Chcesz zapisać dziecko na zajęcia baletu? Dowiedz się, dlaczego warto to zrobić!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Twoje dziecko lubi muzykę i jest bardzo energiczne? Pomyśl o zapisaniu go na zajęcia taneczne. W szczególności polecamy balet. Dowiedz się, jakie korzyści daje trenowanie baletu.

Zajęcia baletu dla dzieci – od jakiego wieku?

O zostaniu baletnicą marzy wiele dziewczynek. Piękne tiulowe spódniczki, taniec, muzyka – połączenie idealne dla dziewczynki, która lubi widowiskowe zajęcia. Choć w zajęciach baletu uczestniczą głównie dziewczynki, to jest on też marzeniem wielu chłopców. Balet doskonale wpływa na rozwój dziecka niezależnie od płci, więc polecamy go każdemu maluchowi, który ma ochotę spróbować swoich sił w tym tańcu.

Przygodę z baletem mogą rozpocząć już nawet trzyletnie dzieci, jednak część szkół tańca prowadzi grupy jedynie dla tych nieco starszych (od 4 lat). Dlatego warto zapoznać się z ofertą okolicznych szkół tańca i porównać ją także pod tym kątem.

Dlaczego warto zapisać dziecko na balet?

Rodzice, których dzieci uczestniczą w zajęciach baletu, zauważają wiele pozytywnych zmian w zachowaniu i postawie dziecka. Zmiany oczywiście nie są widoczne już po pierwszych zajęciach, jednak regularne uczestnictwo w zajęciach niesie za sobą wiele pozytywnych zmian.

Poprawia się przede wszystkim koordynacja i pamięć ruchowa dziecka. Na początku dzieci uczą się bardzo krótkich kombinacji tanecznych, które z czasem są wydłużane. Warto wiedzieć, że dobrze rozwinięta pamięć ruchowa wspomaga procesy uczenia się i zapamiętywania informacji.

Nauka baletu pozytywnie wpływa na postawę ciała, a nawet pomaga korygować niektóre wady postawy (np. wzmacnia śródstopie, a więc wspomaga leczenie płaskostopia). Podczas zajęć baletu dzieci uczą się utrzymywania prostych pleców i ramion w dole. Taka postawa wzmacnia mięśnie brzucha. Dziecko, które trenuje balet, jest też bardziej gibkie. Zmiana postawy jest widoczna gołym okiem.

Balet uczy też koncentracji, cierpliwości i samodyscypliny. Aby dziecko prawidłowo wykonało dane ćwiczenie, musi je powtórzyć często wiele razy. To dla części dzieci może być nieco frustrujące, jednak większość wyciąga z tego podświadomie wniosek, że praca przynosi efekty, dlatego by coś osiągnąć, trzeba włożyć w to pewien wysiłek.

Warto też podkreślić, że balet kształtuje wrażliwość dziecka. Balet to nie tylko ćwiczenia, to cała kultura tańca, spektakl. Jednakowe stroje baletowe rozwijają poczucie estetyki. Muzyka, płynne ruchy, oddawanie emocji przez taniec, wyrażanie siebie i opowiadanie historii – spektakl baletowy tylko pozornie jest spokojny. Osoby wrażliwe potrafią przeżyć podczas niego całą gamę emocji. Zajęcia baletu stopniowo wprowadzają maluchy w kulturę tańca i rozwijają ich wrażliwość.

Jak zainteresować malucha baletem?

Zastanawiasz się, jak zainteresować dziecko baletem? Odpowiedź jest prosta. Pokaż mu ten rodzaj tańca, obejrzyjcie wspólnie balet (na żywo, w internecie), pójdźcie na drzwi otwarte do szkoły tańca. Wprowadź dziecko w świat baletu, ale nie zmuszaj go do uczestnictwa w zajęciach. Niech samo zdecyduje, czy chciałoby zacząć trenować balet. Dziecko powinno uczyć się baletu z własnej woli, a nie tylko dlatego, że marzą o tym jego rodzice.

Zdj. główne: vlrondon/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*