Kolor ścian do sypialni – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Sypialnia to miejsce, w którym istotne znaczenie mają komfort i atmosfera relaksu. W sypialni odpoczywasz, a zatem kolor, którym się otaczasz, powinien temu sprzyjać. Jaki odcień najlepiej wprowadzić do sypialni?

W wyborze koloru ścian do sypialni pomocna jest wiedza na temat tego, jak barwy oddziałują na układ nerwowy człowieka, jakie uczucia i doznania wywołują. Umiejętnie dobrana gama kolorów pomoże Ci lepiej zasnąć, co przełoży się na lepszą wydolność i samopoczucie w ciągu dnia. 

Zielony

Kolor czakry serca, kojarzony z łagodnością, miłością i matczynym ciepłem. Odpręża oczy, uspokaja układ nerwowy, obniża ciśnienie krwi i zmniejsza częstotliwość akcji serca. Kolor zielony sprzyja relaksowi i odprężeniu, przy czym najlepszym wyborem będą miękkie naturalne odcienie zieleni: oliwkowy, bagienny i zielonoszary. Ale uwaga: zbyt duża ilość zieleni może przytłaczać, dlatego pamiętaj o wprowadzeniu do sypialni dodatków w innych odcieniach.

Niebieski i błękitny

Jeśli obawiasz się, że możesz wybrać niewłaściwy kolor ścian do sypialni, zdecyduj się na niebieski lub błękitny. Budują w pomieszczeniach atmosferę bezwzględnego spokoju, wprowadzają też do wnętrza chłód i powietrze. Kolor nieba i wody pozytywnie oddziałuje na psychikę i pasuje do wnętrz urządzonych w każdym stylu. Miej tylko na uwadze, że niebieska sypialnia wymaga dobrego oświetlenia, dlatego kolory nieba najlepiej się sprawdzą w pomieszczeniach usytuowanych od południa. Wprowadzając do niebieskiej sypialni białe meble, zyskasz jeszcze więcej przestrzeni i spotęgujesz uczucie lekkości i spokoju.

Fioletowy

Fiolet to trudny kolor wymagający dużego wyczucia estetycznego. Szczególnie ostrożnie należy obchodzić się z ciemnym fioletem, który na niektóre osoby może działać przytłaczająco. Z kolei jasne odcienie pomogą Ci wykreować w sypialni podniosły, nieco mistyczny klimat, a w zestawieniu z bielą – optycznie powiększyć jej rozmiary.

Biały

Powszechnie uznawana za kolor czystości, niewinności i nieskończoności biel mieni się wieloma odcieniami i działa odświeżająco na układ nerwowy. Kolor biały pomaga też optycznie powiększyć wnętrze, wprowadzić do niego życie i lekkość. Biel warto jednak wprowadzić do sypialni o niewielkich wymiarach. I warto zastanowić się, jaki odcień bieli chcesz wykorzystać. Biel może być bowiem chłodna lub ciepła. Pierwszy wariant będzie idealnym rozwiązaniem w sypialniach z oknami wychodzącymi na południe, drugi – z oknami po północnej stronie.

Brązowy i beżowy

Naturalne odcienie brązu, w tym beżowy i piaskowy, pozwalają wykreować spokojną atmosferę. Jasne odcienie beżu współgrają z każdym kolorem i mogą być dobrym tłem zarówno dla białych, jak i ciemnobrązowych mebli. Ziemiste odcienie brązu dają poczucie bezpieczeństwa i spokoju. Zbyt ciemne odcienie mogą jednak działać przytłaczająco, dlatego jeśli decydujesz się na takie rozwiązanie, zadbaj o jasne akcenty w sypialni. Doskonałym wyborem dla każdej sypialni jest beżowy. To kolor, który podaruje Ci uczucie przytulności i spokoju. Dopełniony kolorem szarym lub żółtym sprawi, że wnętrze nabierze klasy i wytworności. Smakowicie i elegancko prezentują się na tle beżu meble wykonane z drewna wenge o urzekającej, bardzo ciemnej barwie zbliżonej do hebanu.

Zdjęcie główne: Stephanie Ho/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*