Jak należy prać pościel? Praktyczne wskazówki

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zastanawiasz się, jak prać pościel? Każdy ma swoje zdanie na ten temat! Niektórzy twierdzą, że odkurzanie kołdry to jedyny sposób na jej odświeżenie, podczas gdy inni twierdzą, że można ją prać ręcznie. Sprawdź, na co warto zwrócić uwagę, aby cieszyć się piękną, świeżą i czystą pościelą!

Jak prać kołdrę w pralce?

Zanim wypierzesz pościel, sprawdź, czy jej wypełnienie jest syntetyczne czy naturalne (puch/pierze). Poszukaj etykiet, dzięki którym dowiesz się, jak prać konkretną pościel. Zazwyczaj należy ustawić pralkę na 60 stopni Celsjusza.

Sprawdź, czy Twoja kołdra spokojnie zmieści się do pralki. Użyj około ⅓ zwykłej ilości detergentu. Włącz normalny cykl wirowania. Po zakończeniu prania wytrząśnij kołdrę, aby równomiernie rozprowadzić wypełnienie. Wrzuć ją do suszarki bębnowej na 45 minut lub susz na balkonie w ciepły, słoneczny dzień. Wywietrz kołdrę, zanim znów położysz ją na łóżku.

Z kolei naturalną kołdrę należy prać bardzo ostrożnie. Niektóre osoby zalecają oddanie pościeli do pralni chemicznej. Jeśli chcesz wyczyścić ją w domu, pamiętaj, że wysychanie zajmie znacznie dłużej niż produktów z hydrofobowym, odpychającym wodę wypełnieniem. Upewnij się, że kołdra rzeczywiście wyschła. Mimo, że może wydawać się sucha w dotyku, wewnątrz puch często zatrzymuje wilgoć. Istnieje wówczas ryzyko, że pościel zacznie gnić.

Praktyczne porady

Poszewki na kołdrę i poduszki chronią je przed większością zabrudzeń. O ile nic Ci się nie wylało, nie musisz ich prać częściej niż 1-2 razy w roku. Jeśli tylko możesz, poszewki pierz co tydzień.

Nowsze kołdry wykonane z wysokiej jakości tkaniny pierz w pralce w zimnej wodzie. Ustaw delikatny cykl i zastosuj łagodny detergent. Doskonale sprawdzi się tutaj bezzapachowy płyn do prania delikatnych tkanin.

Zanim wrzucisz kołdrę do pralki, upewnij się, że nie ma luźnych nici ani rozciągniętych szwów, które należy wcześniej naprawić. Pamiętaj, by regularnie sprawdzać pościel pod tym kątem. Dzięki temu unikniesz niechcianych wypadków.

fot. Burst/Pexels

Jak prać ręcznie pościel?

Zanim zabierzesz się do prania, usuń wszystkie plamy za pomocą odplamiacza lub wybielacza na bazie tlenu i wody. Postępuj zgodnie z zaleceniami znajdującymi się na opakowaniu. Nigdy nie używaj wybielacza do satynowej lub jedwabnej pościeli.

Jeśli masz bardzo twardą wodę lub znajdują się w niej bakterie żelazowe, sięgnij po wodę destylowaną. Nie ryzykuj zabrudzenia materiału minerałami. Dodaj delikatny, płynny detergent. Upewnij się, że nie zawiera barwników ani środków zapachowych. Unikaj detergentu w proszku, ponieważ może zostawić osad na tkaninie.

Chcesz wyprać kołdrę vintage, ręcznie pikowaną lub z ręcznie naszywanymi aplikacjami? Zastanawiasz się, jak to zrobić? Jeśli tylko możesz, zrób to ręcznie:

  1. Upewnij się, że zlew lub wanna, z których będziesz korzystać, są czyste. Następnie wlej do nich zimną wodę i bezzapachowy środek do prania. Wrzuć kołdrę do wanny lub zlewu. Upewnij się, że cała jest zanurzona. 
  2. Delikatnie pierz ją przez 10 minut, a następnie wylej wodę.
  3. Napełnij wannę lub zlew świeżą wodą. Tym razem dodaj do niej ½ szklanki octu destylowanego. Dzięki temu usuniesz wszelkie pozostałości po detergencie, a także zmiękczysz kołdrę i zachowasz piękny kolor. 
  4. Powtarzaj proces płukania, aż na pościeli nie będzie już żadnych mydlin.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Do prania kołdry należy zawsze używać bezzapachowego, bezbarwnego płynu do prania. Unikaj zmiękczaczy do tkanin, które mogą uszkodzić pościel. Nigdy nie wykręcaj kołdry, ponieważ niepotrzebnie obciążysz tkaninę i doprowadzisz do trwałych zagnieceń. 

Jeśli chcesz prać kołdrę ręcznie, najpierw sprawdź tkaninę i wszelkie ozdobne szwy pod kątem trwałości koloru. Zwilż kawałek białej szmatki zimną wodą i delikatnie przetrzyj nią kołdrę. Jeżeli na materiale pojawi się jakikolwiek kolor, nie pierz pościeli i zanieś ją do profesjonalnej pralni chemicznej. Najprawdopodobniej samodzielne mycie doprowadzi do wyblaknięcia i przebarwień.

Fot. Castorly Stock/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*