Dziecko może dziennie zużywać nawet 8 pieluch, więc każdy rodzic liczy się z ich kosztami – dlatego w wielu przypadkach znacznie tańsze będzie przejście na pieluchy wielorazowe. Sprawdź, jakie są ich rodzaje, a także wady i zalety danych modeli.
To nieco tańszy i podstawowy rodzaj pieluszki wielorazowej, która jest regulowana w pasie. To ogromna zaleta, ponieważ możesz dostosować ją do wielkości dziecka. Najczęściej wykonana jest z syntetycznych materiałów TPU lub PUL. Istnieją również wersje z wełny lub hipoalergicznej dzianiny. Są bardziej narażone na przesiąknięcie, ale nie podrażnią skóry dziecka. Jeśli sam otulacz jest suchy i czysty, można użyć go ponownie, jeśli masz wersję z wymiennym wkładem. To bardzo dobre rozwiązanie przy wyjściu na spacer, kiedy potrzebna jest szybka wymiana wkładu na nowy. Przy systematycznej wymianie wkładów zużyjesz jedynie 2–3 otulacze dziennie.
Największą zaletą otulacza jest fakt, że samodzielnie wybierasz rodzaj wkładu oraz materiał, z jakiego jest wykonany.
Ma on również swoje wady – nie sprawdzi się przy ruchliwym dziecku, ponieważ wkład może się przesunąć. Częściej również występuje ryzyko, że otulacz też się zabrudzi i będzie trzeba wymienić go na nowy.
Pielucha kieszonka jest łatwa do zakładania i masz duży wybór wkładów ochronnych – w awaryjnych sytuacjach może być to zarówno pieluchy tetrowe, jak również mały ręcznik złożony na pół. W środku wyściełana jest materiałem PUL, który dodatkowo ochroni ubranie przed zabrudzeniem. Pozostawia skórę dziecka w suchości, co przeciwdziała pojawianiu się tzw. potówek lub odparzeń. Dodatkowo wewnętrzna warstwa daje dziecku przyjemne chłodzenie, a także sygnalizuje wilgoć. Do pieluszek kieszonek można włożyć wcześniej wkłady, dlatego przygotujesz się np. na długi spacer, czy podróż. Dzięki wcześniej przygotowanym pieluszkom, dziecko z łatwością przewinie nawet osoba, która nie miała wcześniej styczności z pieluchami wielorazowymi. Jest to idealna pielucha dla ruchliwego dziecka, ponieważ wkłady są szerokie i nie przesuwają się. Wadą pieluchy kieszonki jest jej mała ekonomiczność – potrzebujesz dziennie tyle pieluch, ile dziecko zużyje, ponieważ pierzesz całą pieluszkę, a nie tylko jej zewnętrzną część.
Nieco ulepszoną wersją otulacza jest pieluszka kieszonka z otulaczem. To tzw. system SIO, który ma zarówno otulacz z materiału PUL z łatwymi do zapinania napami, jak i wkład, również zapinany na napy, dzięki czemu nie przesuwa się podczas ruchu. Je również można wcześniej przygotować i wpiąć w otulacz, by pieluszka była szybko gotowa do użycia. W tym systemie potrzebujesz jedynie kilku otulaczy, które można wykorzystać nawet 3–4 razy w ciągu dnia, zanim trafią do prania. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że można wykorzystywać jedynie wkład dedykowany do danego otulacza. Chodzi o rozmieszczenie napów, dlatego musisz kupić wkłady i otulacz u tego samego producenta.
To idealna opcja dla osób, które mają mało czasu. Ten rodzaj wielorazowych pieluszek łączy otulacz z wkładem, który pochłania wilgoć. Daje to ogromną wygodę w zakładaniu pieluszki, ponieważ nie musisz wyjmować pobrudzonych wkładów, tylko ściągasz zabrudzenia przed wrzuceniem pieluchy do pralki. Będzie to świetna opcja na dłuższe wypady za miasto, czy w podróż. Niestety dużym minusem takich pieluszek jest fakt, że po praniu dość długo schną. Jeśli więc wybierasz się z dzieckiem w dłuższą podróż lub nie chcesz, by musiało siedzieć w przemoczonej pieluszce, zaopatrz się w ich większą ilość.
Fot. Fot. Hollie Santos/Unsplash