Jak wybrać odpowiednie podłoże do akwarium?

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Od tego, czy podłoże do akwarium zostanie odpowiednio dobrane, zależy czy roślinom akwariowym zostaną zapewnione właściwe warunki do rozwoju. Na jaki rodzaj podłoża warto się zdecydować?

Dlaczego podłoże w akwarium jest tak bardzo istotne?

Osoba postronna, która niewiele ma wspólnego z akwarystyką, często zupełnie nie zwraca uwagi na rodzaj podłoża znajdującego się w akwarium. Po co zawracać sobie głowę takimi szczegółami, skoro w tym czasie można podziwiać fascynujące rybki oraz rośliny wypełniające akwarium. Właśnie – rośliny – to przede wszystkim z myślą o nich trzeba zadbać o odpowiednie podłoże w akwarium. Bez niego rośliny nie będą chciały rosnąć. Właściwie dobrane podłoże jest dla roślin tym, czym solidny fundament dla budynku – sprawia, że mają się gdzie zakorzenić i dzięki niemu zyskują stabilność. Dla wielu osób zaskoczeniem może być informacja, że podłoże chroni także przed niekontrolowanym namnażaniem się szkodliwych drobnoustrojów. Następnym razem, gdy zza szklanej szybki będziesz obserwować życie toczące się wewnątrz akwarium, zainteresuj się także tym, jakie podłoże zastosowano.

Jakie podłoże do akwarium?

Część osób swoją przygodę z hodowaniem rybek w szklanym akwarium zaczyna we wczesnym dzieciństwie, dla innych to hobby staje się interesujące dopiero w wieku dorosłym. Niezależnie od tego ile ma się lat, zorganizowanie fachowego akwarium z prawidłowo dobranym podłożem, filtrem o odpowiedniej mocy i rybkami, które nie są dla siebie naturalnymi wrogami, wcale nie jest sprawą łatwą. Można oczywiście w sieci znaleźć wiele informacji na temat tego, jak sprawnie i bez zbędnych rozczarowań i niepowodzeń rozpocząć swoją przygodę z akwarystyką, jednak nic tak naprawdę nie jest w stanie zastąpić rady doświadczonego pracownika sklepu zoologicznego.

Określ swoje potrzeby i oczekiwania, oszacuj budżet jaki przeznaczysz na tę inwestycję (trzeba sobie zdawać sprawę z tego, że zakup akwarium i jego późniejsze urządzenie to dosyć duży wydatek), a z pewnością otrzymasz garść fachowych porad. Dobór podłoża do akwarium powinien być uzależniony od wielkości zbiornika, a także od tego, jakie rybki będą w nim hodowane. W przypadku gatunków trzymających się blisko dna warto zadbać o to, aby podłoże nie było zbyt ostre.

Mariusz Ziontek – Zakładanie akwarium cz.1 – start zbiornika

Rodzaje podłoża do akwarium

Przeglądając obszerne zasoby sklepów zoologicznych, można natrafić na informację o trzech najpopularniejszych rodzajach podłoża, które sprawdzą się w akwariach osób zajmujących się akwarystyką zarówno hobbystycznie, jak i bardziej zawodowo. Czym różnią się od siebie poszczególne propozycje?

  • Żwirek – jest on najbardziej uniwersalny. Powinien przypaść do gustu i początkującym akwarystom, i osobom, które w domowej hodowli rybek mają już jakieś doświadczenie. W żwirku niemal wszystkie rośliny są w stanie sprawnie rozprowadzić system korzeniowy, co przyczynia się do ich późniejszego prawidłowego wzrostu. Do żwirowego podłoża zalicza się żwir kwarcowy (najjaśniejszy), bazaltowy (kolorystyczne przeciwieństwo żwiru kwarcowego – jest niemal całkowicie czarny) oraz rzeczny (mieniący się różnymi kolorami). Jak łatwo można się domyślić po samych nazwach, większość ryb najlepiej czuje się w otoczeniu żwiru rzecznego, gdyż jest on najbardziej zbliżony do warunków naturalnych, w jakich gatunki mogą żyć na wolności.

