Wybór odpowiedniego pokrycia dachowego jest bardzo ważny. Należy mieć na uwadze, że liczy się nie tylko wygląd, ale też funkcjonalność i trwałość.
Pokrycie dachowe to spory koszt. W zależności od jego rodzaju może nawet przekroczyć 100 tys. zł. Warto więc dobrze przemyśleć wybór, by później nie żałować.
Dużą popularnością od wielu lat cieszą się dachówki ceramiczne. Ich plusem jest trwałość. Szacuje się, że wytrzymają od kilkudziesięciu do nawet 150 lat. Tego typu dachówki są bezpieczne i zrobione z naturalnych składników. Wykazują też bardzo dobre właściwości termiczne oraz akustyczne. Są też mrozoodporne. Świetnie sprawdzają się w przypadku dachów o spadku przynajmniej 15 stopni. Ich wadą jest z pewnością cena – jest to jedno z najdroższych pokryć. Do tego jest ciężkie, szacuje się, że metr kwadratowy dachówek ceramicznych może ważyć nawet kilkadziesiąt kg.
W ostatnich latach coraz większym zainteresowaniem cieszą się dachówki betonowe, które robi się z cementu i piasku kwarcowego. Są tańsze niż dachówki ceramiczne i dość trwałe (szacuje się, że nie trzeba ich wymieniać przez 70 lat). Minusem jest spora waga i to, że kolor dachówki często blaknie na skutek promieniowania UV, co może nie wyglądać najlepiej.
Najtańszym rozwiązaniem jest blachodachówka. Ta produkowana współcześnie często do złudzenia przypomina swoim kształtem tradycyjne dachówki, jednak bardzo się od nich różni. Przede wszystkim jest zrobiona z blachy stalowej bądź aluminiowej. Na rynku można znaleźć blachodachówki lepszej jakości, które są cynowane z obu stron i do tego lakierowane. Takie pokrycie dachowe może zostać wzmocnione posypką lub warstwą żywicy.
Gruba, cynowana blachodachówka jest odporna na korozję, promieniowanie UV, wilgoć czy różne uszkodzenia spowodowane czynnikami zewnętrznymi. Plusem blachodachówki jest waga – jest ona znacznie lżejsza niż pokrycie ceramiczne lub betonowe. Dlatego w przypadku wymiany dachu nie ma konieczności przerabiania więźby dachowej, co często zdarza się w przypadku innych rozwiązań.
Plusem blachodachówki jest bez wątpienia jej cena – może być nawet dwukrotnie niższa niż dachówek ceramicznych bądź betonowych! Z kolei wśród wad należy bez wątpienia wymienić dość słabą izolacyjność akustyczną. To znaczy, że dość mocno będzie słychać deszcz, grad, a nawet silny wiatr. Oczywiście są rozwiązania, które pozwalają to zniwelować. W takim przypadku można zastosować różnego rodzaju warstwy ocieplenia, jednak trzeba się wówczas liczyć z dodatkowymi kosztami.
Można też zdecydować się na kojarzone z papą dachówki bitumiczne, które obecnie są rzadko stosowane. To rozwiązanie jest jednak dość uniwersalne i tanie. Można je stosować zarówno na dachach o dużym nachyleniu, jak i tych całkiem płaskich.
Zdj. główne: qgadrian/pixabay.com