Z czego wykonać ścieżki w ogrodzie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Tej wiosny robisz rewolucję w swoim ogrodzie? Nie zapomnij zaplanować funkcjonalnych ścieżek. Zobacz, z czego można wykonać ścieżki ogrodowe, by były estetyczne i wygodne.

Ścieżki – niezbędne w każdym ogrodzie!

O tym, że ścieżki są potrzebne w każdym ogrodzie, nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Są one niezbędne nie tylko do wygodnego przemieszczania się od furtki do drzwi wejściowych, ale także pomiędzy rabatami kwiatowymi, w warzywniku czy na trawniku. 

Wyznaczenie ścieżek nie tylko poprawia funkcjonalność ogrodu (są one nieocenione zwłaszcza w deszczowe dni – błoto i śliska trawa dzięki nim nie stanowią problemu), ale też często podnosi jego estetykę. By jednak tak się stało, musimy wybrać odpowiedni materiał na ścieżki ogrodowe.

Z czego zrobić ścieżki ogrodowe?

Zanim zdecydujesz, z czego wykonasz ścieżki w swoim ogrodzie, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań:

  • Jakie fundusze możesz przeznaczyć na zakup materiałów?
  • Czy musisz zatrudnić fachowca, który wykona ścieżki w Twoim ogrodzie, czy może niezbędne prace przeprowadzisz sam?
  • Jaki jest cel ścieżek? Czy mają one być jedynie funkcjonalne, gdyż zostaną wykonane w gospodarczej części ogrodu, która jest niewidoczna dla gości? Czy może jednak muszą być też estetyczne i dopasowane do stylu ogrodu i domu, bo zostaną wykonane przy głównym wejściu do domu?

Odpowiedzi na te pytania mocno zawężą wybór. Jakie są zatem najpopularniejsze rodzaje ścieżek ogrodowych?

Ścieżka ogrodowa z kamienia i żwiru

Szukasz niedrogiego i szybkiego do wykonania pomysłu na ścieżkę w ogrodzie? Postaw na kamień lub żwir. Do wyboru masz wiele kolorów i wielkości. Wykonanie ścieżki w ogrodzie ze żwiru lub kamieni jest banalnie proste. Wystarczy wyznaczyć ścieżkę, wyrównać teren i wysypać żwir lub kamyki. Warto zadbać o to, by poziom ścieżki po wysypaniu kamieni był taki sam jak poziom trawnika czy grządek – dzięki temu na ścieżkę nie będzie spływać z rabat woda podczas deszczu lub w trakcie podlewania. 

Kostka betonowa? A może płyta chodnikowa?

To rozwiązanie daje nam wiele możliwości. Jeśli tradycyjne płyty chodnikowe czy kostki betonowe nie wpisują się w stylistykę naszego ogrodu, to możemy postawić na kostki stylizowane na stare lub kostki imitujące drewno, a nawet podkłady kolejowe. Sprawdź ofertę kostek betonowych i przekonaj się, że nie muszą być nudne!

Drewniane belki, plastry drewna – ścieżka w ogrodzie w stylu rustykalnym

Jeśli urządzasz ogród w stylu rustykalnym lub zależy Ci na użyciu jedynie ekologicznych materiałów, to rozważ wykonanie ścieżek z drewnianych belek lub z plastrów drewna (to hit ostatnich lat!). Takie rozwiązanie jest mniej trwałe niż na przykład kostka betonowa, jednak odpowiednio zaimpregnowane będzie zdobić ogród przez co najmniej kilka lat.

Kratka trawnikowa – sprawdzony sposób na ścieżkę ogrodową

Kratka trawnikowa to popularny i niedrogi sposób na wzmocnienie terenu. Coraz częściej bywa też wykorzystywana jako materiał na ścieżkę w ogrodzie. Otwory kratki trawnikowej można wypełnić żwirem, drobnymi kamykami czy piaskiem – możliwości jest sporo. Jej zaletą jest niewysoka cena i duża wytrzymałość, a także duża dostępność – w marketach budowlanych i sklepach internetowych znajdziesz różne modele kratek.

Zdj. główne: ArtTower/pixabay.com

Ostatnie wpisy
Rekomendowane
Wirtualna Noc Muzeów w Rzeszowie!
Wirtualna Noc Muzeów w Rzeszowie!
Kino samochodowe wraca do łask!
Kino samochodowe wraca do łask!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*