Urlop tacierzyński – co warto o nim wiedzieć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Urlop tacierzyński to tylko jedna z kilku opcji na wolne od pracy dla ojca po urodzeniu się dziecka lub po przysposobieniu. Z jakich urlopów mogą skorzystać ojcowie w Polsce?

Z jakich urlopów może skorzystać tata?

Każdy świeżo upieczony ojciec zastanawia się, ile dni wolnych od pracy mu przysługuje. Warto wiedzieć, że jest kilka rodzajów urlopu, z których może skorzystać tata z tytułu urodzenia mu się dziecka lub przysposobienia. Jest to:

  • urlop okolicznościowy (każdemu ojcu przysługują 2 dni wolne od pracy z okazji narodzin dziecka; co ważne, pracownik otrzymuje 100% wynagrodzenia za te wolne dni),
  • urlop tacierzyński,
  • urlop ojcowski,
  • urlop rodzicielski,
  • opieka na dziecko (2 dni w roku, przysługują matce albo ojcu – decyzja, kto z nich korzysta, należy do rodziców),
  • urlop wychowawczy (urlop bezpłatny, który może trwać maksymalnie 36 miesięcy).

Urlop tacierzyński – kiedy można z niego skorzystać?

Aby ojciec mógł skorzystać z urlopu tacierzyńskiego, matka dziecka musi zrezygnować z części urlopu macierzyńskiego. Po urodzeniu jednego dziecka przysługuje matce prawo do 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, z czego 14 tygodni musi wykorzystać obowiązkowo matka. Pozostałe 6 tygodni może wykorzystać ojciec – to właśnie urlop tacierzyński. Podczas tego urlopu przysługuje zasiłek w wymiarze 100% podstawy wymiaru zasiłku (średnie wynagrodzenie pracownika z ostatnich 12 miesięcy). Warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których ojciec dziecka jest uprawniony do 20 tygodni urlopu tacierzyńskiego. Dzieje się tak, gdy matka dziecka nie jest w stanie zająć się dzieckiem, gdyż np. przebywa w szpitalu, wyrzekła się praw rodzicielskich bądź zmarła.

Urlop ojcowski

Urlop ten przysługuje jedynie ojcom, prawa do niego nie można przenieść na matkę. Jest to urlop płatny – przysługuje za niego 100% podstawy wynagrodzenia. Urlop ojcowski to 2 tygodnie wolnego od pracy, które można wykorzystać w pierwszych 2 latach życia dziecka. Warto jednak wiedzieć, że 2 sierpnia 2022 roku nastąpi zmiana – z urlopu ojcowskiego będzie można korzystać do ukończenia przez dziecko 12 miesięcy.

Urlop rodzicielski

Prawo do urlopu rodzicielskiego przysługuje zarówno matce, jak i ojcu. To do rodziców należy decyzja, kto z niego skorzysta. Urlop rodzicielski można wziąć po wykorzystaniu całego urlopu macierzyńskiego (w całości przez matkę lub w wersji mieszanej: matka+ojciec).

Urlop rodzicielski trwa maksymalnie 32 tygodnie i można go wykorzystać do końca roku kalendarzowego, w którym dziecko kończy 6 lat. Warto wiedzieć, że urlop rodzicielski można podzielić na maksymalnie 4 części. Za pierwsze 6 tygodni urlopu rodzicielskiego pracownik otrzymuje 100% podstawy wymiaru zasiłku, a za kolejne 60%. Jeśli taka wartość wynagrodzenia jest dla Ciebie nieodpowiednia, to istnieje rozwiązanie, kiedy wartość zasiłku jest stała przez cały okres urlopu (80%) – konieczne jest wówczas złożenie wniosku o tzw. długi urlop macierzyński, czyli urlop macierzyński i rodzicielski w pełnym wymiarze.

Urlop rodzicielski – zmiany w 2022 roku

Przepisy, które mają wejść w życie 2 sierpnia 2022 roku, zakładają wydłużenie urlopu rodzicielskiego do 41 tygodni. Dodatkowe 9 tygodni ma przysługiwać wyłącznie ojcom (odpłatność 70% podstawy wymiaru zasiłku). Celem nowych przepisów jest skłonienie ojców do większego zaangażowania w opiekę nad dzieckiem.

Zdj. główne: pexels/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*