Czas poświęcany codziennie na korzystanie z internetu czy gry komputerowe powinien na każdym etapie rozwoju dziecka być monitorowany przez rodziców. Jak prawidłowo przestrzegać zaleceń ekspertów?
Pierwszym krokiem do zauważenia problemu dziecka ze zbyt dużym przywiązaniem do komputera czy internetu jest obserwowanie jego zachowania oraz codziennych przyzwyczajeń. Co prawda od wielu godzin spędzonych przed komputerem do uzależnienia od internetu jest całkiem daleka droga, ale warto znać najpowszechniejsze objawy, które mogą występować w przypadku początków choroby.
Wśród nich eksperci wymieniają przede wszystkim utratę świadomości w kontroli czasu spędzanego przed komputerem, zaniedbywanie codziennych obowiązków, utrzymywanie kontaktów z rówieśnikami tylko w formie on-line, rozdrażnienie emocjonalne, niechęć do wychodzenia z domu, wahania nastrojów (w tym bezpodstawna agresja) czy problemy z koncentracją. Oczywiście każdy z tych objawów może wynikać z procesu dojrzewania czy kłopotów w szkole, natomiast w połączeniu mogą stać się sygnałem do podjęcia działania przez rodziców.
Oprócz samej obserwacji i rozmowy z dzieckiem na temat czasu spędzanego w sieci warto także zapoznać się z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia, która określiła, jaki czas poświęcony aktywności on-line jest nieszkodliwy dla najmłodszych. Warto również pamiętać, że długotrwałe korzystanie z telefonu czy komputera może być szkodliwe dla zdrowia, głównie ze względu na wydzielane przez ekrany światło niebieskie mające negatywne działanie na wzrok. Eksperci radzą, by czas i rodzaj aktywności dziecka przed ekranem smartfona lub komputera był dostosowany do jego wieku, a tym samym potrzeb i możliwości dorastającego organizmu.
Czas ten najlepiej jest podzielić na mniejsze fragmenty, tak by nie obciążać zbytnio wzroku oraz pracy mózgu, dla którego surfowanie po internecie jest wysiłkiem intelektualnym i wymaga skupienia. Według ogólnie przyjętych zaleceń dzieci w wieku wczesnoszkolnym, czyli od 6 lat do 10 lat, powinny spędzać przed ekranem komputera maksymalnie około 60 minut dziennie. Starsze dzieci oraz młodzież mogą mieć ten czas podwójnie wydłużony. Młodzi rodzice powinni także pamiętać o tym, że dzieci do drugiego roku życia nie powinny korzystać z telefonów, nawet w ramach oglądania bajek. Wymaganie to jest niemal niemożliwe do spełnienia, jednak warto ograniczyć czas przed ekranem do minimum.
Najważniejszą kwestią, która może pomóc w rozwiązaniu tego problemu, jest rozmowa z dzieckiem. Być może nie jest ono świadome zagrożeń wynikających ze zbyt długiego korzystania z internetu czy nadmiernego grania. Otwarta konwersacja na temat potrzeb dziecka oraz wymagań przed nim stawianych może rozwiązać kłopot już na jego początkowym etapie. Ustalenie limitu czasu czy założenie konkretnych blokad i monitora czasu spędzanego na komputerze mogą pomóc w wykształceniu u dziecka dobrych nawyków. Oprócz rozmowy warto zaplanować wspólne, rodzinne aktywności, które wypełnią dziecku wolny czas i wzmocnią więzi między domownikami. Znalezienie wspólnego hobby i rozwijanie zainteresowań dziecka, szczególnie aktywności realizowanych poza domem, mogą zachęcić je do zmniejszenia czasu poświęcanego na korzystanie z komputera. W trudniejszych przypadkach warto udać się do specjalisty, który doradzi, jak pomóc dziecku.
Zdj. główne: ROBIN WORRALL/unsplash.com