  • Piasek – to kolejna z dostępnych propozycji. Kiedyś nie był doceniany i gdy tylko rośliny przestawały w akwarium rosnąć i zaczynały gnić, wówczas cała wina spadała na piaszczyste podłoże. Obecnie akwaryści coraz częściej sięgają po takie rozwiązanie – zwłaszcza ci, którzy zajmują się hodowlą rybek, które lubią chować się w piaszczystych kryjówkach.

  • Podłoże wulkaniczne – osoby, które ostatni raz kontakt z akwarystyką miały dobrych kilkanaście lat temu mogą w ogóle nie znać takiego rozwiązania. Produkt ten jest stosunkowo nowy na rynku, choć systematycznie zyskuje sympatyków. Chwalony jest jako doskonały naturalny filtr. Wiele osób podkreśla także aspekt wizualny – podłoże wulkaniczne ma ciekawą kolorystykę.

Jaki żwirek do akwarium?

Żwir to rodzaj podłoża, po który chętnie sięgają zarówno osoby rozpoczynające swoją przygodę z akwarystyką, jak też jej zaawansowani miłośnicy. Żwir, szczególnie ten drobnoziarnisty zapewnia właściwe ukorzenienie roślin oraz stwarza dobre warunki do ich rozwoju. W sklepach akwarystycznych znajdziemy różne rodzaje żwiru. Najbardziej popularne to:

  • żwir kwarcowy – ma jasny, najczęściej biały i szary odcień,  jest wykorzystywany zarówno do akwarium morskiego oraz słodkowodnego. Dzięki lekko zaokrąglonym kształtom jest bezpieczny dla ryb.

  • żwir rzeczny – jeżeli zależy ci na stworzeniu akwarium, które wyglądem najbardziej będzie przypominało naturalne środowisko ryb, to ten rodzaj podłoża sprawdzi się idealnie. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt, że nie zmienia parametrów wody i może być stosowany nawet w przypadku najbardziej wymagających gatunków.
  • żwir bazaltowy – jego intensywna czarna barwa daje niezwykłe możliwości aranżacyjne, pięknie komponując się np. z jasnymi kamieniami oraz, co warto podkreślić, nie blaknie nawet przez dłuższy czas. Tworzy bardzo dobre warunki dla rozwoju ryb oraz roślin i nie wpływa na jakość wody w akwarium. Posiada również dość szeroką granulację.

Jaki piasek do akwarium?

Zastanawiasz się, jaki piasek będzie najbardziej odpowiedni do twojego akwarium? W przypadku tego typu zbiorników doświadczeni miłośnicy akwarystyki polecają przede wszystkim piasek kwarcowy. Dzięki jego jasnej barwie akwarium sprawia wrażenie większego. W związku z tym, że do wyłożenia dna akwarium wybiera się często więcej niż jeden materiał, taki piasek ze względu na swoją drobnoziarstość zazwyczaj jest stosowany głównie jako jedna warstwa. W zbiornikach słonowodnych warto postawić na piasek aragonitowy zwany koralowym o jasnym odcieniu, który będzie doskonałym tłem dla skalnych elementów.

Ile podłoża do akwarium?

Takie pytanie spędza sen z powiek niejednej osobie, która ma w planach stworzenie własnego akwarium. Przy obliczaniu potrzebnej ilości trzeba wziąć pod uwagę zarówno wymiary zbiornika – długość i szerokość, jak również wysokość podłoża, jaką chcemy uzyskać. Wartości te mnożymy, a następnie dzielimy przez 1000 – wtedy uzyskamy wynik w litrach. Trzeba pamiętać o tym, że zazwyczaj z tyłu akwarium będziemy potrzebować tego podłoża trochę więcej. W przypadku wątpliwości warto skorzystać z gotowych kalkulatorów do obliczania ilości podłoża w akwarium dostępnych w internecie.

Akwarium bez podłoża

Zapewne może cię to zaskoczyć, ale istnieją rośliny, które do swojego rozwoju w akwarium nie potrzebują podłoża. Równie dobrze możemy przymocować je do dekoracji w zbiorniku, np. kamieni, korzeni itp. Należą do nich m.in.: anubiasy, mech wodny lub wąkrotka białogłowa, która może pływać swobodnie również na powierzchni wody.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*