Pościel – ważny element wpływający na komfort snu

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zdobycie pościeli, która odpowiada Twoim preferencjom, może być nieco skomplikowanym zadaniem, kiedy uzmysłowisz sobie, ile parametrów może mieć kawałek tkaniny. Warto zapoznać się z kilkoma faktami, dzięki którym skrystalizuje się to, czego potrzebujesz.

Materiał

Dżersej/Oxford

Chociaż trudno jest wybrać absolutnie najważniejszy aspekt pościeli, etykieta tkaniny powinna być pierwszą rzeczą, na którą spojrzysz. Różne materiały mają różne cechy, więc miej to na uwadze przy wyborze. Pościel z dżerseju jest przytulna, więc świetnie nadaje się do wskoczenia do łóżka po długim dniu, ale może trochę drażnić w nocy. Dżersej ma tendencję do przylegania do skóry, przez co nieznacznie zmniejsza spokój snu. Prześcieradła Oxford i flanela świetnie sprawdzają się w chłodniejszych klimatach. 

Bawełna/poliester

Różne mieszanki, najczęściej – bawełna i poliester – są świetne, jeśli chcesz mieć cechy kilku tkanin połączonych w jednym zestawie pościeli. Jednak poliester z czasem staje się trochę szorstki, co może nie rekompensować łatwej pielęgnacji. Jeśli teraz boisz się, że nie ma idealnego materiału – nie martw się. Bawełna najprawdopodobniej stanie się Twoim najlepszym kumplem w nocy. Jest naturalna i oddychająca, dzięki czemu dostosowuje się do różnych temperatur, jest też łatwa w pielęgnacji i na pewno nie uszczupli znacząco portfela.

Perkal/satyna

Najpopularniejsze są pościele satynowe i perkalowe. Perkal to najbardziej podstawowy, równy splot skrzyżowany, który daje matowe wykończenie. Znany jest również ze swojej kruchości. Perkal to chyba najwszechstronniejszy splot, polecany osobom, które nie chcą spędzać zbyt wiele czasu na dostosowywaniu pościeli do pogody. Pozostaje świeży i chłodny podczas cieplejszych miesięcy, ale zimą będzie doskonale ciepły. Z drugiej strony miłośnicy luksusu mogą rozważyć zakup satyny bawełnianej. Jest utkana tak jak satyna, dzięki czemu wykończenie jest bardziej błyszczące i gładsze. Satyna jest nieco cięższa od perkalu, dlatego jest idealna do stosowania w chłodniejsze miesiące.

Na rynku spotkamy ponadto wiele innych materiałów i kołder, w tym takie, które przeznaczone są np. dla osób zmagających się z alergiami. Występują w różnych rozmiarach, więc np. antyalergiczna kołdra 200×220 będzie łatwa do pozyskania.

Fot. Max Vakhtbovych/Pexels

Nitki

Na etykietach pościeli zawsze znajduje się kod, który dla większości z nas może być trudny do złamania – liczba nitek. Badania pokazują, że złoty środek znajduje się między 300 a 500. Niższe liczby mogą skutkować mniejszą trwałością, co powoduje konieczność ciągłego kupowania nowej pościeli. Ale nie daj się też zwieść zbyt dużej liczbie. Można go oszukiwać za pomocą podwójnej warstwy, podwajając w ten sposób liczbę. A nawet jeśli producenci są uczciwi i używają pojedynczej warstwy, wyjątkowo duża liczba nici może nie zapewniać większego komfortu. Tutaj znowu pojawia się czynnik tkaniny – im lepsza jej jakość, tym niższa liczba jest potrzebna do uzyskania idealnej ilości nitek. Dlatego bawełna o gęstości 300 splotów będzie o wiele wygodniejsza i bardziej luksusowa niż poliester o gęstości splotu 600.

Rozmiar

Aby upewnić się, że pościel będzie dobrze dopasowana, zmierz wysokość materaca i uwzględnij ją w całkowitym pomiarze. Nie ma jednak ustalonych rozmiarów prześcieradeł, kołder, narzut, koców, poduszek dekoracyjnych itp.. Rzeczywiste rozmiary różnią się w zależności od marki i projektanta. Ważne jest, aby sprawdzić rozmiar rozważanego produktu, aby upewnić się, że np. komplet pościeli 200×220 będzie pasował do Twojego łóżka

Wygląd

Podczas gdy wysokiej jakości pościel z odgrywa kluczową rolę podczas snu, jest równie ważna dla wnętrza. Wybierając arkusze perkalowe lub satynowe, weź pod uwagę kolory z dwóch powodów. Po pierwsze, chcesz, aby pasowały do ​​reszty Twojego pokoju. Po drugie, kolory mogą wpływać na jakość Twojego snu. Miękkie, neutralne kolory z pewnością pomogą szybciej przenieść się do krainy snów, a super jasne, sztuczne mogą utrudnić zasypianie. Neutralne kolory są łatwiejsze do mieszania i dopasowywania, pomagając w ten sposób stworzyć stylizacje bez kupowania osobnego zestawu dla każdego z nich, dlatego mieszanie różnych pościeli i i akcentowanie poduszkami (np. poduszki 70×80), nie będzie raziło w oczy.

Czego potrzebujesz?

Chociaż istnieje wiele zaleceń, których należy przestrzegać, najważniejszą z nich jest poznanie swoich potrzeb. Zanim zaczniesz robić zakupy, rozważ swoje osobiste wymagania. Czy śpisz w cieple czy w zimnie? Mieszkasz w ciepłych regionach czy w tych chłodniejszych? Ile chcesz zainwestować i jak często jesteś gotowy to zrobić? I wreszcie, co by wyglądało naprawdę pięknie i zachęcająco we własnej sypialni? Spanie jest bardzo intymne, więc nie zapomnij skonsultować się ze sobą, zanim posłuchasz rad innych! 

Fot. Burst/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*