TOP 10 małych miejscowości przyjaznych do życia – oto nasz ranking!

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Piękno przyrody, wydarzenia kulturalne i dobra lokalizacja to tylko niektóre z czynników, które wpływają na wybór miejsca do życia. Małych, urokliwych miejscowości w Polsce nie brakuje. 

Poszukując przyjaznych miejsc do życia, warto zapoznać się z tym rankingiem:

1. Baranów

Baranów to gmina wiejska leżąca w województwie wielkopolskim, która w 2022 roku znalazła się w czołówce najbogatszych gmin polski. Urokliwe dworki i odnowiona  zabudowa to jedne z wielu walorów tego miejsca. W miejscowości nie brakuje wydarzeń, które zainteresują każdego. Wprowadzając się do Baranowa, można uczestniczyć w takich wydarzeniach jak coroczne dożynki, koncerty na zakończenie wakacji czy Dni Baranowa. Najbliższym miastem w okolicy miejscowości jest Wrocław znajdujący się godzinę drogi od Baranowa.

2. Kolbudy 

Kolbudy znajdują się w województwie pomorskim około 20 kilometrów od Gdańska. Jest to urokliwa gmina posiadająca stadion piłkarki, basen, przystań żeglarską nad jednym z kolbudzkich jezior, kąpielisko i rzekę Radunię, na której organizowane są spływy kajakowe. Jest to idealne miejsce dla miłośników sportu i aktywnego    spędzania czasu, w miejscowości nie brakuje ścieżek rowerowych, parków i placów zabaw. Dodatkowym atutem są wydarzenia dla mieszkańców miejscowości, takie jak turnieje gier planszowych, coroczne koncerty, czy wakacyjne kino na plaży.

3. Komorniki

Komorniki to wieś położona w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim    zaledwie 12 kilometrów od Poznania. Miejscowość jest idealna dla osób, które lubią    spokojne życie, ale również doceniają komfort miasta. W Komornikach nie brakuje    sklepów, restauracji i dużej ilości innych usług. Kolejnym plusem jest świetne skomunikowanie miejscowości, nie brakuje tam przystanków autobusowych i nowych dróg. Każdy znajdzie coś dla siebie; skatepark, stadion czy festiwale muzyczne — każdy znajdzie coś dla siebie.

4. Stawiguda 

Jest to wieś położona w województwie warmińsko-mazurskim otoczona przez lasy, pola i urokliwe krajobrazy. Dodatkową zaletą są trzy piękne i czyste jeziora    znajdujące się na terenie gminy. Kolejnym walorem przyrodniczym są zwierzęta, których na tych terenach nie brakuje; sarny, jelenie, lisy, czy nawet rysie, to jedne z wielu stworzeń, jakie można spotkać  w lasach o charakterze puszczańskim, których w tych regionach nie brakuje. Stawiguda to miejsce idealne dla miłośników przyrody, którzy łakną życia na łonie natury.

5. Izabelin

Izabelin znajduje się w województwie mazowieckim, w powiecie warszawskim zachodnim 40 minut drogi od Warszawy. Jest to idealne miejsce dla mieszkańców miasta spragnionych wiejskich klimatów. Miejscowość znajduje się na terenie Kampinoskiego Parku Narodowego, czemu zawdzięcza swoje piękne widoki, gęste lasy i szlaki turystyczne. Jest to miejsce idealne dla miłośników natury i spokojnego, cichego życia. 

6. Ustronie Morskie 

Jest to wieś nadmorska położona w województwie zachodniopomorskim idealna dla miłośników plaży, pięknych widoków i wędkowania. Na terenie gminy znajdują się szlaki turystyczne idealne dla wielbicieli wędrówek i aktywnego spędzania czasu. Kolejnym walorem Ustroni Morskich jest promenada znajdująca się przy samym morzu. Latem miejscowość tętni życiem, a w zimę zamienia się w spokojną, zaciszną okolicę otoczoną urokami przyrody.

7. Stare Babice 

Stare Babice należą do gminy wiejskiej w województwie mazowieckim, a dokładniej    w powiecie warszawskim zachodnim. Miejscowość ma bogatą historię, której towarzyszy między innymi XVIII-wieczny barokowy kościół. Zabudowa w Starych Babicach jest jednak nowoczesna, tworząc idealne połączenie zmodernizowanej infrastruktury z walorami historycznymi. Serwis informacyjny miejscowości na bieżąco informuje o nadchodzących wydarzeniach, których w Babicach nie brakuje.

8. Węgierska Górka

Jest to wieś gminna znajdująca się w województwie śląskim zaraz przy Zespole Parków Krajobrazowych Beskidu Śląskiego i Żywieckiego, co sprawia, że miejscowość jest idealnie usytuowana dla miłośników górskich wypraw. Węgierską Górkę otaczają piesze szlaki turystyczne, rowerowe, a nawet konne. Cała miejscowość jest zadbana, posiada piękne aleje i Most Łukowy nad rzeką Sołą. Jest to idealne miejsce do zamieszkania dla każdej osoby, która docenia piękno przyrody.

9. Borkowo 

Jest to wieś położona w województwie pomorskim, w powiecie gdańskim i znajduje się niecałe 9 kilometrów od samego Gdańska. Gmina Borkowo oferuje szeroką ofertę rozrywkową dla dzieci i młodzieży, takie jak gry terenowa dla rodzin, festyny, koncerty oraz mnóstwo innych atrakcji, pośród których każdy znajdzie coś dla siebie. Miejscowość nieustannie rozwija się, zmieniając swoją infrastrukturę tak, aby była bardziej przyjazna mieszkańcom. Renowacja boiska, budowa domu sąsiedzkiego i oczyszczanie stawu, to jedne z wielu przedsięwzięć, które obecnie mają miejsce. Jeśli chcesz zamieszkać w prężnie rozwijającej się okolicy pełnej wiejskiego uroku blisko samego Gdańska; Borkowo jest idealnym miejscem dla ciebie.

10.  Krasne 

Miejscowość Krasne znajduje się w województwie podkarpackim, w powiecie rzeszowskim, które może się poszczycić jednym z najmniejszych wskaźników przestępczości w Polsce. Oprócz walorów przyrodniczych, takich jak bardzo duża ilość zieleni, władzę miejscowości kładą duży nacisk na ochronę środowiska. Program ten obejmuje m.in. ochronę nad bezdomnymi zwierzętami, kontrolę łowiecką i wyegzekwowanie uchwały antysmogowej. Mimo zacisznego, wiejskiego klimatu, do centrum Rzeszowa jest zaledwie 8 kilometrów, co tworzy idealną okazję dla miłośników spokojnego życia, którzy się chcą się pożegnać całkowicie z miejskim życiem.

Zdjęcie główne: pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*