Jak stworzyć przestrzeń dzieciom do zabawy w przedszkolu?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Przedszkole to czas, w którym dzieci poznają świat, poprzez zabawę uczą się, zdobywają nowe umiejętności i tworzą pierwsze przyjaźnie. To ostatnie przed pójściem do szkoły lata niczym niezmąconej dziecięcej beztroski, dlatego należy w tym okresie zapewnić maluchom wiele stymulacji oraz okazji do rozwijania swoich możliwości poznawczych. Zobacz, w jaki sposób można stworzyć dla dzieci przestrzeń do zabawy. 

Sale zabaw i aktywności fizycznej  

Dzieci to wulkany energii, dlatego należy zapewnić im jak najwięcej ruchu. Poza tym, porządne zmęczenie jest dla maluchów ważne, by podnieść jakość ich popołudniowych drzemek i wypoczynku. Żeby zachęcić dzieci do kreatywnej i immersyjnej zabawy, warto, żeby w przedszkolu znalazły się domki, kuchenki, warsztaty i stragany sklepowe, w których dzieci będą mogły bawić się i ćwiczyć umiejętności społeczne.

By maluchy miały gdzie wyszaleć się w bezpieczny sposób, w salach powinny też znajdować się wewnętrzne place zabaw. Drabinki, schodki, zjeżdżalnie oraz huśtawki w sali przedszkolnej będą ogromną atrakcją dla dzieci, która pozwoli urozmaicić nawet najbardziej monotonne deszczowe dni. W sali zabaw powinny też znaleźć się piankowe klocki i kształty, z których nie tylko można budować ogromne konstrukcje, ale też wspinać się na nie i wykorzystywać do ćwiczeń fizycznych.

Miejsce relaksu i drzemek  

Przedszkolaki są w wieku, w którym nadal potrzebują odpoczynku w ciągu dnia. Bardzo ważne jest, żeby zapewnić dzieciom spokojne, komfortowe i intymne miejsce do snu, w którym będą mogły zrelaksować się, wyspać i odpocząć po intensywnej zabawie i nauce. Wielu rodziców pamięta jeszcze z czasów swojego przedszkola twarde i niewygodne karimatki lub cienkie materace, na których trudno było ułożyć się wygodnie i zasnąć. Leżaczki do przedszkola powinny być komfortowe i choć trochę uniesione nad poziom podłogi, by dzieci nie miały poczucia, że śpią bezpośrednio na posadzce.

Najlepiej, żeby leżaki w jak największym stopniu przypominały łóżka, ale nadal były bezpieczne dla dzieci, które są ruchliwe przez sen. Również pościel, której używają maluchy, powinna być świeża, czysta, mieć nadrukowane atrakcyjne dla dzieci nadruki, na przykład misie czy smoki, oraz przyjemna w dotyku, by nie drażniła delikatnej skóry. 

Przestrzeń do nauki poprzez zabawę  

W przedszkolu czas upływa najmłodszym na zabawie, nie oznacza to jednak, że dzieci nie mogą rozwijać się przy okazji rozrywki. W każdym przedszkolu powinna znaleźć się przestrzeń do nauki i poznawania świata za pomocą zmysłów. Akcesoria do takiego kącika nauki możesz znaleźć w sklepie internetowym Haba. Edukacja poprzez ruch, zabawę, zajęcia sensoryczne oraz ruchowe to główny cel placówek takich, jak przedszkola. Ten internetowy sklep ma w swojej ofercie przedmioty, które powinny znaleźć się w wyposażeniu każdego żłobka, szkoły czy innej instytucji, zajmującej się edukacją dzieci. 

Przedszkole powinno być miejscem zabawy, rozrywki i nawiązywania przyjaźni, do którego dzieci chcą przychodzić, i w którym chcą przebywać. Żeby tak było, placówka musi być w odpowiedni sposób wyposażona i przygotowana, by spełniać potrzeby dzieci oraz proponować im atrakcyjne i ciekawe sposoby na poznawanie świata i swojego otoczenia.

Zdjecie główne: Dave Sherrill/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*