Artykuł sponsorowany
Leasing był jeszcze do niedawna opcją niedostępną dla osób prywatnych. Z tego powodu niewielu konsumentów interesowało się tym sposobem na wejście w posiadanie auta i nie miało świadomości w temacie leasingu.
Teraz, kiedy jest to możliwość dostępna dla każdego, warto zapoznać się bliżej z tym terminem oraz poznać zasady, jakimi rządzi się leasingowanie auta. Opowiadamy, o czym warto wiedzieć, rozważając lub decydując się na wzięcie samochodu w leasing.
Żeby lepiej zrozumieć zasady obejmujące umowę leasingową, warto poznać nieco historii tego narzędzia finansowego. Współczesna forma leasingu, obowiązująca na podobnych zasadach po dziś dzień, zaczęła rozwijać się po II wojnie światowej w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Ogromny postęp techniczny, zwiększenie się konkurencji oraz wysokie ceny środków produkcji spowodowały, że na rynku zaczęły pojawiać się firmy leasingowe. Pierwsza założona spółka ta zajmowała się leasingiem środków produkcji dla przemysłu spożywczego.
Leasing jako forma finansowania inwestycji rozwinął się dość szybko. Nagły postęp techniczny wiązał koniecznością unowocześniania produkcji oraz wzrostem konkurencji i wymagań klientów. Z tego względu już w latach 80-tych w Ameryce Północnej za pomocą umów leasingowych finansowane było około 30% wszystkich inwestycji.
Wzięcie samochodu w leasing wymaga spełnienia pewnych kryteriów, które są w miarę ujednolicone między poszczególnymi firmami. W przypadku leasingu tradycyjnego, podstawowym warunkiem jest prowadzenie własnej działalności, zazwyczaj od co najmniej trzech miesięcy.
Osoba ubiegająca się o leasing powinna także mieć czystą przeszłość finansową. Wpisy w bazach dłużników czy zła historia w BIK nie uniemożliwia zawarcia umowy leasingowej, jednak może ten proces skutecznie utrudnić. Firma leasingowa sprawdzi także Twoją zdolność kredytową i finansową, aby ustalić, czy będziesz w stanie wywiązywać się z umowy. Orientacyjną wysokość raty leasingu pomoże Ci samodzielnie wyliczyć kalkulator leasingowy.
Leasing konsumencki rządzi się podobnymi prawami, jednak nie wymaga posiadania własnej działalności gospodarczej lub firmy. Nadal musisz spełniać warunki takie, jak brak wpisów w rejestrze dłużników, czysta historia kredytowa oraz odpowiednia zdolność finansowa. Doradca w firmie leasingowej może przygotować dla Ciebie kilka ofert z różnych półek cenowych, aby pomóc Ci wybrać najbardziej korzystną i przystępną opcję.
Leasing, zarówno konsumencki, jak i ten tradycyjny, obejmuje zazwyczaj samochody osobowe, jednak nie są to jedyne pojazdy czy maszyny, które można leasingować. W zależności od rodzaju prowadzonej przez Ciebie działalności oraz firmy, w której zamierzasz podpisać umowę, oferta może drastycznie się różnić.
Poza pojazdami osobowymi możesz wynająć także maszyny rolnicze, jachty i łodzie, maszyny CNC, sprzęt warsztatowy, ciągniki siodłowe z naczepą, wózki widłowe, pojazdy dostawcze, autokary, a nawet sprzęt medyczny! Niektóre firmy oferują także leasing sprzętu biurowego, wyposażenia do salonu kosmetycznego czy mebli magazynowych.
Przedsiębiorcy mogą korzystać z leasingu pojazdów, i nie tylko, bez angażowania się w ogromne koszty początkowe, jakie niesie za sobą kupowanie wyposażenia oraz samochodów dla firmy. To doskonała opcja dla początkujących działalności gospodarczych.
Zdj. główne: Randy Laybourne/unsplash.com