Przesądy ślubne i weselne – poznaj najbardziej popularne

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ślub to jeden z najważniejszych momentów w życiu, nic dziwnego, że zależy nam na tym, aby był idealny pod każdym względem. I chociaż większość z nas traktuje przesądy ślubne z przymrużeniem oka, to przecież nikt nie chciałby, żeby coś popsuło mu tę wyjątkową chwilę. Oto popularne przesądy ślubne i weselne!

Data ślubu

Popularny przesąd mówi, że ślub powinien odbywać się w miesiącu, który w swojej nazwie posiada literę „R”, a najbardziej sprzyjającym czasem jest Wielkanoc, Boże Narodzenie lub karnawał. Ślubu nie powinno zawierać się w czwartek oraz piątek, bo nie wróży to dobrze dla przyszłości związku – podobnie jak przekładanie daty ślubu.

Pogoda

Zgodnie z przesądami pogoda, która towarzyszy młodej parze w dniu ślubu również nie jest bez znaczenia. Według przesądów ślub w piękny, słoneczny dzień to zapowiedź długiego i szczęśliwego wspólnego życia. Z kolei deszcz i burze symbolizują problemy, z którymi państwo młodzi będą musieli się zmierzyć w przyszłości. Padający śnieg to z kolei symbol powodzenia i udanego związku.

Wygląd panny młodej

Jednym z popularnych przesądów jest ten, aby Pan młody nie widział swojej partnerki w weselnej sukience aż do dnia zawarcia małżeństwa, bo inaczej przyniesie to pecha. Tradycja głosi również, aby panna młoda wybrała do ślubu zakryte buty, co ma zapobiegać ulotności szczęścia w związku małżeńskim. Wiele kobiet aż do dnia ślubu trzyma swoje buty na parapecie, co ma zapewnić nie tylko ładną pogodę w dniu wesela, ale też szczęście. Poza tym w czasie uroczystości panna młoda powinna pamiętać o tym, aby mieć na sobie coś niebieskiego, nowego oraz pożyczonego.Niebieski ma symbolizować potomstwo, cos nowego– bogactwo, z kolei coś pożyczonego – dobre relacje z teściami. Panna młoda powinna także wystrzegać się na ślubie pereł, które w przyszłości przyniosą jej łzy.

Świadkowie

Według przesądów druhna i drużba powinni być stanu wolnego. Na świadków nie należy wybierać osób, które są parą, gdyż może to przynieść problemy w ich związku, jak również osób będących po rozwodzie. Poza tym świadkiem na ślubie nie powinna być kobieta w ciąży.

Zobaczcie więcej ciekawych przesądów na „Mówię o ślubie – poradnik ślubny”:

Mówię o ślubie – poradnik ślubny – Wykupiny?! Tradycje i przesądy ślubne

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*