Kolor tynku na elewację – jaki wybrać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Kolor elewacji to jeden z tych elementów, które mają duży wpływ na całokształt domu. Poprzez odpowiednie zestawienie barw możemy podkreślić styl i charakter budynku. Jaki kolor wybrać z bogatej i różnorodnej palety barw, jakie oferują nam producenci?

Kolor tynku a styl i otoczenie domu

Wybierając kolor tynku na elewację warto wziąć pod uwagę nie tylko nasze preferencje, ale też to, czy będzie on współgrał z charakterem całego domu oraz innymi elementami, jak dach, kolor okien i drzwi, jak również ogrodzenia. Zazwyczaj tynk to inwestycja na wiele lat, dlatego nie należy podejmować tego wyboru pod wpływem impulsu.

Wybieraj kolory ponadczasowe

Decydując się na określony kolor elewacji trzeba wziąć pod uwagę szybko zmieniające się trendy i najlepiej sięgać po kolorystykę ponadczasową. To, co dziś jest modne niekoniecznie sprawdzi się bowiem też za kilka lat. W przypadku nowoczesnych wnętrz najlepiej sprawdzą się klasyczne kolory, jak szarości, biel lub beże, które ładnie będą współgrały z otaczającą przyrodą, czy też innymi budynkami. Osoby, które cenią sobie odważne rozwiązania architektoniczne mogą pokusić się o elementy w bardziej intensywnych kolorach, ale wtedy trzeba uważać, żeby nie przesadzić z ich ilością. Najlepiej, jeśli będą to zestawienia dwóch, maksymalnie trzech barw.

Home Decor Ideas – Exterior Modern Home Color Design Ideas

Kolory jasne a ciemne

Przy wyborze konkretnego koloru tynku należy pamiętać także o tym, że ma on duży wpływ na proporcje domu. Jasna elewacja powoduje, że dom wydaje się większy niż w rzeczywistości i idealnie harmonizuje z otoczeniem. Barwy ciemne z kolei dobrze sprawdzają się, jeżeli zależy nam na podkreśleniu konkretnych elementów budynku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Wiele osób przy wyborze tynku sugeruje się wizualizacjami dostępnymi na stronach internetowych, które mogą znacznie odbiegać od końcowego efektu widocznego na ścianie. Można też korzystać z dostępnych w sklepach wzorników. Niestety warto pamiętać o tym, że na dużej powierzchni i w świetle dziennym mogą one wyglądać zupełnie inaczej.  Zanim więc ostatecznie zdecydujemy się na konkretny odcień, najlepiej wcześniej wykorzystać fragment jednej ze ścian, aby przeprowadzić próbę koloru.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*