symptomy kompulsji.

Jak rozpoznać objaw? Obsesja uwidacznia się, kiedy dotykają nas powtarzające się, niechciane i uporczywe myśli, obrazy, impulsy, które powodują stres lub niepokój. Pozbycie się ich wiąże się z wykonaniem kompulsywnego zachowania.

Obsesje mają często różne motywy, np.

 • potrzeba uporządkowania, symetrii,
 • wątpienie i trudności z tolerowaniem niepewności,
 • niechciane myśli, w tym agresja, tematy seksualne, religijne,
 • agresywne lub przerażające myśli o utracie kontroli i skrzywdzeniu siebie i innych,
 • strach przed zanieczyszczeniem lub brudem.

Poniżej znajdziesz również przykłady oznak i objawów obsesji, które obejmują:

 • wątpliwości, że zamknąłeś drzwi,
 • intensywny stres, gdy przedmioty nie są uporządkowane lub ustawione w określony sposób,
 • myśli o wykrzykiwaniu przekleństw lub niewłaściwym zachowaniu się w miejscach publicznych,
 • nieprzyjemne obrazy o charakterze seksualnym,
 • strach przed skażeniem poprzez dotykanie przedmiotów, których dotykali inni ludzie,
 • unikanie sytuacji, które mogą wywołać obsesję, np. uścisk dłoni.
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie pexels-alex-green-5699860-1024x682.jpg
Fot. Alex Green/Pexels

Objawy kompulsji

Kompulsje OCD to powtarzające się zachowania, do których wykonania czujesz się zmuszony. Mają one na celu zmniejszenie lęku, związanego z Twoimi obsesjami lub zapobieżenie wydarzeniu się czegoś złego. Jak wyżej wspomniano, angażowanie się w kompulsje przynosi jedynie chwilową ulgę od niepokoju.

Podobnie, jak w przypadku obsesji, wymienimy motywy kompulsji, by lepiej je rozpoznać:

 • mycie i czyszczenie,
 • kontrola,
 • rachunkowość,
 • przestrzeganie ścisłej rutyny,
 • wymaganie od innych zapewnień.

Przykładowe objawy kompulsji są następujące:

 • mycie rąk do czerwoności,
 • wielokrotne sprawdzanie drzwi, pieca,
 • liczenie według określonych wzorów,
 • układanie konserw w taki sam sposób,
 • po chichu powtarzanie słowa, frazy lub modlitwy.

Jeśli podejrzewasz, że masz zaburzenia osobowości test będzie krokiem, który może to zweryfikować.

Przyczyny i czynniki ryzyka

Istnieją trzy przyczyny wystąpienia OCD: biologiczna, genetyczna i wyuczona. Opcja pierwsza może być wynikiem wystąpienia zmian w funkcjach mózgu. OCD genetyczne ma komponent genetyczny, ale nie odkryto jeszcze konkretnego genu, który odpowiadałby za nerwicę. Typ wyuczony charakteryzuje się tym, że osoba, cierpiąca na zaburzenia nauczyła się pewnych zachowań, obserwując członków rodziny lub stopniowo, z biegiem czasu nabyła zachowań obsesyjno-kompulsywnych.

Na ryzyko wystąpienia OCD wpływa: historia rodzinna, posiadanie rodziców lub innych członków rodziny z zaburzeniem, traumatyczne, stresujące wydarzenia, stany lękowe, depresja, nadużywanie substancji psychoaktywnych.

Leczenie

Leczenie OCD nie zawsze doprowadzi do jego całkowitego wyleczenia, ale może pomóc opanować objawy w sposób, który umożliwi funkcjonowanie w codziennym życiu. Istnieją dwie główne metody: psychoterapia poznawczo behawioralna (CBT) oraz leki. 

CBT polega na stopniowym wystawianiu cię na obawy przed obiektem lub obsesją, np. brud, i nauczeniu się sposobów na oparcie się pokusie wykonywania kompulsywnych rytuałów. Zapobieganie ekspozycji i reakcji (ERP) wymaga niezwykłego wysiłku, ale dzięki temu będziesz mógł odzyskać radość w życiu, nie przejmując się obsesjami i kompulsjami w tak dużym stopniu. W dobie pandemii dobrym rozwiązaniem będzie terapia psychologiczna online.

Niektóre leki psychotropowe mogą pomóc kontrolować zaburzenia obsesyjno-kompulsyjne. Najczęściej są to leki przeciwdepresyjne, które najlepiej połączyć z terapią.

Fot. Ketut Subiyanto/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*